5 tipov, ako sa vyvarovať nákupu nekvalitných potravín
Nástrahy, ako ošialiť spotrebiteľov, číhajú všade. Potraviny nevynímajúc. Poďme sa spolu s Radkou Drábikovou, výživovou poradkyňou NATURHOUSE v Seredi, pozrieť, čoho sa výrobcovia najčastejšie dopúšťajú a na čo by sme si mali dávať najväčší pozor pri nákupe potravín.
Ceny potravín neustále stúpajú, v súčasnej dobe tvoria 1/3 všetkých životných nákladov priemernej slovenskej rodiny. Ako odpoveď na zdražovanie spotrebného tovaru prerazili na trh lacnejšie varianty. Pri tých ale treba byť obzvlášť obozretný. „Mnohokrát sa totiž môže stať, že nekúpite skutočné maslo, ale len jeho náhradu, v šunke je viac prídavkov než skutočného mäsa a syr bol vyrobený bez použitia mlieka,“.
1) Čítajte etikety
V každom prípade je potrebné dôkladne čítať zloženie potravín, ktoré musí byť zo zákona uvedené na každej etikete. „Okrem toho sa pozerajte aj na gramáž. Niektoré obaly klamú telom a budia dojem, že kupujete viac, než toho skutočne je,“ radí poradkyňa Radka.
2) Nenechajte sa zlákať cenou
Cenová ponuka zohráva pri rozhodovaní jeden z kľúčových faktorov. Podozrivo lacné potraviny ale väčšinou obsahujú len zmes náhrad a farbív. „Je to veľmi častý jav. Aby výrobcovia mali patričný zárobok, musia tomu prispôsobiť náklady na výrobu produktu. Ako náhle kupujete napríklad dvadsať dekový balíček tridsaťpercentného syra za menej než šesťdesiat centov máte stopercentnú istotu, že je vyrobený z rastlinných tukov,“ doplnila poradkyňa.
3) Všeličo napovie aj názov
Existujú smernice, podľa ktorých sa k produktom priraďuje názov. Poradkyňa radí: „Pomenovanie maslo môže mať podľa zákona len produkt, ktorý obsahuje minimálne osemdesiat percent mliečneho tuku, čokoláda len výrobok s viac než dvadsiatimi piatimi percentami kakaa a šunka najvyššej akosti musí obsahovať najmenej 16 % čistých svalových bielkovín.“
4) Zamerajte sa na to, čo je malým písmom
Často bývajú niektoré informácie uvedené miniatúrami. Je to z toho dôvodu, že výrobcovia spoliehajú na to, že spotrebiteľ informáciu prehliadne. V zákone sa totiž píše len to, že popis musí byť na produkte čitateľne uvedený. To, akým spôsobom je ale definovaná samotná čitateľnosť, už v smernici nie je.
5) Nekupujte drahú vodu
Ďalší problém vzniká pri nákupe krehčeného alebo mrazeného mäsa. Mäsové a rybie výrobky môžu obsahovať pokojne dvadsať percent soľného roztoku, ktorý sa vpichuje do ich štruktúry. „V tomto prípade by vás mal zaujímať obsah vody, ktorý rozhodne musí byť pod desiatimi percentami,“ hovorí výživová poradkyňa Radka Drábiková z NATURHOUSE.
Na bezplatnú konzultáciu do výživovej poradne NATURHOUSE v Seredi sa môžete objednať telefonicky: 0915 772 793 alebo e-mailom: naturhouse.sered@gmail.com
Bližšie informácie získate na: http://www.naturhouse.sk/
Komentáre k článku:
Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.