Aj na likvidaciu vykalov musia byt vytvorene podmienky
V niektorych z prispevkov v diskusii vyrazne dominuje problem tykajuci sa psich exkrementov na verejnych priestranstvach. Ide o nieco, o com len siahodlho rozpravame podobne, ako o pripadnom po financnej stranke minimalne nakladnom mestskom klzisku.
Likvidacia psich exkrementov je vyriesena uz snad v kazdom civilizovanom meste a to samotnym mestom, ktore na verejne priestranstva osadza schranky ci kazety so sacikmi. Nasledne majitel psa to co zostava po prirodzenej potrebe kazdeho ziveho tvora zdvihne a v saciku hodi do odpadkoveho kosa.
Nejde o ziadnu velku investiciu a dovolim si povedat, ze majitelia psov za kazdorocne poplatky mestom vyberane za svojich milacikov, si aspon tuto zakladnu sluzbu od mesta zasluzia. Ked to funguje inde, urcite by fungovalo aj u nas.
Fotogaléria k článku:

Popis: Psie hovienka na travnikoch a chodnikoch nemaju pravdepodobne radi v Miami, preto i tu su kazety s plastikovymi sacikmi na kazdom kroku

Popis: Podobne upozornenia su pri vsetkych parkoch a pri vacsine chodnikov Foto: New York

Popis: Dostatok sacikov a miest, kde sa nachadzaju. A je po probleme... Ak by tomu tak nebolo, na promenadach pri oceane by nebolo kde stupit
San Francisco

Popis: Schranky s plastikovymi sacikmi na psie exkrementy sa nachadzaju pri vsetkych chodnikoch.
Foto Miami, Florida, USA

Popis: Prirodzene ze vychovne a ak je treba aj ako dovod k represii, posobi aj dostatocne vyrazna tabulka upozornujuca na povinnost psie exkrementy z verejneho priestranstva odpratat
Myslim si, ze pokuta vo vyske 500 USD, je dostatocnym argumentom na spratanie hovienok po svojom milacikovi - za predpokladu, ze na to su vytvorene podmienky
Foto z Miami, USA
Komentáre k článku:
Komentovať môžu: ›REGISTROVANÍ MENOM‹
registrovaní nickom
všetci
Lucrecia | 20-02-2009 11:15:20
Odpoveď na príspevok Anonyma:
V tomto meste bude poriadok, až keď sa Mestské zastupiteľstvo riadne asi omladí. Väčšinou sú tam členovia riadne po 50-tke a myslením ešte stále v komunizme, a preto to tu tak aj vyzerá. Od primátora sa v rubrike "Na slovíčko občania" dočítate len kritiky občanov a jeho vlastného alibizmu... Čo keby viac zapojil napr. mestskú políciu na stráženie vývozu odpadu a nie na to, aby cielene pokutovali občanov na miestach, kde sa deň alebo pár dní predtým zmenila organizácia dopravy (napr. zákaz zastavenia od Altisu po Lidl)? A podobne by sa dal riešiť aj problém s psačími exkrementami. Aj v Bratislave sú nádoby na psačie hovienka so sáčikmi. Ak potom nejaký majiteľ psa v meste (aby to zas mestská polícia opäť nepochopila po svojom, že napr. v Poronde) nepoužil sáčik, mal by byť pokutovaný. Je to bežná prax vo všetkých civilizovaných krajinách. A snáď našim vstupom do EÚ by sme už aj my k nim mali patriť....
Mestská polícia je v mestách, aby slúžila ich obyvateľom a na stráženie poriadku a nie len na to, aby cielene vyhľadávala ako občanov pokutovať a čo to zarobiť do mestskej kasy. A vice versa poriadok by mal byť mestskou políciou vynutiteľný...
Peter Klokner | 19-02-2009 10:47:31
Pán Sabo práve naopak, mne úplne postačí za svojich 33 Euro mať k dispozícii nádobu na odpad po mojich psoch. Zarobím a sáčky si viem kúpiť. Iba ma irituje snaha nájsť si nepriateľa a odbaviť sa na ňom. Ak je môj 2,5 kilový yorksír s jeho 3-5 centimetrovým exkrementom zhruba 2x denne naozaj takou ekologickou a estetickou záťažou pre mesto a jeho obyvateľov, tak asi naozaj nie sme normálni. A k vášmu príspevku, diskusiu o psíčkárskej neetickosti tu rozpútal niekto iný ja som iba reagoval. Ak ste chceli naznačiť že najskôr si treba pozametať pred vlastným prahom, tak to sa naozaj stalo a preto by som ja osobne očakával aby tak činili i ostatní. Nemienim byť zúfalým blbcom, ktorý sa uprostred kopy hnoja pre dobrý pocit neodváži odpľuť. O to tu ide.
Peter Sabo | 19-02-2009 10:19:30
Pan Klokner podla Vasho pristupu by sa dalo k problemom pristupovat takto: Chcete vyriesit psie hovienka? Vyrieste fetakov. Chcete vyriesit fetakov? Vyrieste narko-mafiu. Chcete vyriesit narko-mafiu? Vyrieste este vacsiu mafiu. Chcete vyriesit mafiu? Vyrieste korupciu v PZ. Chcete vyriesit korupciu v PZ? Vyrieste korupciu na este vvyssich miestach....atd. V podstate je to zbavovanie sa zodpovednosti za dany problem. Chapem Vas postoj, je to deprimujuce vidiet co za ludi sa nachadzaju v meste a co robia ale pokial budeme mat kazdy tento prsitup neviem si predstavit ako by sme tu zili.
Peter Klokner | 19-02-2009 09:44:56
Ak to tak chápete tak áno. Skúste to tak. Alebo mu vysvetlite že šliapnutie do psieho exkrementu má šokujúce a psychiku devastujúce účinky, zoberte ho k psychoanalytikovi a nechajte si od MsÚ náklady na liečenie preplatiť z poplatkov ktoré za psov platíme. Možno potom niekto na MsÚ začne za naše peniaze konať. V každom prípade ale ja osobne neanonymne sa priznávam že pre mňa je skôr deprimujúce obchádzať pri kotolni K-3 tu v Seredi to obrovské preschnuté lajno od feˇťáka, ktorý sa nemohol dočkať dílera a pokojne to tam položil napriek parkujúcej lekárke s felíciou. A nikto to neriešil ako vy. Alebo čo tak vytešovať sa napríklad z povaľujúcich sa použitých injekčných striekačiek pohodených priamo uprostred detského ihriska pred bytovým podnikom. Dnes ráno som tam našiel tri, keď som venčil psov. Prečo sme pokrytci? Lebo je z psíčkara pokutu vytlčieme a z feťáka nie? Pozeráte sa takto na problém?
anonym | 19-02-2009 09:29:28
Pán Klokner, takže podľa vás by sa mala zmeniť terminológia a neodpratanie psích exkrementov budeme odteraz nazývať odborným kompostovaním..? Ak sa moje dieťa prejde po tráve na sídlisku a náhodou šliapne do takto (ne)odborne zakompostovaného materiálu, tak ho mám pokarhať za to, že znemožnil kompostovanie celého kusu exkrementu a roznosí ho na topánke po sídlisku, čím zredukuje počet živín a minerálnych látok v pôde?
Peter Klokner | 19-02-2009 09:21:58
Vážení diskutujúci, v roku 2008 som sa na MsÚ dopytoval čo mi ako majiteľovi psa za zaplatenú daň mesto poskytne. Hádajte čo asi. Iba ak registračnú známku a možné permanentné opovrhovanie spoluobčanov tak ako to tu predvádzate vy. Ak ste frustrovaní z politickej a hospodárskej situácie a kriminality v Seredi nemám proti tomu nič, ale ventilujte sa na správnom mieste. Pre informáciu jedno vyjadrenie z úradu životného prostredia - Podľa štatistických údajov pripadá na Slovensku na každých 10 až 12 obyvateľov jeden pes. Z uvedenej štatistiky vyplýva, že na priemernom sídlisku s 20 000 obyvateľmi je chovaných 1 600 až 2 000 psov. Psie exkrementy patria do kategórie nebezpečného odpadu. Ich zberom a likvidáciou chránime občanov pred nákazlivými ochoreniami parazitárneho, bakteriálneho alebo vírusového pôvodu. Spaľovaním trusu sa do ovzdušia dostane aj pri dodržaní všetkých zákonných noriem množstvo splodín nedokonalého spaľovania. Odborným kompostovaním môžeme do pôdy dodať niekoľko tisíc ton živín a minerálnych látok.
anonym | 18-02-2009 17:13:34
Presne tak. Takže problém nie je v počte schránok rozmiestnených po meste, ale v tom, že psíčkári to po psoch jednoducho neodpracú!!! Môžu sa hanbiť!!! Som zvedavý, ak sa náhodou niekomu pes vykadí doma na podlahu, či to tam tiež nechajú nepovšimnuté... Celý problém je len v ľuďoch!!!
Ľubomír Veselický | 18-02-2009 16:51:52
Milí diskutujúci. Dovoľte mi pripojiť sa a máličko prispieť touto informáciou. V roku 2007 som v rámci interpelácii požiadal o vyjadrenie sa k problému rozmiestnenia schránok na pozostatky psieho metabolizmu vedúceho útvaru životného prostrednia MsÚ. Jeho odpoveď bola asi takáto. Psie exkrementy nie sú nebezpečným odpadom a preto ich možno odkladať spolu s iným komunálnym odpadom do každej nádoby na odpad. Teda aj do smetných košov rozmiestnených popri chodníkoch. To znamená, že nedostatok, či úbytok špeciálnych plechových schránok na tento odpad, ktoré boli medzi bytovými domami v minulosti postavené, nemôže byť dôvodom neodpratávania zmieneného odpadu.
David | 18-02-2009 15:09:45
Presne, na každom sídlisku boli takéto schránky. Lenže to by sme museli byt na inej úrovni. Slovák= nekúlturné hovado. Aspon tak nás vníma západ a popravde sa im vôbec nečudujem, že sme pre nich to, čo je pre nás väčšina cigánov.
Ludo | 18-02-2009 12:53:54
takéto schránky boli po celom meste, na každom sídlisku, ale . ale v seredi nič nevidrží. všetky boli zničené. možno ešte je niekde vidieť ako dopadli. Takže v prvom rade sa majú zamyslieť psíčkari.
anonym | 18-02-2009 10:54:22
Hm, ktovie koľko takýchto schránok na psie exkrementy vôbec v Seredi je...
anonym | 18-02-2009 09:47:35
Vidieť som videla, ale či to videli aj samotní majitelia psov? Ja by som im pripojila k šeku o zaplatení dane za psa aj nejaký ten prospekt, že niečo takéto v meste existuje, po prípade aj práva a povinnosti psíčkarov.
anonym | 18-02-2009 08:24:45
To je inak fakt zaujímavé, že to doteraz nikoho z MsÚ nenapadlo... Konkrétne také oddelenie životného prostredia... Videli už niekedy niečo také alebo aspoň o tom počuli..? Asi nie... Škoda.
Ľubomír Veselický | 20-02-2009 16:55:23
Lucrecia, Lucrecia! Asi ste viac počuli o hrôzach socializmu ako napr. dlhých radoch na banány a mandarínky ako ho zažili na vlastnej koži. Mám 57 rokov a som poslancom druhý rok. V predchádzajúcom zastupiteľstve boli dvaja poslanci mladší ako 30 rokov. Boli to naväčší absentéri. Starý pán Baťa viedol svoje podniky ďaleko po šesťdesiatke. Chuť pracovať v samospráve a správne sa rozhodovať v prospech mesta nie je prvotne ovplyvnená vekom človeka ale jeho vôľou a schopnosťami. Mgr. Marek Tóth je najmladším členom mestského parlamentu a poslanecká práca ho viditeľne zaujíma. Máme aj študentský parlament, lenže o ňom už poriadne dlho počuť nebolo. Teda nie je to vekom. Osobne vítam každého mladého odvážlivca, ktorý bude schopný obehať desiatky domácností a získať 200 podpisov na podporu svojej kandidatúry. Chcete kandidovať? Výborne! Rád Vám pomôžem.
anonym | 19-02-2009 12:42:44
V podstate ak by si každý upratal to čo má, resp. by nerobil neporiadok tam kde nemá, v meste by bol aj poriadok. Ibaže je to utópia. Tu musí každý začať od seba. A nevyhovárať sa na iných.
Peter Klokner | 19-02-2009 12:06:51
K poriadku v meste stačí málo. Včera sa v parku na Pažitnej-Dionýza Štúra povaľovalo asi 30-40 vydaní Seredsko či Hlohovecko. Dvaja šarvanci 10-12 rokov ich veselo rozkopávali popod prvý 9-poschodový barák. Asi tam bývali lebo jeden z nich zvonil zospodu na rodičov a niečo im do mikrofónu vykrikoval a potom sa dohadoval s mamkou cez okno. Keď som sa dostal až k nim a navrhol miesto futbalu s nimi zodvihnúť to a hodiť do koša iba tupo čumeli a nakoniec skonštatovali že somára robiť nebudú. Zrejme je to štandard, ale napriek tomu to čo bolo ako-tak pohromade som zobral a preniesom snáď 50 metrov do kontajnera pri bývalej škôlke. Mňa to nezaťažilo, tie deti zrejme áno. Nechcel som byť príkladom iba mi ten bordel prekážal a to tam nebývam. Oni áno. Tak kde teda začať?
pre Lucreciu | 20-02-2009 11:43:14
Ja s Vami súhlasím. A najlepšie by bolo spojiť oba naše príspevky do jedného v tomto znení: každý by mal začať od seba a nerobiť bordel. Ak sa taký nájde, potom by mala nastúpiť mestská polícia a pokutovať ho za porušenie VZN. Ale o tom budeme ďalej len snívať. Pekný deň prajem!
Peter Klokner | 19-02-2009 11:56:59
Tak ešte raz vecný argument:
Podľa štatistických údajov pripadá na Slovensku na každých 10 až 12 obyvateľov jeden pes. Z uvedenej štatistiky vyplýva, že na priemernom sídlisku s 20 000 obyvateľmi je chovaných 1 600 až 2 000 psov. Psie exkrementy patria do kategórie nebezpečného odpadu. Ich zberom a likvidáciou chránime občanov pred nákazlivými ochoreniami parazitárneho, bakteriálneho alebo vírusového pôvodu. Spaľovaním trusu sa do ovzdušia dostane aj pri dodržaní všetkých zákonných noriem množstvo splodín nedokonalého spaľovania. Odborným kompostovaním môžeme do pôdy dodať niekoľko tisíc ton živín a minerálnych látok.
Vecný argument:
Zbieranie psích exkrementov v Seredi znamená iba ich presunutie do kontajnera, teda iba presuniem "problém" z jedného miesta na druhé.
Vecný argument:
Šliapnutie do "problému" a jeho prinesenie do bytu, domu, interiéru je z pohľadu riešenia likvidácie odpadu asi to najlepšie riešenie, nakoľko pri čistení topánky pôjde "výsledok" do WC a následne do čistiarne odpadových vôd spolu s ľudskými produktami podobného typu. Tým bude jeho spracovanie spĺňať základné ekologické požiadavky.
Logický argument:
Ak z pohľadu ochrany životného prostredia sa ako najlepšia alternatíva javí likvidácia takéhoto odpadu cestou ČOV, čo je potom spravodlivé na pokutovaní psíčkarov za neodstránenie produktu ?
Čo tak teda radšej riešiť sáčky pre psov z papiera tak ako je to v Mariánskych Lázňach ? Spolu s kontajnerom je k dispozícii zásobník na papierový sáčok v ktorom je skladačka papierovel "lopatky". Ak by som to aj doniesol domov a vhodil do WC, neupchám odtok, neblokujem technológiu v ČOV akurát budem príčinou starostí pre niekoho na MsÚ.
Je zlý trebárs tento uhol pohľadu?
Motoristom nikto nenadáva za pumpu pri Kauflande ľuďom pod oknami tak pri minimálnych nákladoch (veď si to v podstate zaplatíme) toto riešenie ja k prospechu nám i našim odporcom, nie?
anonym | 19-02-2009 11:34:43
Všetky tieto diskusie majú spoločného menovateľa - Kedy bude konečne poriadok v tomto meste? Dá mi niekto odpoveď?
anonym | 19-02-2009 10:48:45
Pán Klokner, zaobaľujete konkrétny problém do iných záležitostí... Feťákov by som najradšej vystrieľal, ale o tom možno v inej diskusii... Teraz sa bavíme o psích exkrementoch a stále nechápem, prečo by sa namiesto ich pozbierania mali povaľovať po sídlisku... A ak Vás môžem poprosiť, tak neriešte to, či moje dieťa po stupení do psieho výtvoru pôjde k psychoanalytikovi... Moje deti do úst neberte a nezaťahujte ich do tejto diskusie. Používajte vecné argumenty namiesto toho, aby ste si začali uťahovať z členov mojej rodiny. Ďakujem za pochopenie!
Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.