Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Rescue Online | Sereď Online | SOL archív | Reportér 24

Najhoršia je mlčiaca väčšina
Označenie inzercie
Sereď Online

ISSN 1337-8481   Dnes je 18. 3. 2020, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Vrazda novinára a jeho priatelky nesmie zostat zabudnuta
Označenie inzercie
Wifina - internetove pripojenie pre verejnost
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
FOTO
Označenie inzercie
ŠKOLA DEMOKRACIE
Označenie inzercie
EXPEDICIA BALKAN 2014
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
Lekáreň
Údaje o lekárskej službe na dnešný deň nie sú dostupné.

Kino Nova
Múzeum Sereď
Farnosť Sereď
Označenie inzercie
Historické fotografie
Sereď
Označenie inzercie
Linky
Videá

Vyberáme z redakčnej pošty - policajti požadujú aj certifikát od veci, ktorú nie som povinný vlastniť

Miloš MajkoDátum05. 08. 2012 21:00:05TémaRedakčná pošta
200

V uplynulom týždni sme do redakčnej pošty dostali list čitateľa, ktorý bol prekvapený požiadavkami kladenými na neho políciou pri bežnom  vybavovaní  evidenčného čísla na bicykolvý nosič, ktorý si zakúpil. E-mail uverejňujeme v plnom znení tak, ako aj odpoveď, ktorú sme prostredníctvom hovorkyne  KR PZ obdržali:

Dobrý deň,
V minulom týždni som si kúpil nosič na bicykle na osobné auto, ktorý sa upevňuje na ťažné zariadenie s guľou podľa ISO50. Takéto zariadenie mám riadne zaregistrované aj v technickom preukaze. Podľa Zákona č.8/2009 SR (§123 ods.17) a jeho neskoršej novely č.119/2011(ods.31), musí byť nosič bicyklov opatrený ev. č. vozidla (e.č.v) ak tento prekáža v dobrej identifikácii vozidla. Z dôvodu, aby nebolo nutné premiestňovať e.č.v. bola spomínaným zákonom a jeho novelou z r. 2011 poskytnutá možnosť požiadať o tretie e.č.v. na DI, v mieste, kde je vozidlo registrované. Preto som sa vopred telefonicky informoval na polícii o tom, aké je potrebné predložiť doklady. Odpoveď: vyplnená žiadosť, osvedčenie o evidencii vozidla a správny poplatok 16,50 €. Na otázku, ako dlho asi trvá vydanie tretieho e.č.v. som dostal odpoveď: do 7 dní. V súlade s poskytnutou informáciou som na DI predložil vyplnený formulár aj s príslušným správnym poplatkom a osvedčením o evidencii vozidla. Prekvapila ma však požiadavka na doklad (rozumej certifikát) o samotnom zariadení. Nikde zo znenia spomínaného zákona žiadna takáto povinnosť žiadateľovi nevyplýva. Je predsa možné si takýto nosič zapožičať a navyše tretie e.č.v. sa vzťahuje na vozidlo samo a nie na nosič. Preto som sa obrátil na predajcu nosiča, ktorý mi vydal Co certifikátu, ktorý získal od MDPaT a tento sa vzťahuje aj na typ zakúpeného nosiča. Súčasne vyjadril údiv nad spomínanou požiadavkou na DI, lebo, ako mi povedal na inom DI (Dubnica) celú záležitosť vybavili bez akýchkoľvek požiadaviek navyše. Keďže je tu obdobie dovoleniek a stále vzrastajúci záujem o používanie bicykla v dovolenkovej destinácii, nebudem asi sám, koho zaujíma postup a podmienky vydania tretieho e.č.v. na nosič bicyklov. Rovnako by ma zaujímalo, akú max. dobu na vybavenie žiadosti má DI. Pýtam sa preto, lebo pri otázke na termín vydania tretieho e.č.v. som dostal stručnú odpoveď: NEVIEM. Ešte nie sú vybavené ani žiadosti z júna 2012. Môžete sa prosím v tejto veci obrátiť na príslušný policajný útvar o informáciu o postupe v zmysle platných právnych predpisov?

 

Odpoveď Krajského riaditeľstva  PZ v Trnave::

Evidovanie vozidiel a  vydávanie evidenčných čísiel upravuje zákon č. 8/2009 Z.z. o cestnej premávke a pozemných komunikáciách v znení neskorších predpisov. Týmto zákonom je teda upravené aj vydávanie evidenčných čísiel na nosič bicyklov, ktorý sa umiestňuje na zadnú časť vozidla.
Držiteľ vozidla, ktorý žiada o vydanie evidenčného čísla na nosič bicyklov, predloží na príslušnom dopravnom inšpektoráte riadne vyplnenú žiadosť o vykonanie zmeny.  V nej uvedie, že žiada vydanie evidenčného čísla na nosič bicyklov. Predloží osvedčenie o evidencii vozidla, doklad o platnom povinnom zmluvnom poistení a zaplatí 16,50 eur správny poplatok. Policajt bezodkladne túto žiadosť zaeviduje v informačnom systéme, čím sa objedná výroba evidenčného čísla u výrobcu, ktorý je jediný pre celé Slovensko. Následne z informačného systému vytlačí dvojmo žiadosť o výrobu evidenčného čísla, z ktorej jednu časť vydá žiadateľovi a druhú časť faxom zašle výrobcovi evidenčných čísiel. Výrobca zvyčajne evidenčné číslo vyrobí a dodá na dopravný inšpektorát do troch pracovných dní. Deň dodania sa však z rôznych dôvodov môže predĺžiť, najmä v dovolenkovom období, a to je záležitosť, ktorá je mimo kompetencie polície. Po dodaní evidenčného čísla na políciu, podľa predošlej dohody, buď polícia oznámi žiadateľovi, že si môže tabuľku vyzdvihnúť alebo sám žiadateľ sa informuje o stave vybavenia žiadosti. Spravidla tento úkon vybavujeme na dopravných inšpektorátoch do siedmich dní.

- - -

Možno sa niekto veci neznalý v predložených faktoch orientuje iba ťažko.

Jednou z požiadaviek policajta bolo predloženie certifikátu od nosiča, ktorý bude majiteľ auta používať. Problémom však je, že majiteľ auta a teda žiadateľ o tretiu  ŠPZ nemusí nosič vlastniť, ba dokonca nemusí mať ani záujem kúpiť si ho. Môže predsa vycestovať napr. do Taliannska, švajčiarskych Álp či na pobrežie Španielska a tam si nosič vrátane bicyklov zapožičať. Je len pochopiteľné, že nebude policajtovi predkladať stovky či tisíce certifikátov zo stoviek potenciálnych požičovní pri vybavovaní si tretieho evidenčného čísla. Evidenčné číslo sa totiž vzťahuje k autu a nie k samotnému nosiču.

Ďalej ani neobstojí argument,  že policajt musí vedieť, či si majiteľ auta na auto neupevní nosič vyrobený doma a pod. To, aký nosič bude majiteľ auta používať je jeho vecou, zodpovedať za neho bude on a ak jeho kvalita a vyhotovenie má niekoho zaujímať, tak maximálne policajta, ktorý ho bude s namontovaným nosičom v budúcnosti kontrolovať. Nikdy však nie policajta vydávajúceho tretiu tabuľku.

Pri bližšom rozhovore s kompetentným policajtom sme sa dozvedeli, že je predpoklad zneužívania tretej tabuľky. Spôsoby popisovať nebudem. Trvám však na tom, že z dôvodu akejsi eliminácie nejakého toho vychcaného parazita, nie je prípustné de facto šikanovanie každého žiadateľa a zbytočné byrokratizovanie všetkých úkonov, za ktoré si občan v konečnom dôsledku platí minimálne dva krát. Prvý vo forme daní a druhý raz  v správnom poplatku.

V každodennom živote každého z nás sa stretáme s neskutočnou byrokraciou a z neustálym sa zvyšovaním povinností, ktoré nám všetci možní aj nemožní úradníci nakladajú na chrbát. Komplikujú nám tým život a zbytočnými požiadavkami a úkonmi dnes už nedokazujú svoju opodstatnenosť a potrebu pre systém, ale iba zvyšujú odpor voči všetkému, čo pri rozumnom a triezvom  využívaní môže byť na prospech nás všetkých.

Možno práve kríza a stav ktorý nepochybne nastane donúti štát konečne prejsť výlučne na úkony, ktoré sú pre jeho chod nevyhnutné. Ostatné - verím, že nebude mať kto vykonávať.


Fotogaléria k článku:

200
Autor: Foto: autor e-mailu
200
Autor: Foto: autor e-mailu
200
Autor: Foto: autor e-mailu

Zobraziť všetky fotografie
200
Autor: Foto: autor e-mailu

Skryť všetky fotografie

Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹
Registrovaný Miloš Majko Miloš Majko | 06-08-2012 12:34:13
sima | 06-08-2012 12:30:28 | - nejedna sa o ziadne specialne styky. Pytaju sa noviny standardnym sposobom hovorcu KR PZ a on je povinny standardnym sposobom novinam odpovedat. Nic viac a nic menej.
sima | 06-08-2012 12:30:28
pan Majko ked mate take dobre styky na policii mohla by som Vas poprosi ci by ste sa nespytali ako sa riesi nehoda ked jedno z aut ma zlte anglicke znacky? Vedia nasi policajti zistit ci ma taketo auto poistenie?
Seeker | 06-08-2012 11:40:36
Kurňa!!!! Ludia zobudme sa! ved zijeme na Slovensku...
to radsej budem nosit EVC z Anglicka ako nasi cierni bratia a nic sa mi nemoze stat !!!
shelley | 06-08-2012 10:28:33
Ten fax zarazil aj mňa. Fax bol moderný tak pred 30 rokmi, dnes si myslím, že ho plne nahradil elektronický styk cez počítače. Čo výrobca tabuliek nemá počítače? Ach, Bože, to je operatívnosť, chráň nás pred takýmito zážitkami....
Jaro | 06-08-2012 07:31:34
Milujem statne mozgove pochody.. objednavka evidencnych cisel sa zasle FAXOM. Viete kolkokrat mne fax nepresiel? To musi byt telefonovania a posielania pocitam ze na kazdej strane faxu aspon 1 clovek. Ved to by sa malo robit tak ze objednavku policajt zada do informacneho systemu aby mohol priamo sledovat stavy objednavky.

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Optik MORVAY AKCIA
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Pridať komentár
iLieky
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Reporteri
Označenie inzercie
Direct real Norea - REALITY
Označenie inzercie
Optik MORVAY
Označenie inzercie
Papiernictvo Kizze
Označenie inzercie
Begam Trnava
Označenie inzercie
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
LED ARENA
Označenie inzercie
Autopožičovňa Sereď
Označenie inzercie
Bezpecne mesto
Označenie inzercie
Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Sereď, Slovensko
Jasno
15°
C
72%
Východ 10 km/h
07:02
18:10

Štv

B

23°/12°

Pia

B

22°/9°

Sob

B

22°/9°

Vyhľadávanie
Posledné komentáre
Komentársmutok 11-02-2020 12:40:12:
Tragická dopravná nehoda medzi obcou Šintava a Šoporňa - AKTUALIZOVANÉ
KomentárPolícia Začala trestné stíhanie za zločin v kauze predaja rybníkov v P.Bystrici 08-10-2019 17:02:12:
Sereďskí rybári lovia opäť vo svojom revíri
KomentárPravda je len jedna 03-10-2019 17:26:08:
7. zasadnutie Obecného zastupiteľstva v Dolnej Strede dňa 3.júla 2019
Komentáranabela 26-09-2019 14:01:27:
Adrian Macho sa oficiálne ujal vedenia obce Šoporňa
KomentárSVD1 14-09-2019 20:22:21:
" V hudbe vyjadrujem svoje pocity "
Komentárveru 01-09-2019 17:42:35:
Z času na čas si zafajčil marihuanu, ktorú si sám dopestoval v dome vo Váhovciach
Komentárs.i.n. 30-08-2019 22:01:20:
Pripomeňme si hrdinov Slovenského národného povstania zo Serede
Komentáranonym 30-08-2019 19:54:00:
"Doteraz som sa nedožil výsledku zo strany MsU, poslancov MsZ v Seredi" - píše občan Serede
KomentárMiloš Majko 30-08-2019 12:57:35:
Prípad Jankovská nie je o stanovisku polície či právoplatnom rozsudku. Je o etike a morálke.
KomentárBlablablaha 29-08-2019 13:39:44:
Vláda schválila návrh nového zákona o občianskych preukazoch
Komentárivan 29-08-2019 11:08:33:
Seniorku v Trnave podvodníci nedostali. Legenda "vnuk".
Komentáruž pred 10 rokmi 29-08-2019 05:22:58:
Trnavská župa začína s rekonštrukciu Krajinského mosta v Piešťanoch a úseku cesty Podbranč - Myjava
Komentárteraz je 28-08-2019 08:18:20:
Obžalovanému starostovi Machovi pred prokurátorkou a sudcom do reči veľmi nebolo. Čo sa dozvieme na pojednávaní zajtra?
Komentárto nevymyslíš 27-08-2019 20:32:27:
Ministerka vnútra vymenovala nového prezidenta HaZZ
KomentárBaba Vanga 27-08-2019 17:15:31:
" Takže, aké riešenie sa núka, aby sme neprešľapovali na tej našej povestnej križovatke, kde nám zabíjajú štát ?" - píše Pavol Varga
Komentárpotecha 25-08-2019 13:41:57:
MFK Zvolen - ŠKF iClinic Sereď 0 : 2 (0 : 1)

Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Bottom panel

© SeredOnLine.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na SeredOnLine.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign