BK Lokomotíva Sereď – 60. výročie založenia organizovaného basketbalu v Seredi
V roku 2017 si basketbal v Seredi pripomenul 60. výročie založenia. Pri tejto príležitosti sa vo veľkej zasadačke Mestského úradu v Seredi dňa 30.11.2017 konalo slávnostné stretnutie bývalých hráčov, trénerov, rozhodcov, funkcionárov a podporovateľov basketbalu v našom meste.
Hostí slávnostne privítal primátor mesta Ing. Martin Tomčány.
Výbor BK Lokomotíva Sereď udelil slávnostné plakety významným osobnostiam seredského basketbalu: Jánovi Kolnému (in memoriam), Milanovi Lihanovi, Albertovi Kudelovi, Adriane Biermaier rod. Bílikovej, Mudr. Eve Sabovej rod. Králikovej, Dalimírovi Pavelkovi, Martine Vrťovej rod. Godályovej a Bronislave Borovičkovej.
O krátky program sa postarali žiaci ZUŠ J.F. Kvetoňa v Seredi.
Podujatie ukončila príhovorom Bronislava Borovičková a o slovo sa prihlásila aj p. Adriana Biermaier rod. Bíliková (členka Siene slávy FIBA), ktorá okrem poďakovania vyslovila myšlienku : Sereď – miesto kde začínala s basketbalom navždy zostáva v jej srdci. Je veľmi šťastná, že basketbal v Seredi naďalej funguje. Ako hráčka, ktorá svoju kariéru ukončila vo veku 45 rokov mala možnosť hrať vo viacerých kluboch, ktoré žiaľ už dnes neexistujú.
Podujatie vyvrcholilo pri občerstvení priateľským posedením.
Ďakujeme hosťom za to, že prijali pozvanie a zúčastnili sa na tomto podujatí, vedeniu mesta Sereď za poskytnutie priestorov a pomoc pri organizácii, pánom Milanovi Lihanovi a Albertovi Kudelovi, ktorí sa veľkou časťou spolupodieľali na organizácii.
Výbor BK AŠK Lokomotíva Sereď
Basketbal a Sereď, seredský basketbal, basketbal v Seredi, seredskí basketbalisti, seredské basketbalistky – s týmito slovnými spojeniami sa stretávame už šesťdesiat rokov a veríme, že to takto bude ešte veľmi dlho.
Šesťdesiatka je aj pre človeka vek, kedy sa začne zamýšľať nad tým, čo dokázal, čo mohol dokázať a čo by ešte mal dokázať. A tak je to aj v športe, aj tu prichodí bilancovať a hodnotiť, zamýšľať sa nad dosiahnutým a stanovovať si ďalšie ciele.
Možno s určitosťou skonštatovať, že hra pod deravými košmi je v našom meste po futbale, ktorý nedávno oslávil svoju storočnicu, športom číslo dva. A úspešným.
Keď na jeseň 1957 družstvá dorasteniek a dorastencov pod vedením Jána Kolného vstúpili do súťažného kolotoča krajských súťaží, bolo ťažké predpokladať, ako sa im bude dariť a ako ďaleko to dotiahnu. Bol tu jeden dôležitý moment – basketbal si našiel cestu na seredské školy a našiel svojich priaznivcov aj v radoch pedagógov. Prvé výsledky sa dostavili pomerne skoro a bolo to na celoslovenskej úrovni. Záujemcov, ale predovšetkým záujemkýň pribúdalo a za zmienku stojí, že nebolo treba robiť nábor, ale výber. Pridali sa aj tí, čo síce boli ešte aktívnymi hráčmi, ale zároveň sa priúčali trénerskému remeslu a funkcionárčeniu.
Prvým domovom seredských družstiev bola Sokolovňa. O jej postavenie na mieste bývalej synagógy sa zaslúžil vtedajší tajomník Okresného výboru pre telesnú výchovu a šport v Seredi Milan Sedláček. Nebolo to nič komfortné, ale bolo kde trénovať a hrať a v lete pri nej pribudlo aj antukové ihrisko, bohato využívané.
Významným krokom bolo poskytnutie telocvične ZŠ na Komenského ul. a o čosi neskôr aj na obchodnej akadémii, čo znamenalo výrazné zlepšenie tréningových možností a regulárnejšie podmienky pre účinkovanie v celoslovenských súťažiach.
A to sa už dostávame k súčasnosti – v roku 2013 bola dokončená rekonštrukcia prvého stánku basketbalu a svetlo sveta uzrela Športová hala Sokolovňa. Na jej realizácii sa do značnej miery podieľal Albert Kudela a na dokončení má značnú zásluhu aj MsÚ Sereď.
V prednovembrovom období roku 1989 okrem telovýchovných orgánov všetkých stupňov na činnosť basketbalových družstiev prispievali seredské podniky Spojené cukrovary, Slovenské kávoviny, Slovenské pečivárne, Niklová huta, ZIPP a po vzniku samostatnej Slovenskej republiky predovšetkým MsÚ, rôzni sponzori a rodičia. Aj v súčasnosti treba za podporu nášho športu poďakovať primátorovi mesta Sereď Ing. Martinovi Tomčányimu a prednostovi MsÚ Ing. Tiborovi Krajčovičovi ml.
Na tom, že basketbal po rozpade TJ Slavoj Sereď nezanikol, majú veľkú zásluhu Ing. Štefan Božgai, ktorý nám vystlal cestičku na Správe východnej dráhy v Bratislave, a vtedajší náčelník Železničnej stanice Sereď Karol Kocún a jeho zástupca Štefan Súdin, ktorí dali požehnanie k tomu, že pri Železničnej stanici Sereď vznikla TJ Lokomotíva Sereď.
Naše družstvá sa na celoslovenskej úrovni predstavili v roku 1959 – bolo to družstvo mladších dorasteniek ( kadetiek ), ktoré na Veľkej cene Slovenska obsadilo druhé miesto a zopakovalo ho aj o rok na Starej Turej. Následne postúpili staršie dorastenky ( juniorky ) do dorasteneckej ligy, ženy do Slovenskej národnej ligy a účinkovali v týchto súťažiach po dlhé roky ako ich stabilní účastníci. Neskôr sa k nim pridali starší dorastenci ( juniori ), aj keď na kratšie obdobie.
Presadili sme sa aj v rámci Československa - na majstrovstvách Československa staršie dorastenky štartovali v rokoch 1960 a 1971 a mladšie dorastenky v roku 1972. Dorastenky
sa pravidelne zúčastňovali na majstrovstvách ČSSR Telovýchovných jednôt Lokomotíva a najvýznamnejších celoštátnych turnajoch – Vianočnom turnaji v Prahe a Pohári oslobodenia v Bratislave.
V celoslovenských súťažiach a na majstrovstvách Slovenska sa stretávame aj po vzniku samostatnej Slovenskej republiky s družstvami mladších a starších mini žiakov a mini žiačok, žiakov a žiačok, kadetov a kadetiek seredskej Lokomotívy.
V posledných dvoch rokoch sa starší žiaci a kadetky zapojili do EYBL – Európskej basketbalovej ligy mládeže.
Naše družstvá štartovali niekoľkokrát aj za hranicami – v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku, Nemecku, Rumunsku a naposledy v Lotyšsku.
Želáme našim hráčom a hráčkam, aby pri basketbale vydržali čo najdlhšie, šírili dobré meno Lokomotívy, trénerom, aby trpezlivo každodennou mravenčou prácou zvyšovali ich výkonnosť, funkcionárom, aby sa im podarilo aj v konkurencii ďalších športov, ktoré sa v našom meste uchádzajú o pozornosť, získavať nových záujemcov, presadiť basketbal vo zvýšenej miere do škôl a plniť náročnú úlohu – zabezpečovať finančné prostriedky na činnosť pomocou ďalších sponzorov a pamätať pri tom aj na horšie časy. Veľa zdaru!
Autor: Milan Lihan
Fotogaléria k článku:
Komentáre k článku:
Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.