Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Rescue Online | Sereď Online | SOL archív | Reportér 24

Najhoršia je mlčiaca väčšina
Označenie inzercie
Sereď Online

ISSN 1337-8481   Dnes je 18. 3. 2020, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Vrazda novinára a jeho priatelky nesmie zostat zabudnuta
Označenie inzercie
Wifina - internetove pripojenie pre verejnost
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
FOTO
Označenie inzercie
ŠKOLA DEMOKRACIE
Označenie inzercie
EXPEDICIA BALKAN 2014
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
Lekáreň
Údaje o lekárskej službe na dnešný deň nie sú dostupné.

Kino Nova
Múzeum Sereď
Farnosť Sereď
Označenie inzercie
Historické fotografie
Sereď
Označenie inzercie
Linky
Videá

Seredskí zettepáci: Vieme zahrať ľuďom pre zábavu

159

Nedávno som sa dozvedela, že v Seredi existuje hudobná skupina s názvom Seredskí zettepáci. Tiež som bola upozornená, že sa to celé číta tvrdo (po seredsky), hoci aj slovo zettepáci je odvodené od skratky ZŤP. Názov tohto hudobného zoskupenia ma zaujal a chcela som sa dozvedieť viac. Na internete som si pozrela video z ich letného vystúpenia na Námestí slobody v Seredi. Pritom som si spomenula na slová istého slovenského hudobníka, že zo života sa, žiaľ, vytráca muzicírovanie pre radosť. S potešením som konštatovala, že kým jestvujú kapely ako Seredskí zettepáci, hranie pre radosť nevymrie. Keď sa mi 8. januára 2014 naskytla príležitosť urobiť so zettepákmi rozhovor o ich hudobnej činnosti, s radosťou som ju využila a prišla som sa pozrieť, ako nacvičovali. Bolo to v priestoroch, kde sídli Slovenský zväz zdravotne postihnutých, základná organizácia Sereď, a Klub zdravotne postihnutých. Už keď som vstúpila do vchodových dverí, počula som veselú hudbu, priam do tanca. Neomylne ma priviedla medzi zettepákov. Na moje zvedavé otázky odpovedal ich kapelník Tibor Kurcius.Kto založil túto hudobnú skupinu, kedy a kde?

Presne neviem, to pani manažérka povie. Zišli sa tu dvaja heligonkári a tí tu začali hrať, no a potom oslovili mňa, či by som sa tu trošku nezačal zaoberať hudbou. Najprv som to skúšal s gitarou, nejako nám to nešlo, tak sme zostrojili ozembuch, tuná pán Nyitray vyrobil ozembuch, s tým som hral, aby sa trošku dodržal rytmus, takt, lebo chlapci ešte nevedeli spolu zahrať v rovnakom rytme, v rovnakej rýchlosti... Elenka, kedy sme sa to „narodili“? Kedy sme tu začali hrať spolu? … V máji 2011, potom sme sa trošku tak trápili v tom jedenástom roku a v dvanástom sme stále usilovne cvičili. (Hlas spoluhráčov: Učili sme sa, treba zdôrazniť.) Heligonkári mali okolo 70 rokov, keď sa ešte len začali učiť hrať, ja som mal výhodu, že hrať som vedel už predtým, pred 20-30 rokmi som hrával, potom nejakých 15-20 rokov som nehral, no a tak sme dali dohromady tú kapelku. Potom sa tu zastavil u nás huslista, aj toho sme zobrali, my sme zobrali všetko. Potom prišiel basgitarista, teraz je na operácii, chudák chlapec, a nakoniec prišiel akordeonista. Prvé spoločné vystúpenie sme mali v Klube seniorov. To bolo nejako cez leto...

 

To bolo v roku 2013?

Áno, to bolo v dvetisíctrinástom. Máme nejakých 25-30 vystúpení za minulý rok. To prišlo len tak, z ničoho nič, zrazu. Ten nás zavolal, onen... Potom narodeniny, nejaká taká oslava... Kultúrny dom nás oslovil... začalo to prakticky tým, že sme išli na nejakú súťaž alebo prehliadku, okresné kolo...chodili tam rôzne spevácke súbory, kapelky z okolitých dedín...vlastne nie len okresné, aj voľakde od Komárna prišli. Potom sa to skončilo tak, že keď sme išli hrať, ľudia poodsúvali lavice aj stoly a začali tancovať. Prakticky sme spôsobili taký menší zvrat v kultúre. A odvtedy nás aj viacej volávajú, páčilo sa im to, vieme zahrať, dokážeme spraviť aj sedemhodinový koncert. Ono je to tak, že sa stále učíme. Preto aj tuná nacvičujeme, a keď nám niečo nejde, prestaneme hrať a ideme odznova. Aj zabúdame, sme už postarší, niektorí...

 

Koľko má momentálne kapela členov?

Už teraz máme stabilne šesť členov. Ako som hovoril, začali dvaja heligonkári, Jožko Nyitray a Ľudovít Holbík, potom som prišiel ja, momentálne hrám na bicie a spievam, neskôr sa k nám pridal huslista Tibor Kotlár, Tonko Vondena, basgitarista, a momentálne Rudko Sabo, akordeonista, a teraz sa nám tu tak trošku zaplietol môj syn s basgitarou, aby nahradil Tonka, ktorý je po operácii. Takže je nás šesť. A nesmiem zabudnúť na našu najvrchnejšiu manažérku, pani magistru Elenku Bučkovú, ona je akoby siedmy člen kapely.

 

Prečo ste sa rozhodli založiť hudobnú skupinu?

To by bola skôr otázka pre tých dvoch pánov heligonkárov, predpokladám, že sa doma nudili, alebo, čo ja viem...tak sme si hovorili, že niežeby nebolo doma čo robiť, ale je treba trošku vyplniť čas. Niekto chodí na ryby, niekto robí niečo iné, no a oni... (Hlas spoluhráčov: Teraz všetci dôchodcovia chodia na univerzitu tretieho veku! A my si radšej zahráme...) Teda zosumarizoval by som to zhruba takto: Prišli sem do klubu, aby si zahrali, potom stiahli aj mňa, postupne sa pridali ďalší. Hlavné je to, že chceme robiť ľuďom náladu. Preto sme tu. (Hlas spoluhráčov: Zachovať ľudovú hudbu, ľudové pesničky!) Áno, zachovať ľudovú tradíciu. Presne! (Hlas spoluhráčov: Tí mladí to už pomaly nepoznajú. Keď hráme, štyridsiatnici, päťdesiatnici sa ešte pridajú, ale mladší už málokedy.)

 

Kto vymyslel názov kapely?

Ono to prišlo spontánne. Ľudia nás volali hrávať, a nevedeli sme, ako by sme sa mali volať. Tak sme len tak bez názvu išli na súťaž a tam sme si priamo povedali, že Seredskí zettepáci, lebo všetci sme zdravotne postihnutí, niekto viac, niekto menej, niektorí na nohy, niektorí inak. Aj na bubne máme nápis Seredskí zettepáci, zmajstrovali sme to z tapety. Hráme za Klub zdravotne postihnutých v Seredi, preto ten názov. Dobre som povedal? (Hlas Mgr. Eleny Bučkovej: Áno, ale ja si myslím, že je to aj preto, že tuná v klube cvičíte. Lebo všetci nie ste jeho členovia.)

 

Hráte aj nejaké vlastné piesne, alebo len ľudové?

Nehráme vlastné, my hráme iba čisto slovenskú a moravskú ľudovú hudbu, nič iné. Vlastné nemáme. Vždy nacvičujete tu, v Klube zdravotne postihnutých v Seredi? Len v Klube zdravotne postihnutých. V pondelok a v stredu. Kde všade ste už vystupovali? Chodíme...to je ťažké povedať. (Hlas spoluhráčov: V rámci Slovenska, Moravy, Oravy...) Morava, Orava, Poľsko, chodievame hrávať po kúpeľoch, Nimnica, Turčianske Teplice...je toho veľa. A po okolitých dedinách, tiež do Trnavy a podobne.

 

Pre koho najradšej hrávate?

Pre všetkých, ktorí nás chcú počúvať. Konkrétne, hlavne pre starších ľudí. Tí sa vedia potleskom zavďačiť, pretože mladým darmo hráme, oni nevedia, čo to je. Oni len samý buchot, rachot, hulákanie. My hráme čisto originál slovenské ľudové piesne. (Hlas spoluhráčov: Prakticky česko-slovenské, dá sa povedať. Slovenské, moravské, české. Aj vojenské, z dôb, keď sme boli na vojne.)

 

Aké máte s kapelou plány do budúcnosti?

Ambície by boli. Chceli koncertovať na rôznych veľkých pódiách, ako je Kultúrny dom Pata, Kultúrny dom Gáň a tak ďalej. Do toho Gáňu chodíme dosť často... Teraz celkom vážne: My nemáme plán, že by sme chceli niekde preraziť, chceme robiť ľuďom náladu, to je jedno, kde. A zábavu. Či je to na Slovensku, v Maďarsku, či je to v Poľsku, na Morave, to je jedno. Všade chceme hrať a snažíme sa pekne hrať. (Hlas spoluhráčov: A hlavne pre seba, tu v tomto Klube. A kto nás zavolá: oslavy päťdesiatky, šesťdesiatky, stavanie májov po okolitých dedinách a podobne. Tí, čo hrajú profesionálne, majú vlastné skladby. My sa snažíme skôr udržať folklór. Máme však vlastne aj jednu vlastnú pieseň, Dedinka Šintava. Melódia je ľudová (Okolo Trenčína) a text je náš.)

 

Ďakujem vám za rozhovor a prajem vašej kapele všetko dobré!

 

Zhovárala sa Ružena Šípková


Fotogaléria k článku:

159
Autor: Miroslav Košťany
159
Autor: Miroslav Košťany
159
Autor: Miroslav Košťany

Zobraziť všetky fotografie
159
Autor: Miroslav Košťany

Skryť všetky fotografie

Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Optik MORVAY AKCIA
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Pridať komentár
iLieky
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Reporteri
Označenie inzercie
Direct real Norea - REALITY
Označenie inzercie
Optik MORVAY
Označenie inzercie
Papiernictvo Kizze
Označenie inzercie
Begam Trnava
Označenie inzercie
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
LED ARENA
Označenie inzercie
Autopožičovňa Sereď
Označenie inzercie
Bezpecne mesto
Označenie inzercie
Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Sereď, Slovensko
Jasno
15°
C
72%
Východ 10 km/h
07:02
18:10

Štv

B

23°/12°

Pia

B

22°/9°

Sob

B

22°/9°

Vyhľadávanie
Posledné komentáre
Komentársmutok 11-02-2020 12:40:12:
Tragická dopravná nehoda medzi obcou Šintava a Šoporňa - AKTUALIZOVANÉ
KomentárPolícia Začala trestné stíhanie za zločin v kauze predaja rybníkov v P.Bystrici 08-10-2019 17:02:12:
Sereďskí rybári lovia opäť vo svojom revíri
KomentárPravda je len jedna 03-10-2019 17:26:08:
7. zasadnutie Obecného zastupiteľstva v Dolnej Strede dňa 3.júla 2019
Komentáranabela 26-09-2019 14:01:27:
Adrian Macho sa oficiálne ujal vedenia obce Šoporňa
KomentárSVD1 14-09-2019 20:22:21:
" V hudbe vyjadrujem svoje pocity "
Komentárveru 01-09-2019 17:42:35:
Z času na čas si zafajčil marihuanu, ktorú si sám dopestoval v dome vo Váhovciach
Komentárs.i.n. 30-08-2019 22:01:20:
Pripomeňme si hrdinov Slovenského národného povstania zo Serede
Komentáranonym 30-08-2019 19:54:00:
"Doteraz som sa nedožil výsledku zo strany MsU, poslancov MsZ v Seredi" - píše občan Serede
KomentárMiloš Majko 30-08-2019 12:57:35:
Prípad Jankovská nie je o stanovisku polície či právoplatnom rozsudku. Je o etike a morálke.
KomentárBlablablaha 29-08-2019 13:39:44:
Vláda schválila návrh nového zákona o občianskych preukazoch
Komentárivan 29-08-2019 11:08:33:
Seniorku v Trnave podvodníci nedostali. Legenda "vnuk".
Komentáruž pred 10 rokmi 29-08-2019 05:22:58:
Trnavská župa začína s rekonštrukciu Krajinského mosta v Piešťanoch a úseku cesty Podbranč - Myjava
Komentárteraz je 28-08-2019 08:18:20:
Obžalovanému starostovi Machovi pred prokurátorkou a sudcom do reči veľmi nebolo. Čo sa dozvieme na pojednávaní zajtra?
Komentárto nevymyslíš 27-08-2019 20:32:27:
Ministerka vnútra vymenovala nového prezidenta HaZZ
KomentárBaba Vanga 27-08-2019 17:15:31:
" Takže, aké riešenie sa núka, aby sme neprešľapovali na tej našej povestnej križovatke, kde nám zabíjajú štát ?" - píše Pavol Varga
Komentárpotecha 25-08-2019 13:41:57:
MFK Zvolen - ŠKF iClinic Sereď 0 : 2 (0 : 1)

Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Bottom panel

© SeredOnLine.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na SeredOnLine.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign