Ad „Na námestí Slobody prebiehajú opravárenské práce“ alebo ako to bolo v skutočnosti
Hovorí sa, že čas zahojí aj tie najväčšie boľačky. Proti pôsobeniu jeho zubu však kedysi vymysleli jednu vec a pomenovali ju archív. Je to kujonská vec. Ako pre koho.
Pred pár dňami zverejnený článok Ivety Tóthovej „Na námestí Slobody prebiehajú opravárenské práce“ ma priviedol k tomu, aby som sa trochu viac zaujímal čo sa tam vlastne opravuje a čo sa mohlo za tie dva roky od odovzdania námestia do užívania pokaziť. Preto som sa obrátil priamo na kompetentné osoby z MsÚ zistiť príčinu, prečo museli prísť k slovu zbíjačky a betonári. Popri tom som si preštudoval aj celý realizačný projekt.
Najskôr niekoľko údajov k projektu:
- Z dostupných údajov o projekte vyplýva, že ho vypracovala s.r.o. Pro Via Trnava a to priamou zákazkou. Hlavný inžinier projektu : Ing. Arch. R. Král. (On bol aj autorom štúdie, ktorá slúžila ako predloha na vypracovanie projektu)
- Zadanie na vypracovanie projektu prebehlo v VI./2009 (Vranovič)
- Vyhotovený bol v VII./2009 (vyplýva to z titulného listu projektu)
- Stavebné povolenie vydané Obecným úradom Šintava s platnosťou od 7.9.2009
Viac podrobností na túto tému sa možno dozvedieť v početných článkoch na SoL v rubrike „Revitalizácia Námestia Slobody“ a samozrejme preštudovaním príslušnej projektovej dokumentácie (PD).
Realizácia projektu:
- Začala v X./2011 a to smutne známym holorubom lipovej aleje, ktorá ešte aj dnes figuruje v novom územnom pláne mesta (zatiaľ je v štádiu „Návrh“) ako „chránená historická zeleň“ str. 125
V stavebnom denníku (tvorí súčasť projektu skutočného vyhotovenia a je to celkom zaujímavé čítanie) sa hneď na prvých stranách možno dočítať :
- 28.10.2011Dodávateľ: „na základe geodetického zamerania stavby bolo zistené, že vytyčovací výkres z PD je chybný....“ odberateľ: „ po zistení uvedenej skutočnosti bol projektant vyzvaný na urýchlené dodanie nových vytyčovacích parametrov...“
- Dodávateľ: „Na základe zrealizovaného výrubu bol zistený nesúlad s výkazom výmer a projektovou dokumentáciou, na základe čoho si budeme uplatňovať naviac práce“ odberateľ: „výrub stromov bol zrealizovaný podľa projektu dendrológie. Stromy boli označené podľa projektu a navyše neboli vyrúbané žiadne stromy“
- 23.11.2011Dodávateľ a odberateľ skonštatovali: „1. Bolo zistené, že bude treba dodatočne vyrúbať ďalších 6 ks stromov (3 lipa, 1 tuja, 1 breza, 1 jarabina) ktoré bránia stavebným prácam.“ 2. Dodávateľ: „Pri zemných prácach dochádza k narušeniu koreňového systému stromov, na čo sme upozorňovali. Bolo dohodnuté že sa postupuje podľa projektu a v miestach budúcich spevnených plôch sa vynechá koreňový systém v polomere 1,5 m“. „Za existenciu stromov zhotoviteľ neberie záruku“
- 9.12.2011Dodávateľ :
- „žiadam o dodatočné doloženie projektovej dokumentácie na technológiu a technologickú šachtu ku závlahovému systému a súčasne.....“
- „žiadam o vyjadrenie projektanta ku stromom ktoré sú umiestnené v spevnených plochách a bránia stavebnej výrobe“
- „žiadam o písomné potvrdenie naviac prác a odstránenie ďalších stromov, ktoré nie sú uvedené v projektovej dokumentácii“
- 7.3.2012 Dodávateľ : „upozorňujeme a zároveň sa zbavujeme zodpovednosti za stabilitu stromov, ktorým sme v zmysle projektu odstránili všetky korene pri realizácii gabiónov, palisád či obrubníkov!!!“ Pozn. autora: tie v PD nie sú obsiahnuté!
Čo sa vlastne v týchto dňoch opravuje na námestí? Oprava spočíva v odstránení betónu, ktorý mal chrániť steny technologickej šachty od tlakov zeminy a ťarchy stropu. Šachta v ktorej sú umiestnené technologické zariadenia vodného hospodárstva je zhotovená z hrubostenného plastu a hoci má zvislé rebrovanie, an to nestačilo to odolávať bočným a zvislým tlakom. Pôvodná realizácia bola ponechaná na samotných majstrov. V realizačnej dokumentácii sa detailný výkres armovania výstuže nenachádza! Teraz sa dá ľahšie pochopiť, že technologická šachta, na ktorej prebiehajú opravárenské práce dopadla, tak ako dopadla.
Každý, kto sa prejde po vynovenom námestí a všimne si stav zelene, presnejšie stromov na ňom, nemôže mu uniknúť kontrastný rozdiel kondície stromov s gabiónmi a palisádami a stav stromov bez nich (viď priložené foto). Jeden už celkom vyschol a aspoň ďalšie tri či štyri to čaká. Hoci majú košatú korunu, počas slnečného počasia nie je pod nimi ani toľko tieňa, čo pod vojenskou maskovacou sieťou!
Keď dodávateľ prác nedodrží podmienky uvedené v projekte,býva to zvyčajne vyhodnotené ako vada diela, za čo nasleduje penalizácia. To samé ale platí aj o projekte. Ak sa objavia chyby v projekte, je to tak isto považované za vadu s rovnakými dôsledkami ako pre realizáciu diela. Ku architektonickej úrovni riešenia Námestia Slobody si netrúfam zaujať stanovisko, nakoľko nie som v tejto oblasti odborník. Zato si trúfam posúdiť technickú úroveň spracovania projektu. Je žalostne nízka v stavebnej ako aj dendrologickej časti. Je vidno, že projekt bol „šitý s horúcou ihlou“. Chýbajú tu niektoré dôležité výkresy detailov napr. armovanie spomenutej šachty, podrobná špecifikácia zariadení vodného hospodárstva, nepresnosti vo vytyčovacom výkrese výškových bodov (viďzápis v stavebnom denníku...). Tie nakoniec priniesli neplánovanú inštaláciu gabiónov a palisád a v konečnom dôsledku aj postupne vysychajúce stromy, ktoré už nikto nezachráni! Zbytočne veľká kamenná plocha, ktorá má slúžiť ako zhromaždisko občanov je vybavená s el. rozvadzačom, ktorého výkon nestačí pokryť ani potreby pripojenia na pojazdnú premietačku filmov... Myslím že ďalej ani nie je potrebné pokračovať. Každý, bez emócií a triezvo uvažujúci človek, čo chodí po námestí s otvorenými očami, má možnosť presvedčiť sa sám a na vlastné oči.
Fotogaléria k článku:
Komentáre k článku:
A nie konkretne zodpovedny jednotlivec, ktory je za to zjavne zodpovedny.
Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.