Biele príbehy Miroslava Danaja
Vo štvrtok 17. októbra 2013 sme sa zúčastnili zaujímavého a podnetného literárneho stretnutia. Bolo to hudobno-slovné pásmo o literatúre, ranách a ránach spojené s prezentáciou knihy vynikajúceho chirurga prof. Miroslava Danaja, ktorá má názov Rátanie rán. Akcia sa konala v Zrkadlovej sieni Divadla Jána Palárika v Trnave a organizovalo ju Divadlo Jána Palárika, Klub priateľov Trnavy a Knižnica Juraja Fándlyho.
Úlohy moderátora sa zhostil vedúci Kancelárie primátora Trnavy, Ing. Pavol Tomašovič, ktorý sa tiež venuje literárnej tvorbe. Jeho úvahy sa s úvahami Miroslava Danaja vynikajúco dopĺňali. Spoločne sa zamýšľali nad písaním „bielych príbehov“. Ako povedal Miroslav Danaj, biela je farbou lekárov, ale tiež znakom nevinnosti a čistoty. Pavol Tomašovič dodal, že Miroslav Danaj bielu zapĺňa príbehmi, je pre neho výzvou v literatúre i v medicíne a darí sa mu to veľmi dobre, pretože biela nesklame. Miroslav Danaj sa vyznal z toho, že sa snaží vo svojich príbehoch, úvahách i básňach zachytiť krehkosť človeka. Človeka vidí vo všetkom snažení. Všetkých nás raz dobehnú naše vlastné dni, a pretože život je dočasný, mali by sme počas neho vydať zo seba všetko naj, naj. Pavol Tomašovič sa zamýšľal nad slovnou hrou: Noc i ráno. Ráno a rany. Ráno i rátanie rán? Potom položil Miroslavovi Danajovi otázku, či sa dajú rany vôbec rátať. Odpoveď bola, že matematicky to ide pomerne ľahko, no prakticky to už také jednoduché nie je. V každom prípade, jedna bolesť vyryje do človeka väčšiu stopu ako tisíc radostí. Je však nesmierne dôležité dívať sa na svet s optimizmom, nádejou a snažiť sa o predĺženie života človeka. Pavol Tomašovič to skomentoval slovami: „Lekár je na to, aby liečil, Boh na to, aby uzdravoval.“
O výborný prednes ukážok z prozaických a poetických textov Miroslava Danaja sa postarala Lucia Rakúsová. Texty boli nielen hĺbavé a hlboko ľudské, ale miestami i veselé. Dobre sme sa pobavili napríklad na krátkom príbehu o pacientke, ktorej zamestnaním bola komunikácia po telefóne na erotickej linke.
Hudobné vstupy sa niesli v blues-rockovom duchu. Hudobníci Peter „Bonzo“ Radványi, Mike Kramár a Marián Remenár večer skutočne spestrili a vytvorili vynikajúcu atmosféru. Na chvíľu sa tiež zapojili do rozprávania o literatúre. Pavol Tomašovič sa obrátil na Petra Radványiho s otázkou, aké sú jeho rána. Dostal pohotovú odpoveď, že je to podľa toho, kedy vstane a či je nútený vstať. Následne zaznela skladba Drinking blues, o človeku, ktorého ráno nesie k tomu, čomu nie je schopný vzdorovať. Potom sa k slovu dostal i Marián Remenár, ktorý hovoril o tom, ako sa stal bubeník literárnou postavou v knižke Miroslava Danaja V pohode, dá sa. Pavol Tomašovič upozornil na poviedku Nepriateľ v knihe Rátanie rán, v ktorej sa tiež môžu spoznať viacerí hudobníci. Nálada medzi účinkujúcimi i v publiku bola veľmi dobrá. Miroslav Danaj o tom povedal: „Dnes je to krásna chvíľa, zajtra to bude história.“ Pavol Tomašovič prirovnal Miroslava Danaja k Umbertovi Ecovi, ktorý síce rád fabuluje, ale svoje písanie vždy stavia na historických faktoch.
Slova sa ujal básnik a prozaik a predseda Spolku slovenských spisovateľov Miroslav Bielik. Povedal: „Som rád, že vidím živý literárny večer. Postoj, chvíľa!“ Zablahoželal Miroslavovi Danajovi v mene Spolku, do ktorého bol len nedávno prijatý a slávnostne mu odovzdal členský preukaz. Poznamenal, že lekári vedia povedať veľa o živote, a preto sú mnohí z nich výbornými spisovateľmi. Na Slovensku to boli napríklad takí literáti ako Zechenter-Laskomerský, Jégé či Kukučín. Miroslav Bielik potom odovzdal členský preukaz Spolku slovenských spisovateľov aj Pavlovi Tomašovičovi.
Blížil sa koniec programu. Pavol Tomašovič povedal, že v úvode bola reč o bielej a na záver prichádza na rad zrátanie. Ešte raz zhrnul pekné myšlienky, ktoré na prezentácii zazneli. Miroslav Danaj sa srdečne poďakoval svojim príbuzným, pacientom, sponzorom, Miroslavovi Bielikovi i ostatným hosťom. Dostal množstvo kvetinových darov a dlhý čas sa venoval podpisovaniu svojich knižiek, ktoré si prítomní mohli zakúpiť. Pripravené bolo i bohaté občerstvenie a bol čas na družné rozhovory.
Domov sme odchádzali so zakúpenou knižkou a s množstvom príjemných zážitkov.
x x x
Prof. MUDr. Miroslav Danaj, CSc. sa narodil 1. 1. 1946 v Dolnej Strede, neďaleko Serede. Pracuje ako prednosta chirurgickej kliniky FN v Trnave. Popri náročnej práci sa už mnoho rokov zaujíma okrem pedagogickej činnosti aj o literatúru. Doteraz mu vyšlo päť kníh:
Niečím ťa možno liečim (2008), Roztratená nahota (2009), Onaqjšia káva (2010), V pohode, dá sa (2011), Smiem si prisadnúť (2012). Z medicínskej problematiky mu vyšlo tiež viac odborných publikácií.
Mgr. Ružena Šípková + foto, Mgr. Miroslav Košťany
Fotogaléria k článku:
Komentáre k článku:
UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.