Aj Ebola z Ugandy sa môže týkať kohokoľvek
Šírenie smrteľnej mimoriadne nákazlivej výrusovej choroby Ebola v Ugande sa môže javiť problémom, ktorý sa našej krajiny ležiacej v srdci Európy vôbec netýka. Možno by tomu tak bolo, keby sme boli odizolovaní od ostatného sveta podobne ako za socializmu, kedy nás relatívne spoľahlivo chránila železná opona.
V dobe cestovania a kontaktov stotisícov ľudí všetkých kontinentov napríklad v dovolenkovom období na medzinárodných letiskách, je šírenie ľahko prenosných nákazlivých ochorení reálnym nebezpečenstvom. A tak sa kľudne môže stať, že každý z nás sa potenciálne môže nakaziť aj v dedine, z ktorej dlhé týždne nevytrčil päty. Stačí, aby si v krčme k domácemu prisadol sused, ktorý sa vrátil z dovolenky na Mallorce s prestupom napríklad na medzinárodnom letisku v Madride. A tam stačí náhodné stretnutie či len následné použitie výťahu po človeku Ebolou už nakazenom. Verzií možného kontaktu s nositeľom vírusu prenosného dotykom, telesnými tekutinami (aj sliny či kýchnutie) prípadne kontaktom so zábradlím sú tisíce.
Nie, nie je potrebná panika. Len v poslednej dobe nejako veľa už dávno vykynožených vírusov koluje medzi obyvateľmi mnohých štátov najmä tretieho sveta. A čo je zaujímavé, veľa vírusov, ktoré boli vyvinuté na vojenské účely. Je len smutné, že do vývoja liečiv na skutočné choroby vlády krajín vynakladajú oveľa menej financií, ako stále do vývoja najmodernejších zbraňových systémov. A pritom riziká vojny sú z globálneho hľadiska oveľa menšie, ako riziká globálneho rozšírenia sa napríklad aj jednoduchého vírusu. Manévre armád totiž z pravidla trvajú týždne a sú viditeľné cez špionážne satelity či neuniknú pohľadu tajných služieb, turistov či dokonca bežných ľudí. Šírenie vírusu typu Ebola s nenápadnými prvotnými príznakmi po celom svete však môže trvať hodiny až dni. A o následkoch na civilizáciu pochybovať normálne rozmýšlajúci človek dlho asi nebude. Že by sme si v budúcnosti k autolekárničkám, kartám prvej pomoci, výstražným trojuholníkom a fotoaparátom do povinnej výbavy pribaľovali aj plynové masky? Utopia? Veď ani tlačivo správy o dopravnej nehode či už spomenutá karta prvej pomoci nie je vo výbave odjakživa. Nuž, uvidíme, čo prinesie budúcnosť...
Komentáre k článku:
UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.









