Na blížiacom sa Dobrom Festivale, ktorý sa uskutoční na kúpalisku Delňa v Prešove v dňoch 3. a 4. júla 2010 sa po oba dni predstaví aj brušná tanečnica Miya. Zároveň si návštevníci budú mať možnosť vyskúšať jednotlivé tanečné prvky pod vedením tejto profesionálnej lektorky a choreografky.
3.7.2010 sa Miya predvedie v tanci klasické „raks sharki“ a „raks assaya“.
Slová „raks sharki“ znamenajú v arabčine tanec východu. Ide o kabaretný štýl, ktorý má korene v Egypte. Pri vstupe na scénu tanečnice používajú závoje, ktoré po chvíľke odhadzujú. Jeho súčasťou bývajú aj bubnové sóla, shimmy, akcenty,jemné vlnivé pohyby rúk a pohyby na špičkách, ktoré tancu dodávajú ľahkosť a eleganciu.
„Raks assaya“, alebo tiež „Saidi“, pochádza z juhovýchodnej časti Egypta. Je to veľmi živý a hravý 4/4 tanec, ktorý sa tancuje s jednou alebo s dvomi palicami.
4.7.2010 sa Miya predstaví v štýle orient fusion a drum sole, v ktorom za doprovodu bubnov predvedie majstrovské dielo izolácie tela a shimmy pohybov. V štýle orient fusion sa spája modernejšia verzia hudby na brušné tance s honosnými pohybmi krídel Isis, či veil pois, hodvábnych vejárov alebo šable.
Miya sa tancu v jeho rozmanitých formách venuje od detstva. Moderným tancom, scénickým tancom a baletnou prípravou v divadle sa k orientálnemu tancu dostala v roku 2004.
Od roku 2007 pravidelne vystupuje v arabskej reštaurácii Emir, pripravuje tanečný program pre klientov ako Aquacity Poprad, talianský hairstylista Severio Palma, Plaza Beach, Bulharský Klub, Domica Resort, Falck, Oriflame, Ezo Tour, FC Košice, Červený kríž a i. a za tancom cestuje hlavne do Českej Republiky, Maďarska a Londýna.
Tancovať ju môžete vidieť aj v klipe jordánskeho speváka LOBA, Aicha. Objavila sa v relácii TV Markíza, Reflex.
Jej repertoár zahŕňa klasické raks sharki, drum solo, tanec so závojom/2 závojmi, tanec so shamadanom, so šabľou, s hodvábnymi vejármi, s krídlami Isis, oriental fusion, saidi, khaleegy, melaya leff a beledi.
Zaoberala sa taktiež štýlom bollywood, tribal fusion, klasickým tribalom, perzským štýlom, indickým tancom, shabbi, orient-flamenco, latino-orient...
Brušný tanec sa spolu s indickým tancom a bollywoodom zahŕňa pod jednotný pojem orientálny tanec.
Orientálny tanec patrí medzi najstaršie formy tanca na svete a v súčasnej dobe je rozšírený po celom svete a teší sa veľkej popularite. Pôvod má pravdepodobne na Blízkom Východe.
Známa je teória, že brušný tanec pochádza z Egypta, kde sa našli nástenné maľby postáv v tanečných pózach, ktoré sa podobajú pózam brušného tanca. Napriek rozšírenému názoru, že brušný tanec bol tancom v háremoch, ktorým tanečnice zabávali svojho pána, sa mnohí odborníci prikláňajú k názoru, že brušný tanec sprevádzal ženy najmä počas pôrodov a pokladali ho za tanec plodnosti a úrody.
Brušný tanec nezahŕňa iba pohyby brucha, ako by mohlo z názvu mylne vyplývať. Charakteristickými sú hlavne izolácie jednotlivých častí tela, pohyby bokov, ramien, hrudníka rovnako ako aj rúk a celého tela. Dôležitý je aj výraz tanečnice, ktorý tancu dodáva sviežosť, jedinečnosť a krásu.
Existuje niekoľko štýlov brušného tanca, ktoré sú charakteristické miestom svojho vzniku, kostýmami, pohybmi a hudbou. Najznámejšími štýlmi sú: raks sharki, baladi, saidi, khaleegy, melaya leff, drum solo, turecký cigánsky tanec a fusion štýl, ktorý zahŕňa tanec s rekvizitami ako krídla Isis, veil pois, hodvábne vejáre, šabľa, had, sviečky a iné.
Brušný tanec v sebe prináša nielen mystiku, ale hlavne vášeň a radosť z tanca.
Dvojdňové vstupenky na festival sú v predpredaji za 19 EUR v sieti
Ticketportal. Deti do 12 rokov majú v sprievode rodiča vstup zdarma.