Sme pripravení na živelné udalosti alebo stále dúfame, že nás to zase bezbolestne obíde...
Ešte v septembri 2010, som uverejnil článok pod titulom "Príroda sa s nami zahráva - aké priority bude mať záchranárčina v najbližšom období?". Odvetdy uplynulo takmer pol roka a hrozia nám ďalšie povodne. Odborníci dokonca hovoria, že povodne v zime sú oveľa horšie a rýchlejšie ako v lete. Aj počas tohto obdobia som intenzívne sledoval, čo sa deje v záchranárskych zložkách, no pravdupovediac asi nie sme oveľa pripravenejší na mimoriadne udalosti, ako v čase písania predmetného článku. Je jasné, že aj u záchranárov je všetko o peniazoch. Keď však ide o ľudské životy a majetok stoviek ľudí v neskutočných hodnotách, tak verejný záujem by mal mať silu, ktorá porazí všetky prekážky. Aj ekonomické a aj byrokratické. Neostáva mi nič iné, iba predmetný pateriál opätovne pripomenúť.
- - -
Hlavne tento rok je na mimoriadne udalosti v podobe povodní, veterných smrští či intenzívnych dažďov spôsobujúcich okamžité prívalové vody zatápajúce celé mestá, veľmi bohatý. Asi nie je ďaleko od pravdy tvrdenie, že takto intenzívne sa s nami príroda ešte nepohrala. Plné ruky práce majú každý mesiac záchranári i hasiči snáď vo všetkých kútoch republiky. Vo viacerých obciach domy ich obyvateľov ešte nestihli vyschnúť a už sú zatopené znovu. V mestách sa valila voda po cestách a chodníkoch tam, kde nikdy nebola a ani ju tam nikto nepredpokladal. Dnes vieme, že nie je výnimkou pokles teplôt v priebehu niekoľkých hodín aj o dvadsať stupňov Celzia. V Tatrách napadal prakticky uprostred leta sneh. A toto všetko môže byť mimoriadne nebezpečné pre turistov, dovolenkárov, bežných vodičov a samozrejme aj pre ľudí žijúcich v danej oblasti.
Záchranárčina sa bude asi musieť veľmi rýchlo prispôsobiť danému vývoju. Dokonalá príprava na živelné udalosti ktorých frekvencia a následný priebeh je oveľa drastickejší, ako tomu bolo v uplynulom období. A zároveň postihujú oveľa väčší priestor.
Zásahy budú musieť byť rýchle a to si vyžiada aj dovybavenie novou technikou, ktorá umožní včasnú evakuáciu ľudí z postihnutých oblastí a záchranu majetku týchto ľudí. Zároveň bude musieť nastúpiť oveľa lepšia a širšia ochrana opustených obydlí pred rabovaním.
Integrovaný záchranný systém čakajú nové úlohy, nácviky situácií, ktorých sme doteraz boli svedkami hlavne v zahraničí. Na príslušných miestach musia byť odborníci so skúsenosťami aj zo zahraničia, ktorí takéto náročné úlohy zvládnu. Tak, aby sme následne nemuseli hovoriť, že nás príroda zaskočila.
Komentáre k článku:
Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.