15. September - Sviatok Sedembolestnej Panny Márie
Okrem toho, že tento sviatok je deň pracovného pokoja (voľna), je to významný mariánský sviatok v Katolíckej Cirkvi. Sedembolestná Panna Mária je titul Panny Márie, ktorý sa vzťahuje na jej bolesti. Celý jej život je popretkávaný nečakanými, bolestnými udalosťami. Panna Mária mala vo svojom živote mnoho bolestí. Titulom "Sedembolestná"; uctievame obzvlášť prijatú Máriinu bolesť cez kríž. Pod krížom sa matka ukrižovaného Krista stala matkou mystického tela narodeného z kríža, tzn. sme zrodení ako kresťania zo vzájomnej obetujúcej sa a trpiacej lásky Ježiša a Márie. Svojím utrpením spolupracovala Mária na vykupiteľskom diele Syna a veriaci ju uctievajú ako matku plnú bolesti. Slováci k nej oddávna prechovávali osobitnú úctu a dôveru v trápeniach. Omšové texty zo sviatku Sedembolestnej vyjadrujú vieru, že "ani teraz neprestáva orodovať za nás a s materinskou láskou sa stará o bratov a sestry svojho Syna". Číslo sedem v biblickom slova zmysle znamená plnosť. Hovorí o konkrétnych siedmich bolestiach, ktoré Panna Mária vo svojom živote prežila. 1.proroctvo Simeona v chráme 2.útek do Egypta 3.strata dvanásťročného Ježiša v chráme 4.stretnutie s Ježišom na krížovej ceste 5.Ježišovo ukrižovanie a smrť 6.Ježišovo snímanie z kríža 7.pohreb Ježiša. Sviatok Sedembolestnej Panny Márie, ktorú pápež Pavol VI. vyhlásil v roku 1966 za hlavnú Patrónku Slovenska, si Slovensko a Katolícka cirkev pripomínajú 15. septembra. Prvá zmienka o sviatku Sedembolestnej Božej Matky pochádza z roku 1412. Pre celú Cirkev ho však ustanovil až pápež Benedikt XIII. roku 1727 a zároveň povolil, aby sa Panna Mária Sedembolestná uctievala ako Patrónka Slovenska. Jej národnou svätyňou sa stal šaštínsky chrám, opradený mnohými zázrakmi na Máriin príhovor. Jeho dejiny siahajú do roku 1564. Pápež Pavol VI. mu roku 1964 udelil titul baziliky minor (menšej). Obraz Sedembolestnej - Mária drží na svojich kolenách mŕtveho Syna, práve zloženého z kríža. Je to chvíľa, ktorá zahŕňa nevýslovnú bolesť ľudského utrpenia a duchovnú jednotu. "Fiat mihi secundum verbum tuum - Nech sa mi stane podľa tvojho slova!" Ako matka - Mária prijíma a znáša Kristovo utrpenie v každom okamihu jej života. Aj Michelangelova pieta, typická pre umenie neskorej gotiky a renesancie, vyjadruje iba moment z tohto utrpenia Panny Márie. "Oroduj za nás, Matka Sedembolestná Panna Mária, aby sme sa stali hodní prisľúbení Kristových";. Zároveň pripájam link programu k Národnej Púti v Šaštíne 2013 - http://www.bazilika.sk/program-narodna-put-k-sedembolestnej-13-15-9-2013/ Použité zdroje: Wikipédia
Fotogaléria k článku:
Autor: Soňa Košťálová
Popis: Zdroj: Wikipédia - Národná Svätyňa/Bazilika Sedembolestnej Panny Márie v Šaštíne
Autor: Soňa Košťálová
Popis: Zdroj: Wikipédia - Michelangelova Pieta
Komentáre k článku:
Komentovať môžu: registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹
UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.