Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Rescue Online | Sereď Online | SOL archív | Reportér 24

Najhoršia je mlčiaca väčšina
Označenie inzercie
Sereď Online

ISSN 1337-8481   Dnes je 18. 3. 2020, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Vrazda novinára a jeho priatelky nesmie zostat zabudnuta
Označenie inzercie
Wifina - internetove pripojenie pre verejnost
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
FOTO
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
EXPEDICIA BALKAN 2014
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
Lekáreň
Údaje o lekárskej službe na dnešný deň nie sú dostupné.

Kino Nova
Múzeum Sereď
Farnosť Sereď
Označenie inzercie
Historické fotografie
Sereď
Označenie inzercie
Linky
Videá

Spevokol

Miloš MajkoDátum20. 06. 2010 20:47:08TémaSpevácky zbor ZVON

Včera sa v Dome kultúry uskutočnila narodeninová slávnosť spevokolu Zvon zo Serede. "Zdravíme Vás, jasavou piesňou, tou piesňou krásnou všetkých Vás." Z histórie... V roku 1925 hudobný skladateľ Dr. Ján Fischer založil v Seredi spevácky zbor Zvon. Nadviazal tak na činnosť vokálnej kultúry dvoch speváckych zborov, ktoré boli v Seredi už od roku 1889. Bol to nemecký spevokol Unitas a maďarský Vágszeredi dalárda. Spevokol Zvon sa pod taktovkou Dr. Fischera podieľal na kultúrnom rozvoji nielen v Seredi a v republike, ale i v zahraničí. V roku 1942 odovzdal Dr. Ján Fischer dirigovanie zboru mladému 22- ročnému Viliamovi Karmažinovi. Pod dirigentskou paličkou Mgr. Viliama Karmažina zbor nacvičil nespočetné množstvo chrámových, klasických, moderných aj ľudových piesní, absolvoval množstvo vystúpení (do 700 koncertov) doma i v zahraničí (Maďarsko, Rakúsko, Taliansko, Rumunsko, Česko), zúčastňoval sa na súťažiach a prehliadkach zborov, za svoju prácu získal množstvo ocenení. Počas svojho pôsobenia prešiel zbor rôznymi zmenami od mužského zboru k miešanému, dobou sa menili i názvy ako spevokol, učiteľský spevácky zbor, mestský spevácky zbor. V súčasnosti je zbor občianske združenie, ale meno nikdy nezmenil, je trváce ako kvalitný zvon a hlas zboru sa nesie ďaleko ako zvuk zvonu. V zbore postupne spievalo počas svojho voľného času množstvo dobrovoľných členov, vznikli nové priateľstvá a aj manželstvá. Zbor rozdáva svojim spevom radosť a lásku, oblažuje srdcia poslucháčov. Zdroj: spevokol Zvon Video spracovávame a bude publikované asi za 2 hodiny. Dakujeme.


Fotogaléria k článku:

Zobraziť všetky fotografie
 Norbert a Karol Danišovci | Norbert - Norberta prijali na konzervatórium – tento nenápadný tínedžer totiž hrá na klavíri od útleho detstva (začal hrať ako štvorročný), podobne ako geniálny Mozart. Zahral si na nejednom svetovom koncertnom pódiu a úspešne reprezentuje svoju školu aj krajinu na medzinárodných súťažiach hudobných talentov. Po skončení konzervatória chce pokračovať na vysokej škole. V súčasnosti je študentom tretieho ročníka a pracuje pod vedením profesorky Tatiany Hurovej - Lenkovej. Počas letných mesiacov sa pravidelne zúčastňuje majstrovských kurzov Musica Arvenzis.
Popis: Norbert a Karol Danišovci | Norbert - Norberta prijali na konzervatórium – tento nenápadný tínedžer totiž hrá na klavíri od útleho detstva (začal hrať ako štvorročný), podobne ako geniálny Mozart. Zahral si na nejednom svetovom koncertnom pódiu a úspešne reprezentuje svoju školu aj krajinu na medzinárodných súťažiach hudobných talentov. Po skončení konzervatória chce pokračovať na vysokej škole. V súčasnosti je študentom tretieho ročníka a pracuje pod vedením profesorky Tatiany Hurovej - Lenkovej. Počas letných mesiacov sa pravidelne zúčastňuje majstrovských kurzov Musica Arvenzis. Norbert a Karol Danišovci | Karol - Hrá na husliach, už ako 6-ročný sa stal mimoriadnym študentom konzervatória a má veľké šance stať sa huslistom svetového mena. Za svojej krátkej ale slávnej kariéry získal množstvo ocenení, vrcholom zatiaľ bola cena za najlepšiu interpretáciu virtuóznej skladby a špeciálne ocenenie poroty. Karolov cieľ je zatiaľ štúdium. Karol exceloval na medzinárodnej súťaži v nemeckom Weimare, kde mu v jeho kategórii mu patrilo najvyššie ocenenie. Touto prestížnou cenou upozornil na svoj talent aj okolitý svet a podľa hodnotenia odborníkov sa mu črtá veľmi sľubná kariéra.
Popis: Norbert a Karol Danišovci | Karol - Hrá na husliach, už ako 6-ročný sa stal mimoriadnym študentom konzervatória a má veľké šance stať sa huslistom svetového mena. Za svojej krátkej ale slávnej kariéry získal množstvo ocenení, vrcholom zatiaľ bola cena za najlepšiu interpretáciu virtuóznej skladby a špeciálne ocenenie poroty. Karolov cieľ je zatiaľ štúdium. Karol exceloval na medzinárodnej súťaži v nemeckom Weimare, kde mu v jeho kategórii mu patrilo najvyššie ocenenie. Touto prestížnou cenou upozornil na svoj talent aj okolitý svet a podľa hodnotenia odborníkov sa mu črtá veľmi sľubná kariéra. Jitka Sapara - Fischerová  |  Absolvovala štúdium operného spevu na Vysokej škole múzických umení v Bratislave (1982). Počas štúdia získala 1. cenu a Cenu za najlepšiu interpretáciu piesne na Súťaži Mikuláša Schneidera-Trnavského a na Medzinárodnej speváckej súťaži Antonína Dvořáka v Karlových Varoch, kde obsadila 2. miesto (1986). Roku 1985 sa stala sólistkou komorného ansámblu predbarokovej a barokovej hudby Musica Aeterna pri Slovenskej filharmónii. Neskôr úspešne spolupracovala s Komornou operou v Bratislave. Hneď po absolvovaní štúdia na VŠMU sa stala sólistkou Opery Slovenského národného divadla, ktorá sa stala jej domovskou scénou.
Popis: Jitka Sapara - Fischerová | Absolvovala štúdium operného spevu na Vysokej škole múzických umení v Bratislave (1982). Počas štúdia získala 1. cenu a Cenu za najlepšiu interpretáciu piesne na Súťaži Mikuláša Schneidera-Trnavského a na Medzinárodnej speváckej súťaži Antonína Dvořáka v Karlových Varoch, kde obsadila 2. miesto (1986). Roku 1985 sa stala sólistkou komorného ansámblu predbarokovej a barokovej hudby Musica Aeterna pri Slovenskej filharmónii. Neskôr úspešne spolupracovala s Komornou operou v Bratislave. Hneď po absolvovaní štúdia na VŠMU sa stala sólistkou Opery Slovenského národného divadla, ktorá sa stala jej domovskou scénou. Základná umelecká škola Jána Fischera - Květoňa v Seredi  |  

  Základná umelecká škola zabezpečuje umeleckú výchovu a vzdelávanie podľa vzdelávacieho programu odboru vzdelávania prevažne pre žiakov základnej školy. Základná umelecká škola Jána Fischera - Květoňa v Seredi je plneorganizovaná umelecká škola    s tromi odbormi: hudobným, výtvarným a tanečným.

Hudobný odbor - v tomto odbore sa vyučuje hre na klavíri, akordeóne, keyboarde, zobcovej a priečnej flaute, klarinete, saxofóne, trúbke, gitare (klasickej, elektronickej a basgitare), harfe, bicích nástrojoch   a hlasovej výchove – spev.

Výtvarný odbor poskytuje základy výtvarných techník - kresba, maľba, grafika, dekoratívne činnosti, keramika, počítačová grafika  (s možnosťou využitia keramickej pece).

Tanečný odbor - je zameraný na vyučovanie rôznych tanečných disciplín- tanečno-pohybovú prípravu, ľudový tanec, moderný tanec, kreatívny tanec a tance iných národov.

  Žiaci ZUŠ účinkujú na najrôznejších slávnostiach a akciách      v meste, napr. mikulášske slávnosti, fašiangy, májové dni, oslavy Dňa učiteľov, Dňa detí, pri príležitosti otvárania výstav, reprezentačných plesov v meste Sereď a okolí, atď. 
  Aj keď je kultúrny život a výchova mladých ľudí ku kultúre hlavným predmetom činnosti, žiaci školy každoročne dosahujú výborné výsledky na regionálnej, krajskej, celoslovenskej a medzinárodnej úrovni.
Popis: Základná umelecká škola Jána Fischera - Květoňa v Seredi | Základná umelecká škola zabezpečuje umeleckú výchovu a vzdelávanie podľa vzdelávacieho programu odboru vzdelávania prevažne pre žiakov základnej školy. Základná umelecká škola Jána Fischera - Květoňa v Seredi je plneorganizovaná umelecká škola s tromi odbormi: hudobným, výtvarným a tanečným. Hudobný odbor - v tomto odbore sa vyučuje hre na klavíri, akordeóne, keyboarde, zobcovej a priečnej flaute, klarinete, saxofóne, trúbke, gitare (klasickej, elektronickej a basgitare), harfe, bicích nástrojoch a hlasovej výchove – spev. Výtvarný odbor poskytuje základy výtvarných techník - kresba, maľba, grafika, dekoratívne činnosti, keramika, počítačová grafika (s možnosťou využitia keramickej pece). Tanečný odbor - je zameraný na vyučovanie rôznych tanečných disciplín- tanečno-pohybovú prípravu, ľudový tanec, moderný tanec, kreatívny tanec a tance iných národov. Žiaci ZUŠ účinkujú na najrôznejších slávnostiach a akciách v meste, napr. mikulášske slávnosti, fašiangy, májové dni, oslavy Dňa učiteľov, Dňa detí, pri príležitosti otvárania výstav, reprezentačných plesov v meste Sereď a okolí, atď. Aj keď je kultúrny život a výchova mladých ľudí ku kultúre hlavným predmetom činnosti, žiaci školy každoročne dosahujú výborné výsledky na regionálnej, krajskej, celoslovenskej a medzinárodnej úrovni. Norbert a Karol Danišovci
Popis: Norbert a Karol Danišovci Spievajúci členovia zboru v roku 2010  |  

Soprán:

   Mária Hanusová, 

   Jana Irsáková, 

   Karin Jantošková, 

   Mariana Jančarová, 

   Marta Krajčová, 

   Ružena Lopašovská, 

   Andrea Marešová, 

   Magda Planková, 

   Edita Sidorová, 

   Mária Talamonová, 

     Alt:     Elena Eliášová, 

              Elena Fenclová,  

      Božena Füzeková, 

      Lýdia Kalinová, 

      Anna Lehocká, 

      Viera Pastvová, 

      Ružena Schifferová, 

      Ľubica Szarázová, 

      Anna Šupalová, 

   Barbora Ščevíková, Valéria Huláková, 

Tenor:  Ladislav Füzek, 

   Alexander Hartl, 

   Vladimír Horský, 

   Juraj Mikuláš, 

   Bas:   Aurel Gregor, 

      Peter Kadlec, 

      Matej Karmažin, 

      Jozef Zárecký, 

Predseda zboru:   Jozef Zárecký, 

Podpredseda:      Mgr. Aurel Gregor, 

Tajomníčka:       Lýdia Kalinová, 

Pokladníčka:      Magdaléna Planková, 

Hospodárka:      Jana Irsáková, 

Kronikár:        Alexander Hartl, 

Umelecký vedúci: Mgr. Viliam Karmažin, 

Korepetítorka:   Mgr. Beáta Tomčányiová
Popis: Spievajúci členovia zboru v roku 2010 | Soprán: Mária Hanusová, Jana Irsáková, Karin Jantošková, Mariana Jančarová, Marta Krajčová, Ružena Lopašovská, Andrea Marešová, Magda Planková, Edita Sidorová, Mária Talamonová, Alt: Elena Eliášová, Elena Fenclová, Božena Füzeková, Lýdia Kalinová, Anna Lehocká, Viera Pastvová, Ružena Schifferová, Ľubica Szarázová, Anna Šupalová, Barbora Ščevíková, Valéria Huláková, Tenor: Ladislav Füzek, Alexander Hartl, Vladimír Horský, Juraj Mikuláš, Bas: Aurel Gregor, Peter Kadlec, Matej Karmažin, Jozef Zárecký, Predseda zboru: Jozef Zárecký, Podpredseda: Mgr. Aurel Gregor, Tajomníčka: Lýdia Kalinová, Pokladníčka: Magdaléna Planková, Hospodárka: Jana Irsáková, Kronikár: Alexander Hartl, Umelecký vedúci: Mgr. Viliam Karmažin, Korepetítorka: Mgr. Beáta Tomčányiová Mgr. Viliam Karmažin – dirigent  |  Narodil sa 23.9.1922 v Leopoldove, kde sa už na základnej škole prejavil jeho hudobný talent, od roku 1942 diriguje spevácky zbor „ZVON“, založil a viedol detský spevácky zbor na ZŠ, založil a 20 rokov dirigoval spevácky zbor ZORA v Galante. Okrem dirigovania sa venuje i úpravám partitúr, komponovaním skladieb, sakrálnej hudbe. Získal množstvo ocenení za šírenie kultúry, za všetky spomenieme iba posledné v roku 2008, kedy  dostal ocenenie od VÚC  v Trnave a 4.1.2008 bol zapísaný v Slovenskej knihe rekordov za 65 rokov dirigovania jedného zboru.
Popis: Mgr. Viliam Karmažin – dirigent | Narodil sa 23.9.1922 v Leopoldove, kde sa už na základnej škole prejavil jeho hudobný talent, od roku 1942 diriguje spevácky zbor „ZVON“, založil a viedol detský spevácky zbor na ZŠ, založil a 20 rokov dirigoval spevácky zbor ZORA v Galante. Okrem dirigovania sa venuje i úpravám partitúr, komponovaním skladieb, sakrálnej hudbe. Získal množstvo ocenení za šírenie kultúry, za všetky spomenieme iba posledné v roku 2008, kedy dostal ocenenie od VÚC v Trnave a 4.1.2008 bol zapísaný v Slovenskej knihe rekordov za 65 rokov dirigovania jedného zboru. Miešaný spevácky zbor ZORA  |  Spevácky zbor ZORA vznikol v roku 1973 na podnet členov Matice Slovenskej v Galante. Od roku 1976 je jeho zriaďovateľom MsKS. Zbor od jeho založenia 20 rokov viedol zaslúžilý pracovník kultúry Mgr. Viliam Karmažin, ktorý bol aj jeho umeleckým vedúcim do mája 1993.

 Činnosť zboru je rôznorodá. Zúčastňoval sa prehliadok speváckych zborov v rámci okresu, ale aj rôznych spoločenských a kultúrnych podujatí v rámci Slovenska. Repertoár zboru zahŕňa skladby starých majstrov, slovenské ľudové piesne, národné piesne, spirituály, sakrálne skladby s ktorými pravidelne vystupuje na Vianočných koncertoch v Galante a okolí.

V súčasnosti vedie zbor Mgr. Michaela Gálová
Popis: Miešaný spevácky zbor ZORA | Spevácky zbor ZORA vznikol v roku 1973 na podnet členov Matice Slovenskej v Galante. Od roku 1976 je jeho zriaďovateľom MsKS. Zbor od jeho založenia 20 rokov viedol zaslúžilý pracovník kultúry Mgr. Viliam Karmažin, ktorý bol aj jeho umeleckým vedúcim do mája 1993. Činnosť zboru je rôznorodá. Zúčastňoval sa prehliadok speváckych zborov v rámci okresu, ale aj rôznych spoločenských a kultúrnych podujatí v rámci Slovenska. Repertoár zboru zahŕňa skladby starých majstrov, slovenské ľudové piesne, národné piesne, spirituály, sakrálne skladby s ktorými pravidelne vystupuje na Vianočných koncertoch v Galante a okolí. V súčasnosti vedie zbor Mgr. Michaela Gálová Beáta Tomčányiová  |  Klavírnu hru študovala na konzervatóriu v Žiline u prof. Pittnerovej, neskôr na VŠMU v Bratislave u prof. Mariána Lapšanského. Po skončení štúdia začala pedagogickú činnosť na ZUŠ v Seredi, neskôr v nej pokračovala na ZUŠ Josepha Haydna v Galante , kde sa svojim žiakom venuje dodnes.

V jeseni 2002 so svojimi kolegami, fagotistom Borisom Červeňanským a huslistkou Janou Csámpaiovou založili Galantské trio plus s ktorým sa umelecky realizuje, koncertujú na festivaloch klasickej hudby , na rôznych slávnostných príležitostiach po slovenských mestách. Ich široký repertoár zahŕňa významné diela svetovej a slovenskej hudby od baroka až po súčasnosť. Od roku 2006 korepetituje spevácky zbor ZVON.
Popis: Beáta Tomčányiová | Klavírnu hru študovala na konzervatóriu v Žiline u prof. Pittnerovej, neskôr na VŠMU v Bratislave u prof. Mariána Lapšanského. Po skončení štúdia začala pedagogickú činnosť na ZUŠ v Seredi, neskôr v nej pokračovala na ZUŠ Josepha Haydna v Galante , kde sa svojim žiakom venuje dodnes. V jeseni 2002 so svojimi kolegami, fagotistom Borisom Červeňanským a huslistkou Janou Csámpaiovou založili Galantské trio plus s ktorým sa umelecky realizuje, koncertujú na festivaloch klasickej hudby , na rôznych slávnostných príležitostiach po slovenských mestách. Ich široký repertoár zahŕňa významné diela svetovej a slovenskej hudby od baroka až po súčasnosť. Od roku 2006 korepetituje spevácky zbor ZVON.


Skryť všetky fotografie

Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
›REGISTROVANÍ MENOM‹
registrovaní nickom
všetci
Igor Lebiedzik | 22-06-2010 20:01:03
*yes* *yes* *yes*
divák | 20-06-2010 23:24:21
Všetko super. Iba jediná vec mi vadila: "Výzdoba" v pozadí vyzerala ako smútočná v krematóriu... A stačilo tak málo - zvoliť inú farebnú kombináciu.
Miloš Majko | 20-06-2010 21:14:56
Spevokolu Zvon a pánovi Karmažívovi srdečne blahoželám. Prajem veľa zdravia a úspechov v umeleckej činnosti. Miloš Majko
Pavlina Karmažinová | 21-06-2010 09:08:29
Narodeninová slávnosť sa vydarila aj ako aj výber účinkujúcich. Bratia Danišovci svojim vystúpením vyrážali dych. Vystúpenie pani Jitky Sapara Fischerovej bolo príjemným spestrením programu- v úlohe bosorky bola neskutočná. Nesmiem zabudnúť ani na vystúpenie detí zo ZUŠ v Seredi boli veľmi zlaté, ani na výkon oslávenca spevokolu Zvon, ktorému do taktu tlieskalo celé publikum. Fantastický umelecký zážitok. Všetkým účinkujúcim želám veľa úspechov.
Igor Lehocky | 21-06-2010 10:51:27
Veľmi príjemné, pekné a umelecky na vysokej úrovni sobotné odpoludnie vďaka všetkým účinkujúcim. Vskutku málo vídaná dráha šéfdirigenta pána.Mgr.Viliama Karmažína, ktorý 68 rokov vedie spevokol Zvon.Klobúk dolu!! *yes*

Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.

Direct real Norea - REALITY
Označenie inzercie
Optik MORVAY
Označenie inzercie
Papiernictvo Kizze
Označenie inzercie
Begam Trnava
Označenie inzercie
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
LED ARENA
Označenie inzercie
Autopožičovňa Sereď
Označenie inzercie
Bezpecne mesto
Označenie inzercie
Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Sereď, Slovensko
Jasno
15°
C
72%
Východ 10 km/h
07:02
18:10

Štv

B

23°/12°

Pia

B

22°/9°

Sob

B

22°/9°

Vyhľadávanie
Posledné komentáre
Komentársmutok 11-02-2020 12:40:12:
Tragická dopravná nehoda medzi obcou Šintava a Šoporňa - AKTUALIZOVANÉ
KomentárPolícia Začala trestné stíhanie za zločin v kauze predaja rybníkov v P.Bystrici 08-10-2019 17:02:12:
Sereďskí rybári lovia opäť vo svojom revíri
KomentárPravda je len jedna 03-10-2019 17:26:08:
7. zasadnutie Obecného zastupiteľstva v Dolnej Strede dňa 3.júla 2019
Komentáranabela 26-09-2019 14:01:27:
Adrian Macho sa oficiálne ujal vedenia obce Šoporňa
KomentárSVD1 14-09-2019 20:22:21:
" V hudbe vyjadrujem svoje pocity "
Komentárveru 01-09-2019 17:42:35:
Z času na čas si zafajčil marihuanu, ktorú si sám dopestoval v dome vo Váhovciach
Komentárs.i.n. 30-08-2019 22:01:20:
Pripomeňme si hrdinov Slovenského národného povstania zo Serede
Komentáranonym 30-08-2019 19:54:00:
"Doteraz som sa nedožil výsledku zo strany MsU, poslancov MsZ v Seredi" - píše občan Serede
KomentárMiloš Majko 30-08-2019 12:57:35:
Prípad Jankovská nie je o stanovisku polície či právoplatnom rozsudku. Je o etike a morálke.
KomentárBlablablaha 29-08-2019 13:39:44:
Vláda schválila návrh nového zákona o občianskych preukazoch
Komentárivan 29-08-2019 11:08:33:
Seniorku v Trnave podvodníci nedostali. Legenda "vnuk".
Komentáruž pred 10 rokmi 29-08-2019 05:22:58:
Trnavská župa začína s rekonštrukciu Krajinského mosta v Piešťanoch a úseku cesty Podbranč - Myjava
Komentárteraz je 28-08-2019 08:18:20:
Obžalovanému starostovi Machovi pred prokurátorkou a sudcom do reči veľmi nebolo. Čo sa dozvieme na pojednávaní zajtra?
Komentárto nevymyslíš 27-08-2019 20:32:27:
Ministerka vnútra vymenovala nového prezidenta HaZZ
KomentárBaba Vanga 27-08-2019 17:15:31:
" Takže, aké riešenie sa núka, aby sme neprešľapovali na tej našej povestnej križovatke, kde nám zabíjajú štát ?" - píše Pavol Varga
Komentárpotecha 25-08-2019 13:41:57:
MFK Zvolen - ŠKF iClinic Sereď 0 : 2 (0 : 1)

Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Bottom panel

© SeredOnLine.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na SeredOnLine.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign