Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Rescue Online | Sereď Online | SOL archív | Reportér 24

Najhoršia je mlčiaca väčšina
Označenie inzercie
Sereď Online

ISSN 1337-8481   Dnes je 18. 3. 2020, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Vrazda novinára a jeho priatelky nesmie zostat zabudnuta
Označenie inzercie
Wifina - internetove pripojenie pre verejnost
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
FOTO
Označenie inzercie
ŠKOLA DEMOKRACIE
Označenie inzercie
EXPEDICIA BALKAN 2014
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
Lekáreň
Údaje o lekárskej službe na dnešný deň nie sú dostupné.

Kino Nova
Múzeum Sereď
Farnosť Sereď
Označenie inzercie
Historické fotografie
Sereď
Označenie inzercie
Linky
Videá

*video* Druhá verejná diskusia na horúcu tému sa uskutočnila - téma " školská dochádzka a záškoláctvo"

redakcia Dátum18. 02. 2010 16:41:15TémaDISKUSNÉ RELÁCIE

V poradí druhou diskusnou témou verejne nahrávanou v relácii "Kaviareň" bola téma školskej dochádzky a záškoláctva. Určite nikomu nie je potrebné hovoriť o tom, že keď v budúcnosti nebudeme mať dostatok vzdelaných mladých ľudí, spoločnosť bude upadať a to po všetkých stránkach. Demografický vývoj nielen Slovenska ale aj ostatných štátov modernej Európy jasne hovorí o nedostatku mladých ľudí, resp. súčasných detí, ktorý sa v budúcnosti negatívne prejaví napríklad vo výraznom deficite finančných zdrojov v dôchodkovom zabezpečení generácie možno už súčasných päťdesiatnikov. Keď ešte dopustíme aby vysoké percento detí bolo nevzdelaných a od malinkého malička vychovávaných v názore - iba brať a nič nedávať, tak tu hovoríme o neudržateľnosti systému ako takého. Niektorí čitatelia mi povedali, že danú problematiku nevyriešime. V to ani nedúfam. No keď riešeniu aspoň trošku pomôžeme, budem rád. A to nielen za seba, ale aj za tých, ktorí desiatky rokov nabaľované a neriešené problémy riešiť budú musieť. Radikálne a a s vysokou pravdepodobnosťou pre všetky strany mimoriadne bolestivo. Lebo to už možno pôjde o prežitie. Príde totiž doba, kedy nebude iné východisko... Noviny - internetová televízia poskytli odborníkom možnosť diskutovať a vyjadriť svoje názory na danú problematiku. A čitateľom ponúkajú možnosť na konštruktívnu diskusiu. O probléme, ktorý sa týka nás všetkých. V mene čitateľov novín ďakujeme za účasť v diskusii PhDr. Miroslave Vaškovej, riaditeľke Centra pedagogicko psychologického poradenstva v Galante, Ing. Márii Mrnkovej, pracovníčke referátu sociálnych a bytových vecí MsÚ v Seredi a Mgr. Emílii Polákovej, zástupkyni riaditeľa Základnej školy J. Fándlyho v Seredi.


Fotogaléria k článku:


 Na fotografii z ľava: Ing. Mária Mrnková, Mgr. Emília Poláková a PhDr. Miroslava Vašková
Popis: Na fotografii z ľava: Ing. Mária Mrnková, Mgr. Emília Poláková a PhDr. Miroslava Vašková


Zobraziť všetky fotografieSkryť všetky fotografie

Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
›REGISTROVANÍ MENOM‹
registrovaní nickom
všetci
anonym | 22-02-2010 17:14:04
Ako som už spomínal, právny poriadok v tomto smere je dostatočný. Treba len chcieť.
Igor Lehocky | 22-02-2010 15:49:06
Myslím si, že záškoláctvo je možné riešiť aj cez inštitút trestného konania, pretože spoločenský záujem štátu je taký, aby rodičia svojmu dieťaťu umožnili vzdelávať sa, čo je základný predpoklad komplexného rozvoja človeka najmä po stránke duševnej, s čím úzko súvisí možnosť pracovného uplatnenia v neskoršom veku, mzdy za odovzdanú prácu a tým istý sociálny, pokiaľ možno slušný životný štandard. A tento záujem štátu je v konečnom dôsledku chránený Trestným zákonom presne v zmysle nižšie uvedených príkladov týkajúcich sa ohrozovania mravnej výchovy mládeže, tak je proste postavený zákon. Pokiaľ polícia alebo prokuratúra dostane opodstatnený podnet o tom, že rodičia umožňujú svojim deťom viesť záhaľčivý spôsob života, musí nastúpiť represia. Pokiaľ sa stane, že podnet na trestné konanie je z nejakého dôvodu odmietnutý na úrovni okresnej, kompetentní, teda oznamovateľ resp. zástupca štátu ( UPSVaR) ako poškodený je oprávnený domáhať sa zjednania nápravy na úrovni kraja alebo i na vyšších stupňoch orgánov činných v trestnom konaní. Ak to ide v Nálepkove, Rudňanoch, Toráči, Gemerskej Hôrke, myslím si, že kompetentné osoby by nemali rezignovať ani v okrese Galanta na takýto spôsob riešenia problémov.
anonym | 20-02-2010 22:18:06
Prečo sa zodpovední uspokoja tým, že rodičia absentujúcich detí nedostanú rodičovské príspevky priamo ale cez MÚ? To sa nedá považovať za trest. Nevyriešia to ani peňažné pokuty. Mali by takýchto rodičov si príspevky odpracovať na VPP.
pre p. Veselického | 20-02-2010 21:24:33
Je pravdou, že kompetentné orgány majú povinnosť konať ex offo. Neviem si celkom dobre v praxi predstaviť prípad, kedy tieto orgány iniciatívne navštívia konkrétnu ZŠ so slovami "dobrý deň, nemáte tu náhodou nejakých záškolákov, radi by sme ich poriešili.". Existujú prípady zo zákona, kedy sa nekoná z úradnej povinnosti, pretože ide výslovne o návrhové konania, tzn., že pokiaľ nie je podnet, nie je čo riešiť. Toto bremeno je na pleciach školy, ktoré by mali dávať podnety. Podľa vyhlášky MŠ SR o základnej škole, ktorá o. i. upravuje aj plnenie povinnej školskej dochádzky, v prípade neprihlásenie školopovinného dieťaťa na zápis do školy zákonným zástupcom žiaka alebo v prípade zanedbávania jeho riadnej dochádzky do školy, oznámi to riaditeľ školy zriaďovateľovi školy, ktorý potom musí urobiť príslušné opatrenia. Bez ohľadu na to, o aké konkrétne opatrenia ide, vyplýva mi z toho, že pokiaľ riaditeľ školy nenahlási takéto zanedbanie povinností zriaďovateľovi školy, platí domnienka, že taký prípad neexistuje.
Jozef | 20-02-2010 16:38:12
neviem, ci zrovna Grecko je ten spravny priklad. Pocitam, ze tam za chvilu budu pit morsku vodu viaceri. Ale to mozno aj my, nakolko volime koho volime.
Ľubomír Veselický | 20-02-2010 16:32:28
Jozef! Veď o to ide. V Grécku je tento systém už roky, a zdá sa, že funguje bez problémov.
Jozef | 20-02-2010 16:22:50
...no a potom im, p. Veselicky zostanu len Vase "Recepty na lacne jedla".
Ľubomír Veselický | 20-02-2010 15:59:12
Sme v hlbokých koľajach stereotypu. Väčšina z nás uvažuje tak, akoby povinná školská dochádzka musela byť iba tou nepremennou. A čo takto iný model. Nepovinná školská dochádzka. Dokonca možnosť vylúčenia z návštevy ZŠ. A zároveň sankčný následok. Žiadne prídavky na deti, ktoré ZŠ nenavštevujú, či už z dôvodu vylúčenia, alebo z dôvodu nenavštevovania pre nedbalosť rodičov.
Ľubomír Veselický | 20-02-2010 15:16:02
Nie je to vždy tak. Kompetentné orgány môžu konať na základe podnetu, ale aj z vlastnej iniciatívy. A tú u nich vidno iba veľmi zriedkavo.
anonym | 18-02-2010 21:42:24
Keď zákon hovorí o povinnej školskej dochádzke a rodičia dieťa do školy nezapíšu, prípadne ďalej neposielajú, je potrebné ich trestne stíhať.
anonym | 19-02-2010 17:45:56
Právny poriadok v tomto smere je dostatočný. Len z neznámych dôvodov sa takéto oznámenia nepodávajú na príslušných úradoch. V tom je problém. Nemožno uplatniť právnu normu tam, kde nie je vo veci daný podnet.
Ľubomír Veselický | 19-02-2010 16:40:11
Systém je neudržateľný už teraz. Dôraznosť konania kompetentných osôb je výnimkou. Prístup v zmysle hesla, nebudeme sa tým špiniť je príliš častý. Svoj zásadný podiel zohráva aj liknavá legislatíva, ktorá nereaguje na aktuálny stav spoločnosti. No ale čo chceme od zákonodarného zboru, keď jeho členovia majú problém vôbec sa zúčastňovať riadnych zasadnutí NR SR.
anonym | 19-02-2010 16:11:33
Dá sa aj takto: Ohrozovanie mravnej výchovy mládeže Spišskonovoveskí policajti zadokumentovali päť prípadov ohrozovanie mravnej výchovy mládeže, ktorých sa dopustili: 41-ročný Alojz M. a 40-ročná Mária M. z Nálepkova, ktorí ako rodičia 15-ročného Miloša, aj napriek viacerým opatreniam zo strany školy a rozkazom obce Nálepkovo o uložení pokuty za priestupok na úseku školstva a výchovy mládeže, nedbali o to, aby ich syn riadne chodil do školy (Odborného učilišťa internátneho Prakovce), umožnili mu viesť záhaľčivý život, následkom čoho v školskom roku 2008/2009 vymeškal 414 neospravedlnených vyučovacích hodín. 33-ročná Zuzana H. a 37-ročný Peter H. z obce Rudňany, ktorí svojho 10-ročného syna neposielali riadne do školy v ZŠ Rudňany a tento vymeškal 169 neospravedlnených hodín. 57-ročná Mária P. a 58-ročný Ladislav P. z obce Rudňany, ktorí svojej dcére (14) umožnili viesť záhaľčivý život a táto za posledné dva školské roky vymeškala 371 neospravedlnených hodín. 35-ročná Ružena P. z Poráča, ktorá ako matka maloletej Boženy (12) túto neposielala riadne do školy, v dôsledku čoho žiačka v ZŠ Rudňany za posledné dva školské roky vymeškala 195 neospravedlnených hodín. 38-ročná Eva L. z obce Rudňany, ktorá svoju 15-ročnú dcéru Evu tiež neposielal do školy a táto za posledné dva školské roky vymeškala celkom 132 neospravedlnených hodín. 03.02.2009 10:50 – ROŽŇAVA Obvineniam z ohrozovania mravnej výchovy mládeže čelí 40-ročná Zdenka a 45-ročný Jozef z Gemerskej Hôrky v Rožňavskom okrese. Dvojica akosi pozabudla dohliadať na výchovu svojich detí. Podľa informácií košickej policajnej hovorkyne Jany Demjanovičovej 13-ročný Jožko a o dva roky staršia Adrianka nechodili do školy. Dievča má doposiaľ 422 neospravedlnených vyučovacích hodín a chlapec 418 hodín. "Obvineným rodičom hrozí až dvojročný pobyt za mrežami," dodala Demjanovičová.

Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.

Direct real Norea - REALITY
Označenie inzercie
Optik MORVAY
Označenie inzercie
Papiernictvo Kizze
Označenie inzercie
Begam Trnava
Označenie inzercie
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
LED ARENA
Označenie inzercie
Autopožičovňa Sereď
Označenie inzercie
Bezpecne mesto
Označenie inzercie
Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Sereď, Slovensko
Jasno
15°
C
72%
Východ 10 km/h
07:02
18:10

Štv

B

23°/12°

Pia

B

22°/9°

Sob

B

22°/9°

Vyhľadávanie
Posledné komentáre
Komentársmutok 11-02-2020 12:40:12:
Tragická dopravná nehoda medzi obcou Šintava a Šoporňa - AKTUALIZOVANÉ
KomentárPolícia Začala trestné stíhanie za zločin v kauze predaja rybníkov v P.Bystrici 08-10-2019 17:02:12:
Sereďskí rybári lovia opäť vo svojom revíri
KomentárPravda je len jedna 03-10-2019 17:26:08:
7. zasadnutie Obecného zastupiteľstva v Dolnej Strede dňa 3.júla 2019
Komentáranabela 26-09-2019 14:01:27:
Adrian Macho sa oficiálne ujal vedenia obce Šoporňa
KomentárSVD1 14-09-2019 20:22:21:
" V hudbe vyjadrujem svoje pocity "
Komentárveru 01-09-2019 17:42:35:
Z času na čas si zafajčil marihuanu, ktorú si sám dopestoval v dome vo Váhovciach
Komentárs.i.n. 30-08-2019 22:01:20:
Pripomeňme si hrdinov Slovenského národného povstania zo Serede
Komentáranonym 30-08-2019 19:54:00:
"Doteraz som sa nedožil výsledku zo strany MsU, poslancov MsZ v Seredi" - píše občan Serede
KomentárMiloš Majko 30-08-2019 12:57:35:
Prípad Jankovská nie je o stanovisku polície či právoplatnom rozsudku. Je o etike a morálke.
KomentárBlablablaha 29-08-2019 13:39:44:
Vláda schválila návrh nového zákona o občianskych preukazoch
Komentárivan 29-08-2019 11:08:33:
Seniorku v Trnave podvodníci nedostali. Legenda "vnuk".
Komentáruž pred 10 rokmi 29-08-2019 05:22:58:
Trnavská župa začína s rekonštrukciu Krajinského mosta v Piešťanoch a úseku cesty Podbranč - Myjava
Komentárteraz je 28-08-2019 08:18:20:
Obžalovanému starostovi Machovi pred prokurátorkou a sudcom do reči veľmi nebolo. Čo sa dozvieme na pojednávaní zajtra?
Komentárto nevymyslíš 27-08-2019 20:32:27:
Ministerka vnútra vymenovala nového prezidenta HaZZ
KomentárBaba Vanga 27-08-2019 17:15:31:
" Takže, aké riešenie sa núka, aby sme neprešľapovali na tej našej povestnej križovatke, kde nám zabíjajú štát ?" - píše Pavol Varga
Komentárpotecha 25-08-2019 13:41:57:
MFK Zvolen - ŠKF iClinic Sereď 0 : 2 (0 : 1)

Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Bottom panel

© SeredOnLine.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na SeredOnLine.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign