GALANTA | Akadémia praktického rodičovstva (APR) je Ministerstvom školstva SR akreditovaná forma vzdelávacích kurzov nielen pre rodičov pod názvom
„Ako rozumieť svojim deťom a sebe samému.“. Akreditačné podmienky v roku 2009 naplnilo celkovo 9 materských centier v Bratislave, Zlatých Moravciach, Trenčíne, Banskej Bystrici, Prešove, dve v Košiciach a jedným z centier, ktorému bola udelená akreditácia bolo aj Rodinné centrum Bambuľkovo v Galante.
21. apríla 2010 kordinátorka Únie materských centier
Elena Bakošová odovzdala MC Bambuľkovo dekrét, ktorý toto centrum oprávňuje viesť rodičovské diskusie a kurz za pomoci akreditovanej metodiky. Tento slovenský projekt, o ktorý je medzinárodný záujem a pilotne sa skúša na Slovensku prišla do Galanty svojou návštevou podporiť členka
Medzinárodnej siete materských centier (Mother Centers International Network for Empowerment)
Marieke van Geldermalsen z Nórska.
V novembri roku 2006 sa uskutočnila medzinárodná konferencia v rámci kampane
"How do we want to raise our children? / Ako chceme vychovávať naše deti?", do ktorej sa podarilo zapojiť 22 krajín a do diskusie viac ako 30tisíc rodičov z celého sveta.
„Vytvorili sme kurz. Chceme rozumieť svojim deťom a samím sebe. Na konferencii sme tento projekt ponúkli do medzinárodnej siete, na ktorej sa zúčastnené krajiny zaviazali, že chcú postupne všetky materské centrá pozdvihnúť na vyšší stupeň akadémií praktického rodičovstva.“, vysvetlila Elena Bakošová, ktorá je tiež členkou kampane a členkou medzinárodnej siete materských centier. Druhá medinárodná konferencia sa uskutočnila v roku 2009 a boli na nej schválené a naformulované hodnoty APR (tzv. Desatoro APR, alebo Memorandum APR).
„Robili sme besedy o rodičovstve na rôzne výchovné témy, ktoré sme si vybrali my, mamičky, ako napríklad fyzické tresty, spory medzi súrodencami, klamstvá u detí a hľadali sme nové inšpirácie.“, približuje vznik projektu
Henrieta Popluhárová, lektorka kurzu. Z každej besedy bola spísaná zápisnica, ktorú študovali a hodnotili odborníci z rôznych tejto problematike blízkych oblastí. Zo záverov vznikol projekt
"komunitnej výchovy" akreditovaného vzdelávania na pôde materských centier založený na každodenných rodičovských skúsenostiach vo výchove detí.
Kurz je rozdelený do siedmych tematických častí, poslušnosť vs. slobodná vôľa, spory medzi súrodencami, negatívne emócie vo výchove, tresty ako výchovné prostriedky, logické dôsledky a budovanie hraníc vo výchove, odmeňovanie a povzbudzovanie detí a boj o moc, pozornosť alebo pozornosť za každú cenu. Sučaťou úvodnej ceny kurzu 35€ je literatúra a učebné skriptá Pozvánka na dobrodružnú cestu výchovou v sprievode rodičov a odborníkov. Počas kurzu sa o deti účastníkov zabaví pracovníčka MC. Záujemci o absolvovanie kurzu môžu prísť osobne do mateského centra, alebo sa kontaktovať telefonicky. Termín kurzu si organizátori dohodnú po naplnení kapacity (max. 10 účastníkov). APR naďalej zachováva prirodzený charakter materských centier.
Materské centrá sú jediné inštitúcie, v ktorých sa do lepšieho poznania výchovy detí môžu v spontánych diskusiách o výchove zapojiť spoločne s deťmi v ich útlom veku nielen matky ale aj otcovia, starý rodičia a budúci rodičia. Rodičia sú neraz v materských centrách vo výchove svojich detí ovplyvnení poznatkami iných rodičov.
„Neviem či som prichádzala s nejakým očakávaním, že budem riešiť nejaký svoj problém, ale pri tých diskusiách som zistila, že sa to týka aj mňa, že to robím úplne inak a robím tam chybu. Bolo viacero takých situácií, keď som si uvedomila, že by som to možno mala trošku inak alebo som v niektorých veciach prehodnotila moju výchovu detí.“, takto vplyv svojho prístupu k výchove detí po absolvovaní niekoľkých diskusií rodičov v materskom centre zhodnotila mamička Beáta Geletová a ďalej poukazuje na viacero kladných stránok takýchto stretnutí mamičiek a rodičov.:
„Myslím si že je to veľmi dobré práve kôli tomu, že sa učíme jedna od druhej a máme tu aj psychologičku, ktorá nám vie pomôcť v rôznych situáciách rozlíšiť či tá cesta výchovy je alebo nieje správna.“.
Únia materských centier a materské centrá pozývajú všetkých na v sobotu, podujatie
Míľa pre mamu, ktoré sa uskutoční
8. mája 2010 od 15.00 hod. do 18.00 hod. v 35 mestách a obciach a bude najväčšou oslava Dňa matiek. Podujatie vytvorené na Slovensku, mamami z Únie materských centier. Organizované je od roku 2004. Predchádzali mu 3. ročníky pokusu o zápis do Guinnessej knihy rekordov v počte osôb tlačiacich kočík na trase jednej míle (1609 m). Prejsť jednu míľu pre svoju mamu má šancu každý, bez ohľadu na to, či „míľovú prechádzku“ prejde peši, s kočíkom či bez neho, na bycikli či na invalidnom vozíku.
Deasatoro Akadémie praktického rodičovstva.
- hodnoty, ktoré rozvíjajú vzťah dieťaťa a rodiča:
1. Partnerstvo s dieťaťom: Rešpektujeme dieťa ako osobnosť, rozvíjame vzájomnú úctu medzi dieťaťom a rodičom, aj úctu voči iným ľuďom. Venujeme dieťaťu čas a pozornosť, sme mu partnermi pri hľadaní vlastnej cesty.
2. Byť vzorom pre dieťa napríklad tým, že sami konáme tak, ako vyžadujeme od dieťaťa, spolupracujeme, pomáhame diskutujeme a sami sme ochotní pracovať na sebe.
3. Otvorené rodičovstvo: Rodičom sa človek nerodí, ale stáva, stále (a vo všetkom) sa máme čo učiť a robiť chyby je dovolené.
- hodnoty, ktoré rozvíjajú vyťahy s inými ľuďmi mimo rodiny:
4. Všetci sú vítaní bez ohľadu na pohlavie, zdravotné znevýhodnenie, rasu, vierovyznanie, sociálny status, národnostnú či politickú príslušnosť a iné odlišnosti.
5. Vzájomná podpora v rodičovskej úlohe: Všetci zažívame vo výchove úspechy aj chyby, podeľme sa o ne s inými rodičmi. Výmena aj dobrých aj zlých skúseností, diskusia na rôzne výchovné témy, individuálne i v skupinách a hľadanie riešení nám pomáha byť lepšími rodičmi.
6. Žiadne dieťa nie je cudzinec: Nie je nám ľahostajné, čo sa v MC deje, ak treba, sme ocotné pomôcť, postrážiť, poradiť a pohladkať každé dieťa.
7. Rešpektujeme pravidlá MC a vediem k nim naše dieťa, čím súčasne pripravujeme dieťa na život "vo veľkom svete", učíme ho rešpektovať pravidlá skupiny, ktoré môžu byť pre dieťa nové.
- hodnoty, ktoré rozvíjajú vzťah k životnému prostrediu a spoločnosti:
8. Úcta k prírode: Snažíme sa zanechať deťom zdravé prostredie aj pre život ich detí; robíme rozhodnutia a konáme šetrne k prírode a k takému správaniu vedieme aj naše dieťa.
9. "Nie je nám to jedno": Aktívne sa zaujímame, prípadne zapájame do kampaní, ktoré sa snažia o pozitívne zmeny v spoločnosti a v našom okolí.
10. Lepší rodičia môžu zmeniť svet k lepšiemu: Výchova detí, spoločnosť, príroda a život na Zemi sú úzko prepojené. Každá zmena vyvolá zmenu na ďaľších úrovniach.