Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Rescue Online | Sereď Online | SOL archív | Reportér 24

Najhoršia je mlčiaca väčšina
Označenie inzercie
Sereď Online

ISSN 1337-8481   Dnes je 18. 3. 2020, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Vrazda novinára a jeho priatelky nesmie zostat zabudnuta
Označenie inzercie
Wifina - internetove pripojenie pre verejnost
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
FOTO
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
EXPEDICIA BALKAN 2014
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
Lekáreň
Údaje o lekárskej službe na dnešný deň nie sú dostupné.

Kino Nova
Múzeum Sereď
Farnosť Sereď
Označenie inzercie
Historické fotografie
Sereď
Označenie inzercie
Linky
Videá

Zásah PRAK-om do čierneho

1056

Už tretí rok organizuje v Trnave hudobná skupina Romanika, ktorú tvoria manželia Ika a Roman Kraicovci, s mesačnou periodicitou podujatie PRAK. Jeho názov je skratkou slov Prednáška, Rozhovor (vždy uverejnený v informačnom mesačníku Mesta Trnavy Novinky z radnice) A Koncert. PRAK je nasledovníkom cyklu hudobno-literárno-výtvarných večerov Rakurs, ktoré Ika a Roman usporadúvali v minulých rokoch v západnom krídle trnavskej radnice, pričom spolupracovali s mnohými ďalšími umelcami aj s Mestom Trnava.

            Podujatie je organizované pod mottom: Streľba z PRAK-u do masovej kultúry. Vzorom je nebojácny biblický Dávid, ktorý si trúfol strieľať z praku na obra Goliáša.

            V predošlom roku bol PRAK zameraný na starobylé hudobné štýly, žánre a hudobné nástroje.

            Veľmi ma potešilo, že som bola pozvaná na prvý PRAK po zimnej prestávke, ktorý sa konal 31. mája 2016 o 19:00 hod. v Berlineri (Malom Berlíne) DKP (Dočasnom kultúrnom priestore) na Pekárskej ulici. Budova Berliner je v súčasnosti vo výstavbe, bude sa nachádzať na Štefánikovej ulici a bude (už nie dočasným) kultúrnym priestorom.

            Keďže v tomto roku si pripomíname 400. výročie smrti anglického básnika, dramatika a herca Williama Shakespeara, bude zopár PRAK-ov venovaných tomuto velikánovi, najväčšiemu predstaviteľovi žánru drámy. Prvý PRAK v tomto roku mal titul: Alternatívny pohľad na poéziu W. Shakespeara: Sonety (milé i zvrhlé). Hosťom tohto hudobno-literárneho stretnutia bola Trnavčanka Lucia Brezovská, ktorá si pripravila prednášku o Shakespearovi a jeho sonetovej tvorbe. Lucia kedysi intenzívne literárne tvorila, bola činná v Trnavskom literárnom klube a pri vydávaní časopisu Liter. Tiež organizovala dva ročníky Trnavských literárnych slávností. Dnes je jej poľom pôsobnosti publicistika a pôsobí ako doktorandka na FMK UCM.

            Na PRAK-u sa zišlo tvorivé spoločenstvo milovníkov literatúry, okrem iných napríklad básnik Roman Beňo.

            Na úvod sme si vypočuli nahrávku niekoľkých Shakespearových sonetov v podaní Karola Machatu. Potom prednášateľka všetkých poslucháčov privítala a uviedla svoju tému. V krátkosti porozprávala o živote Williama Shakespeara a dala nám za úlohu priradiť fotografie k jeho životným míľnikom. Pretože nás chcela čo najviac zaktivizovať a zapojiť do prednášky, rozdala nám papieriky s časťami textov štyroch sonetov: sonet č. 20 (o mladíkovi s charizmou), č. 62 (o sebaláske), č. 66 (o necnostiach vládnucich svetu), č. 146 (o duši). O ich obsahu sme potom diskutovali, hovorili sme svoje názory na ne.

            Ďalej sme si zopakovali znalosti o tom, čo je sonet, akú má formu a obsah, a tiež, že v Anglicku za Shakespearových čias bola schéma sonetu iná ako tá, na akú sme zvyknutí teraz.

            Shakespearova básnická zbierka Sonety obsahuje 154 sonetov. Kompletne ju prvýkrát vydal v roku 1609 Thomas Thorpe. Prvých 17 sonetov je venovaných mladému človeku, je možné, že mužovi. Autor ho vyzýva, aby mal deti, a tak zachoval svoje kvality, hlavne krásu, pre ďalšie generácie. Sonety 18-126 sú pravdepodobne venované mladému mužovi, ktorý je zosobnením mravnej čistoty a autor ho vníma ako svoju nedosiahnuteľnú métu. V sonetoch 127-152 autor píše o dáme s tmavými vlasmi, „Čiernej dáme“, ktorá ho priťahuje, a na rozdiel od mladého muža, autorovho idolu, je dosiahnuteľná, z čoho je niekedy básnik až zhnusený. Ika nás upozornila, že z pôvodného anglického znenia sa nedá pohlavie aktérov úplne jasne určiť, čo vedie k rôznym interpretáciám. Ako poznamenala Lucia, v dobe, keď Shakespeare žil, bolo neprípustné priznať sa verejne k inej sexuálnej orientácii, no možno len hádať, či to bol aj prípad tohto autora. V každom prípade, Shakespearove diela budú zrejme navždy vyvolávať rôzne otázky. Podľa niektorých teórií sú napríklad jeho drámy dielom viacerých autorov.

            Sonet č. 66 sme si vypočuli v rozličných hudobných spracovaniach. Najprv v češtine, v podaní bratov Ebenovcov, potom v čínskom preklade s typickou čínskou hudbou a napokon tak, ako ho zhudobnil Dmitrij Dmitrijevič Šostakovič.  Lucia aj Ika popísali verziu bratov Ebenovcov ako odľahčenú, uchu lahodiacu. Šostakovičova verzia sa Lucii zdala najťaživejšia, Ika vyzdvihla použitie angličtiny v nej. Mne osobne sa táto verzia zdala najvážnejšia, najdôstojnejšia a najviac na mňa zapôsobila. Podľa názoru Iky má v dnešnej dobe mnoho ľudí „zdeformované ucho“ a prejavuje sa to i tak, že odmietajú ťaživé informácie. No hoci je sonet najvrcholnejšia forma básne, môže byť aj veselý. Ona sama istý čas zhudobňovala niektoré Shakespearove sonety v preklade Anny Sedláčkovej a moderný preklad Ľubomíra Feldeka (ktorého ukážku sme si aj vypočuli) jej veľmi nesedel. No potom si uvedomila, že Shakespeare bol vo svojej dobe ľudový herec, ľudový dramatik a Feldek sa v preklade napísanom moderným jazykom snaží osloviť mladých, moderných ľudí.

            Napokon sme sa venovali písaniu cinquainov. Je to metóda, prostredníctvom ktorej môžeme dosiahnuť syntézu vedomostí, reflektovať porozumenie danej témy a vytvoriť si k nej svoj postoj. Ide vlastne o krátku, päťveršovú báseň.

           Takto sme strieľali z PRAKU našou tvorivosťou, nadšením a slobodným myslením. Myslím si, že sme trafili presne do čierneho: čiernymi písmenami, čiernymi notami i čiernou divadelnou oponou.

 


Fotogaléria k článku:

1056
Autor: Ružena Šípková
1056
Autor: Ružena Šípková
1056
Autor: Ružena Šípková

Zobraziť všetky fotografie
1056
Autor: Ružena Šípková
1056
Autor: Ružena Šípková

Skryť všetky fotografie

Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Optik MORVAY AKCIA
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Pridať komentár
iLieky
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Reporteri
Označenie inzercie
Direct real Norea - REALITY
Označenie inzercie
Optik MORVAY
Označenie inzercie
Papiernictvo Kizze
Označenie inzercie
Begam Trnava
Označenie inzercie
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
LED ARENA
Označenie inzercie
Autopožičovňa Sereď
Označenie inzercie
Bezpecne mesto
Označenie inzercie
Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Sereď, Slovensko
Jasno
15°
C
72%
Východ 10 km/h
07:02
18:10

Štv

B

23°/12°

Pia

B

22°/9°

Sob

B

22°/9°

Vyhľadávanie
Posledné komentáre
Komentársmutok 11-02-2020 12:40:12:
Tragická dopravná nehoda medzi obcou Šintava a Šoporňa - AKTUALIZOVANÉ
KomentárPolícia Začala trestné stíhanie za zločin v kauze predaja rybníkov v P.Bystrici 08-10-2019 17:02:12:
Sereďskí rybári lovia opäť vo svojom revíri
KomentárPravda je len jedna 03-10-2019 17:26:08:
7. zasadnutie Obecného zastupiteľstva v Dolnej Strede dňa 3.júla 2019
Komentáranabela 26-09-2019 14:01:27:
Adrian Macho sa oficiálne ujal vedenia obce Šoporňa
KomentárSVD1 14-09-2019 20:22:21:
" V hudbe vyjadrujem svoje pocity "
Komentárveru 01-09-2019 17:42:35:
Z času na čas si zafajčil marihuanu, ktorú si sám dopestoval v dome vo Váhovciach
Komentárs.i.n. 30-08-2019 22:01:20:
Pripomeňme si hrdinov Slovenského národného povstania zo Serede
Komentáranonym 30-08-2019 19:54:00:
"Doteraz som sa nedožil výsledku zo strany MsU, poslancov MsZ v Seredi" - píše občan Serede
KomentárMiloš Majko 30-08-2019 12:57:35:
Prípad Jankovská nie je o stanovisku polície či právoplatnom rozsudku. Je o etike a morálke.
KomentárBlablablaha 29-08-2019 13:39:44:
Vláda schválila návrh nového zákona o občianskych preukazoch
Komentárivan 29-08-2019 11:08:33:
Seniorku v Trnave podvodníci nedostali. Legenda "vnuk".
Komentáruž pred 10 rokmi 29-08-2019 05:22:58:
Trnavská župa začína s rekonštrukciu Krajinského mosta v Piešťanoch a úseku cesty Podbranč - Myjava
Komentárteraz je 28-08-2019 08:18:20:
Obžalovanému starostovi Machovi pred prokurátorkou a sudcom do reči veľmi nebolo. Čo sa dozvieme na pojednávaní zajtra?
Komentárto nevymyslíš 27-08-2019 20:32:27:
Ministerka vnútra vymenovala nového prezidenta HaZZ
KomentárBaba Vanga 27-08-2019 17:15:31:
" Takže, aké riešenie sa núka, aby sme neprešľapovali na tej našej povestnej križovatke, kde nám zabíjajú štát ?" - píše Pavol Varga
Komentárpotecha 25-08-2019 13:41:57:
MFK Zvolen - ŠKF iClinic Sereď 0 : 2 (0 : 1)

Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Bottom panel

© SeredOnLine.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na SeredOnLine.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign