Ako reflektovala ŠtB činnosť Jána Budaja a bratislavských ochrancov prírody v roku 1988
Historici našli mnoho dokumentov dokazujúcich, že komunistická ŠtB nielen že nepovažovala Jána Budaja za svojho spolupracovníka, ale naopak, venovala sa mu ako jednej z najnebezpečnejších nepriateľských osôb a disidentov.
Nasledovné citáty pochádzajú zo zborníku dokumentov "1988 - rok pred zmenou", ktorý vydal Ústav pamäti národa. Zborník obsahuje doslovný prepis dokumentov XII. správy ZNB Bratislava, informácií ŠtB Bratislava o štátnobezpečnostnej situácii po línii vnútorného protivníka atď. Sú tam aj konkrétne opatrenia proti disidentom. Napríklad zavedenie odpočúvacieho zariadenia v byte Jána Budaja, diskreditovanie nepriateľskej osoby kompromitujúcimi listami zasielanými do ekologickej organizácie kde pôsobil atď.
"Spravodajsko-taktické opatrenie k Jánovi BUDAJOVI, objektovi JOHN, zamestnaný ako kurič, iniciátorovi vydania materiálu NAHLAS-BRATISLAVA. Menovaný ďalej pokračoval vo svojej negatívnej činnosti s cieľom zneužiť ochranársku verejnosti v ekologickej oblasti pre svoje reakčné zámery. PVO [preventívno-výchovné opatrenie] bolo uskutočnené utajenou formou zaslaním anonymných listov do prostredia Slov. zväzu ochrancov prírody a krajiny, v ktorých bolo poukázané na opozičné zmýšľanie BUDAJA a na jeho reakčnú činnosť, s cieľom kompromitácie v danom prostredí. Účinnosť realizovaného PVO je kontrolovaná agentúrno-operatívnymi prostriedkami." (str. 195)
Úlohy na úseku rozpracovania prípadov
ZPS JOHN [krycie meno sledovaného Jána Budaja] - vedené na predstaviteľov opozície z mladšej generácie, ktoré svojím konaním zneužívajú oblasť ekológie. Cieľom rozpracovania je dostať tieto osoby do izolácie a zabrániť ich snahám o spolitizovanie tohto problému a jeho zneužitie.
a/ V súčinnosti so straníckymi a štátnymi orgánmi a SZOPK realizovať prijatie PVO k objektovi JOHN a celej skupine aktívne činnej pri vydaní publikácie NAHLAS/BRATISLAVA, s cieľom ich diskreditácie a zabránenia v ďalšej nepriateľskej činnosti. Termín: I. štvrťrok. Zodpovedný: náčelník 2. Odboru.
b/ Presadiť sa spravodajsky v tomto zoskupení, získať prehľad o ich zámeroch a včas prijímať opatrenia k zabráneniu ich činnosti. Izolovať objekta JOHN [Budaj] a CHEMIK [Pavol Šremer] a nedovoliť, aby legálne štruktúry zneužívali pre svoje zámery najmä v prostredí mládeže. Na byte objekta JOHN zaviesť STÚ DIAGRAM [priestorové odpočúvacie zariadenie]. Termín: rozklad. opatrenia priebežne, STÚ zaviesť v 1. polroku 1988. Zodpovedný: VSRŠ 1. oddelenia. (str. 148)
Z tohto zoznamu úloh ŠTB sa dá celkom presne vydedukovať, kto robil komunistom v Bratislave najväčšie problémy. Čarnogurský, Mikloško (kresťania), Kusý, Šimečka (bývalí marxisti), Budaj a Huba (ochranári). A samozrejme izolovaná a paralyzovaná legenda roku 1968, Alexander Dubček vedený ako Nepriateľská osoba 1. stupňa. Ostatní spomenutí disidenti vrátane Budaja boli vedení ako Nepriateľská osoba 2. stupňa.
Dokladom o tom, že skupina vedená Budajom bola jednou z najprísnejšie sledovaných, je aj následný text na stranách zborníka č. 137 – 139, kde je plán hlavných úloh XII. správy ZNB (vnútorný nepriateľ). 5 odsekov v zozname úloh je venovaných skupine ADVOKÁT, MIKI, RENEGÁT, PASKVIL a hrozbe ich spojenia. (Sú to Čarnogurský, Mikloško, Kusý a Šimečka). Tu mala ŠtB 3 tajných spolupracovníkov: ALEŠ, IRIS a SENECKÝ.
1 odsek sa venuje akcii ESER (Dubček). Okolo Dubčeka boli nasadení štyria tajní spolupracovníci.
4 odseky sa venujú akcii JOHN (Ján Budaj), kde sa nariaďuje namontovať odposluch a vykonať domovú prehliadku u Budaja, preveriť Mikuláša Hubu a zisťovať jeho negatívne pôsobenie na SZOPK (Slovenský zväz ochrancov prírody a krajiny, v korom Ján Budaj pôsobil).
V prostredí ochrancov prírody ŠtB evidentne nemala žiadnych tajných spolupracovníkov, lebo si dáva úlohu: "zo stykovej báze objekta JOHN a členskej základne SZOPK typovať osoby vhodné na spravodajské využitie".
Niekoľko úloh ŠtB sa týka ešte samizdatu FRAGMENT, slobodným výtvarníkom a dohľadu nad študentskými internátmi.
Čo teda považujete za dôveryhodnejšie dôkazy o Budajovej minulosti: podrobné zoznamy hlavných úloh ŠtB z roku 1988, alebo holý fakt, že v internetovom registri zväzkov vám pri zadaní mena Budaj vyhodí kategóriu A – agent? Skutočnosť, že do kategórie A bol zaradený po podpísaní dokumentu, aby mu vrátili zhabaný pas, nie je žiaden dôkaz, že potom skutočne spolupracoval s ŠTB. Takýto podpis pod nátlakom urobilo veľa ľudí prenasledovaných režimom, napríklad kňaz Ján Srholec, politický väzeň v jáchymovských uránových baniach. Alebo hoci Lech Walesa v Poľsku. Dôkazom, ako Budaj "spolupracoval" s ŠtB je aj fakt, že ho čoskoro po zaradení do kategórie A ho preradili do kategórie NO - teda nepriateľská osoba.
Zdroj: Juraj Smatana
Komentáre k článku:
UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.