Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Rescue Online | Sereď Online | SOL archív | Reportér 24

Najhoršia je mlčiaca väčšina
Označenie inzercie
Sereď Online

ISSN 1337-8481   Dnes je 18. 3. 2020, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Vrazda novinára a jeho priatelky nesmie zostat zabudnuta
Označenie inzercie
Wifina - internetove pripojenie pre verejnost
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
FOTO
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
EXPEDICIA BALKAN 2014
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
Lekáreň
Údaje o lekárskej službe na dnešný deň nie sú dostupné.

Kino Nova
Múzeum Sereď
Farnosť Sereď
Označenie inzercie
Historické fotografie
Sereď
Označenie inzercie
Linky
Videá

Referendum vo Veľkej Británii môže prebudiť nenažratých politikov v Bruseli

Miloš MajkoDátum24. 06. 2016 21:12:39TémaTak to vidím ja...
200

Čo spôsobí prípadný odchod Veľkej Británie z EÚ, si ľudia väčšinou nedokážu ani len predstaviť

Dnes sa svet dozvedel to, čoho sa obával, no akosi do poslednej chvíle si to nechcel pripustiť - obyvatelia Veľkej Británie a Severného Írska sa v referende rozhodli opustiť Európsku úniu. Nazvalo sa to BREXITOM a aj keď v referende nebolo rozhodnuté príliš veľkým rozdielom výsledok je jednoznačný a všetci sa tvária akože definitívny. Myslím si však, že tomu tak nie je. Väčšina hlasujúcich totiž ani dobre nevedela o čom referendum je a vyzerá to tak, že podľahli najmä  intenzívnej kampani populistických síl požadujúcich opustenie EÚ Britániou. Prečo to tvrdím? Nuž väčšinové obyvateľstvo viacmenej všetkých krajín sa správa pomerne šablónovito a verím tomu, že aj u nás či v inej krajine by situácia možno dopadla obdobne. Populisti sú totiž v neskutočnej výhode, sľubujú nesplniteľné, hlavne že sa to dobre počúva. Apropó ako u nás? Na internete, teda hlavne sociálnych sieťach, už od rána registrujem príspevky a aktivity rôznych ľudí, ktorí v tomto kroku Veľkej Británie vidia šancu pre seba uspieť v demagógiách a zaujať presadzovaním jednoduchých riešení zložitých problémov. A to vždy býva veľmi, veľmi nebezpečné. Nebudem hľadať množstvo príspevkov, vyberiem len tieto dva:

Veľká Británia hlasovala ZA odchod z EÚ.

Bruselský domček z kariet sa začal rúcať a to je výborná správa pre Slovensko.

Briti majú plné zuby diktátu zvonka. Nenechali sa zastrašiť mediálnou masážou a povedali, že sloboda a nezávislosť je viac, než rast akéhosi HDP. Thank you for vote, United Kingdom!

Jozef Ružinkovič
Jozef Ružinkovič Zdravý rozum v Británii zvíťazil,už len si vydupkať referendum aj u nás a bude to super
 
 
Nebudem obsah príspevkov nazývať propagandou, každý si musí urobiť svoj názor. Hlavne čo ma na obsahu zaujalo sú nulové argumenty, ale zato jasné vízie. V prvom príspevku jeho autor tvrdí, že nezávislosť je viac ako rast akéhosi HDP, bez toho aby svoje tvrdenie akokoľvek podložil. Ja zastávam názor, že sa dá a v globalizovanom svete je nevyhnutné skĺbiť potrebnú nezávislosť s rastom HDP a dokonca aj členstvom v Európskej únii. 
V obidvoch príspevkoch sa hovorí o zdravom rozume v súvislosti s referendom u nás. No a samozrejme očakávaným výsledkom preferujúcim vystúpenie Slovenska z EÚ. Otázkou je, aké skúsenosti, vedomosti a prehľad majú autori týchto a obdobných príspevkov. Zaujímavé by bolo vedieť, nakoľko majú precestované iné krajiny ako Slovensko, či majú prehľad v prepojenosti ekonomík krajín v EÚ, či vedia čo by opustenie EÚ Slovenskom znamenalo - tentokrát však nie pre úniu ale pre samotné Slovensko.
S obľubou zvyknem polopatisticky používať prirovnanie, že "Londýnske metro denne prepraví viac pasažierov, ako má Slovenská republika obyvateľov". Nech sa toto porovnanie zdá akokoľvek zvláštne, je žiaľ pravdivé. Slovenská republika je tak malá a z globálneho hľadiska bezvýznamná krajina s ekonomikou závislou na vyspelých krajinách EÚ, až si dovolím tvrdiť, že bez EÚ by sme mali životnosť v dobrom prípade niekoľko mesiacov. Krach ekonomiky by bol s veľkou pravdepodobnosťou veľmi rýchly, čo by malo dopad hlavne na úplne bežných ľudí, ktorí dnes síce nezarábajú žiadne horibilné finančné prostriedky, no sú zamestnaní a majú z čoho žiť. Odchod Slovenska z EÚ by dosť určite viedol k výrazným obmedzeniam zo strany investorov a súčasných najväčších zamestnávateľov na Slovensku, ktorými sú Volswagen, Peugeot, Kia a na nich naviazané subdodávateľské firmy.  Slovensko ako také z geopolitického hľadiska nie je v pozícii, aby si vyberalo, dnes vidíme, že dokonca aj plynovodmi a ropovodmi je možné "nespokojné, alebo nestabilné" krajiny obísť a tým ich pripraviť o nemalé zdroje príjmov. Napriek opätovne významne politicky rozdelenému svetu sa veľmoci nedohadovali, nedohadujú a nikdy ani dohadovať nebudú s krajinami ako je Slovensko ale jedine medzi sebou. Na základe osobného poznania a skúseností si dovolím povedať, že Slovensko má momentálne budúcnosť jedine v Európskej únii. Aby som bol však objektívny, som si istý, že nie v tak fungujúcej resp. nefungujúcej ako je tá súčasná.
Európska únia ako nápad a model je výborným projektom, no tak ako nám degenerujú demokraciu, slobodu a naše práva volení zástupcovia už na úrovni najnižších samospráv, zdegenerovali aj túto dobrú myšlienku volení politici len o niečo vyššie. V Bruseli sú desaťtisíce mimoriadne dobre platených nielen politikov ale aj úradníkov, ktorí s výhodami udelenými im prakticky doživotne jednoducho nemôžu mať predstavu o tom, ako žije obyčajný človek niekde v Seredi, Trenčíne či Banskej Bystrici a už vôbec nie niekde na oravskej dedine či na východnom Slovensku. Títo ľudia pre svoju záchranu a dokázanie vlastnej nenahraditeľnosti chŕlia jednu nezmyselnú normu za druhou, neuvedomujúc si aký dosah ich nariadenia majú v praxi. Totiž nariaďovať niečo, resp. nariadenia aplikovať v praxi v krajinách kde je minimálny dôchodok vyšší ako sú u nás mimoriadne dobré menežérske platy je mimoriadne náročné a pre občanov zaťažujúce.
Vidím to tak, že Európska únia resp. jej politici dostali s prepáčením dobrú po papuli a Británia je vážnym varovným prstom, ktorý by mal v prvom rade slúžiť na sebareflexiu politikov EÚ a návrat únie k pôvodným hodnotám a zásadám na ktorých vznikla. Myslím si, že si spoločnosť ako taká vyžaduje vážny reštart a práve súčasná situácia k nemu dáva výbornú a jedinečnú šancu.
Čo sa týka Veľkej Británie si myslím že nastane prebudenie sa z prvotného ošiaľu a aj priznanie populistických politikov že v kampani za vystúpenie Veľkej Británie z EÚ klamali donúti kompetentných hľadať spôsob ako rozhodnutie zvrátiť. Možno to bude nové referendum, možno zorganizovanie odporu tých, ktorí si uvedomujú následky pre Veľkú Britániu vyplývajúce z jej odchodu z EÚ a možno pád britskej libry či odchod centrál najväčších svetových bánk a firiem z Londýna. Ťažko hovoriť, to ukáže podľa mňa nie ďaleká budúcnost.
 
- - -
Aktuálne sme urobili telefonický rozhovor s Tomášom Vojtechom, Slovákom žijúcim najskôr 12 rokov v Grécku a teraz viac ako 5 rokov vo Veľkej Británii. Rozhovor prinášame pod týmto článkom.

Video k článku:


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹
gulak | 30-06-2016 16:00:11
EU by nemala určovať,ako sa má piect bábovka,ake máme mať žehličky,pračky,vysavače,aka je správne zatočená uhorka atd..ale mala by sa starať napr.aby hranice EU neboli,len pomyselne čiary na mape,ale aby tie hranice boli funkcne a chránili nas pred najazdami mudžahedídov,či inej vyžieracej bandy..
Jozef | 29-06-2016 11:44:26
ale coby, to vycital rano z pismenkovej polievky.
lubo | 29-06-2016 11:23:57
Seredan, pisali na Aeronet?
Seredan | 29-06-2016 09:14:55
Chvalabohu ze tato saskaren pada menom EU. Je to jedna velka globalna siet korporacii ktore rozhoduju o buducnosti obcanov. UK sa krasne vyhla dohode TTIP to len my blbci tu budeme mat zaplnene trhy americkou brečkou. Ked bude TTIP tak zo zakona bude mat kazdy americky investror vrtat a kopat kde len chce a ludia sa budu moct aj poodnit!
gulak | 29-06-2016 07:34:32
Politici z uspešneho referenda začínaju robiť frašku..nevedia kedy podaju podnet na vystupenie z EU,hladaju možnosti,ako spraviť nove referendum..hold ani v tej starej Anglii im demokracia nejako nevonia,kde je to ich slávne..
Registrovaný Miloš Majko Miloš Majko | 29-06-2016 07:11:43
S tym, co sa deje v GB a EU dnes a ake ohlasy u vlastnych prebudenych ludoch Brexit vyvolal, asi velmi poluplisti neratali...

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Optik MORVAY AKCIA
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Pridať komentár
iLieky
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Reporteri
Označenie inzercie
Direct real Norea - REALITY
Označenie inzercie
Optik MORVAY
Označenie inzercie
Papiernictvo Kizze
Označenie inzercie
Begam Trnava
Označenie inzercie
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
LED ARENA
Označenie inzercie
Autopožičovňa Sereď
Označenie inzercie
Bezpecne mesto
Označenie inzercie
Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Sereď, Slovensko
Jasno
15°
C
72%
Východ 10 km/h
07:02
18:10

Štv

B

23°/12°

Pia

B

22°/9°

Sob

B

22°/9°

Vyhľadávanie
Posledné komentáre
Komentársmutok 11-02-2020 12:40:12:
Tragická dopravná nehoda medzi obcou Šintava a Šoporňa - AKTUALIZOVANÉ
KomentárPolícia Začala trestné stíhanie za zločin v kauze predaja rybníkov v P.Bystrici 08-10-2019 17:02:12:
Sereďskí rybári lovia opäť vo svojom revíri
KomentárPravda je len jedna 03-10-2019 17:26:08:
7. zasadnutie Obecného zastupiteľstva v Dolnej Strede dňa 3.júla 2019
Komentáranabela 26-09-2019 14:01:27:
Adrian Macho sa oficiálne ujal vedenia obce Šoporňa
KomentárSVD1 14-09-2019 20:22:21:
" V hudbe vyjadrujem svoje pocity "
Komentárveru 01-09-2019 17:42:35:
Z času na čas si zafajčil marihuanu, ktorú si sám dopestoval v dome vo Váhovciach
Komentárs.i.n. 30-08-2019 22:01:20:
Pripomeňme si hrdinov Slovenského národného povstania zo Serede
Komentáranonym 30-08-2019 19:54:00:
"Doteraz som sa nedožil výsledku zo strany MsU, poslancov MsZ v Seredi" - píše občan Serede
KomentárMiloš Majko 30-08-2019 12:57:35:
Prípad Jankovská nie je o stanovisku polície či právoplatnom rozsudku. Je o etike a morálke.
KomentárBlablablaha 29-08-2019 13:39:44:
Vláda schválila návrh nového zákona o občianskych preukazoch
Komentárivan 29-08-2019 11:08:33:
Seniorku v Trnave podvodníci nedostali. Legenda "vnuk".
Komentáruž pred 10 rokmi 29-08-2019 05:22:58:
Trnavská župa začína s rekonštrukciu Krajinského mosta v Piešťanoch a úseku cesty Podbranč - Myjava
Komentárteraz je 28-08-2019 08:18:20:
Obžalovanému starostovi Machovi pred prokurátorkou a sudcom do reči veľmi nebolo. Čo sa dozvieme na pojednávaní zajtra?
Komentárto nevymyslíš 27-08-2019 20:32:27:
Ministerka vnútra vymenovala nového prezidenta HaZZ
KomentárBaba Vanga 27-08-2019 17:15:31:
" Takže, aké riešenie sa núka, aby sme neprešľapovali na tej našej povestnej križovatke, kde nám zabíjajú štát ?" - píše Pavol Varga
Komentárpotecha 25-08-2019 13:41:57:
MFK Zvolen - ŠKF iClinic Sereď 0 : 2 (0 : 1)

Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Bottom panel

© SeredOnLine.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na SeredOnLine.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign