ad Súťaž na premiestnenie pamätníka obetiam 1. svet. vojny - ANKETA
Pôvodne som chcel zareagovať na príspevok anonyma, ku článku „Súťaž na premiestnenie pamätníka obetiam 1. Sv. vojny“ len diskusným príspevkom. Ale myslím, že bude lepšie o tom sa zmieniť pár slovami naviac. Myslím, že tí, ktorí navštevujú túto stránku, vedia o mne, že sa dosť pohybujem “kade tade po svete“ a tým sa mi naskytuje príležitosť niečo aj vidieť. Netreba chodiť ani veľmi do cudziny, stačí si všímať okolité obce či mestečká, kde im záleží na zovňajšku ich bydliska. Odporúčam pozrieť si Skalicu, alebo len na skok vzdialené Šúrovce. Spomínaný pomník Obetiam 1. svet. vojny bol pôvodne situovaný na dnešnom námestí Slobody, na mieste, kde je dnes pomník venovaný Červenej Armáde. Lenže história nášho mesta nezačína obdobím nástupu komunizmu. Preto aj tomuto pomníku, resp. obetiam, ktoré nám pripomína, patrí dôstojné miesto. Také, akého sa mu oprávnene dostalo pri jeho prvom odhalení verejnosti 28.októbra 1936 kedy naši predkovia ho postavili bez dotácií z mestskej kasy. Kedy Sereď počítala sotva polovicou z dnešného počtu obyvateľov. Dôvodom na stavbu pomníkov býva spravidla nejaká slávna alebo významná udalosť, významná osoba, ktorá má pripomínať ďalším generáciám ich históriu a tým budovať vzťah k mestu či okoliu, v ktorom žijú a byť na ňu hrdý. Každoročne venujeme čas a prostriedky pri pamätníkoch SNP alebo holokaustu, len na našich predkov, ktorí položili svoje životy v 1. Svet. vojne sa akosi zabúda. Je to od nás, dosť macošské. Potom je celkom prirodzené, že si nevážime ani našu históriu. Pomník postavili na pamiatku tých 128 Sereďanov, ktorí sa už domov nikdy nevrátili. Ako z menoslovu vyplýva, z niektorých rodín sa nevrátil aj otec aj syn.. Dnes ,stojí tento pomník po trojnásobnom premiestňovaní na úplne bezvýznamnom mieste, preč z očí obyvateľov Serede. A treba dodať, že je v značne zlom technickom stave. Môžem poznamenať, že s pribúdajúcim vekom sa u človeka mení aj rebríček hodnôt. A tak veci, či udalosti v mladosti vnímané ako bežné či bezvýznamné, časom nadobúdajú iný význam. A to by sme mali mať na pamäti častejšie. Nie len keď niekoho stratíme...
Anketa: Pamätníky pripomínajúce významné udalosti v histórii spoločnosti si zaslúžia dôstojné miesto. Myslíte si, že pamätník obetiam Prvej svetovej vojny je vhodné premiestniť na dôstojnejšie miesto ako sa nachádza v súčasnosti?
Fotogaléria k článku:
Komentáre k článku:
Tento článok bol pravdepodobne odozvou na moju otázku, „kôli čomu sa pamätník prekladá“. Podotýkam, že koľko mi pamäť siaha, tak tento pamätník bol na mieste kde je aj v súčasnosti. Ale samozrejme súhlasím s názorom že treba mu dopriať miesto, ktoré si zaslúži. Je veľkou škodou a hanbou mesta a jednotlivých zložiek a organizácií v meste, že sa nevedia postarať o niečo čo je súčasťou ich histórie. Pri svojich cestách po Slovensku, ale aj po iných krajinách, neprestávam sa diviť, ako je možné že je dosť pietnych miest o ktoré sa dokážu ľudia ak chcú a majú záujem postarať. Ako príklad uvediem:
Vojenský cintorín československých vojakov Vyšný Komárnik
Vojenský cintorín nemeckých vojakov Hunkovce
Nemecký vojenský cintorín vo Važci
No a samozrejme išlo by to menovať ďalej, ale to nie je cieľom môjho príspevku. Myslím že veľa obyvateľov Serede ani netuší, že také niečo sa nachádza aj v našom meste. A tu by som chcel zdôrazniť úlohu rodiny, cirkvi, oddelenia kultúry pri Mestskom úrade, organizácií v meste, a v neposlednom rade školy, ktorá má obrovskú možnosť na hodinách etickej výchovy zablúdiť aj do tejto oblasti.
Dalo by sa na túto tému veľa hovoriť, ale v skratke to asi stačí.
Ďakujem
zaujimave je ale , ze dodnes nikto neosadil naspat pamatnik na otvorenie mostu cez vah, co je hanba pre predstavitelov mesta !!!
a smutne je , ze sa nenasiel ziadny seredsky podnikatel , co by pozical mestu na tyzden bager, aby sa konecne aspon pokusili najst , ked uz nie vytiahnut sochu Legionara , co lezi niekde pri ''rakete''
pre blondie: mas v tom troska zmatok, lebo priklad co popisujes sa neda nazvat zlozinom komunizmu. to je nieco uplne ine... alebo bol niekto umuceny, alebo vezneni ze nechcel predat ? alebo niekoho vyhodili na ulicu a nechali ho tam? skor by som tu vystavbu nazval vtedajsimi slovami ''vo verejnom zaujme'' .
ku komunizmu sme sa v CSSR nikdy ani na 100 kilometrov nepriblizili, jedine tak nazvami. tu sa praktizoval socializmus...
novodobá história mesta sa takýmto obetiam ani nevenuje, ale všetci vedia, koľko rodín bolo napriklad poškodených svojho času výstavbou činžiakov na Cukrovarskej alebo v iných lokalitách
UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.