Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Rescue Online | Sereď Online | SOL archív | Reportér 24

Najhoršia je mlčiaca väčšina
Označenie inzercie
Sereď Online

ISSN 1337-8481   Dnes je 18. 3. 2020, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Vrazda novinára a jeho priatelky nesmie zostat zabudnuta
Označenie inzercie
Wifina - internetove pripojenie pre verejnost
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
FOTO
Označenie inzercie
ŠKOLA DEMOKRACIE
Označenie inzercie
EXPEDICIA BALKAN 2014
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
Lekáreň
Údaje o lekárskej službe na dnešný deň nie sú dostupné.

Kino Nova
Múzeum Sereď
Farnosť Sereď
Označenie inzercie
Historické fotografie
Sereď
Označenie inzercie
Linky
Videá

Prečo sú občianski aktivisti pre políciu a verejnú správu problém?

Jozef BakšaDátum01. 06. 2014 15:57:59TémaBlog Jozefa Bakšu

Prečo sú aktivisti pre políciu súperom ?

Priväzujú sa o stromy v Tichej a Kôprovej doline, oznamujú korupčné praktiky pri čerpaní eurofondov,  odhaľujú volebné manipulácie pri komunálnych  voľbách. Aj takí sú aktivisti. Prečo sú však pre verejnú správu a políciu problémom ?

Ako policajt sa stretávam s rôznymi názormi kolegov na občianskych aktivistov. Ako aktivista sa pri stretnutiach predstaviteľmi tretieho sektora a ľuďmi,  čo sa občiansky angažujú stretávam s ich  rôznymi, často absurdnými ,  skúsenosťami s políciou od obce Dojč  až po obec  Ruská na hraniciach s Ukrajinou. 

Aktivisti napríklad podávajú  trestné oznámenia, ktoré sú však  v drvivej väčšine policajtom odmietnuté. Dostávajú sa do sporov so starostami, primátormi,  úradmi životného prostredia,  poslancami a predstaviteľmi rôznych oblastí verejnej správy.  Možno pre niekoho zarážajúco majú väčšinou predstavitelia verejnej správy navrch. Prečo  ?

Všeobecne verejnej správe vyhovujú aktivisti, ktorí sa hrajú na svojom piesočku. Venujú sa  detičkám, záujmovým krúžkom a podobne.  Vtedy radi ich činnosť návštevou podporia na besede policajti, poslanci či primátor.  Ak sa však začnú občiansky angažovať  napríklad  účelnému využitiu  finančných prostriedkov v miestnej škole, obecnom futbalovom klube, či na samotnom  obecnom úrade, alebo vystupujú proti ťažbe uránu ( Košice ) či zlata ( Kremnica, Detva)   alebo ako ochrancovia verejnej zelene už besedy a aktivistami nie sú pre predstaviteľov verejnej správy príťažlivé.  A v prípade, že aktivisti priamo oznamujú  korupčné správanie, machinácie  pri verejných obstarávaniach či kupovanie si funkcií v o verejnej správe stávajú sa priamo nepriateľmi. Občiansky aktivizmus už zrazu nie je žiadúci.  Verejná správa je totiž toho názoru, že  dobrý predstaviteľ tretieho sektora  a občianskej angažovanosti  je ten, kto  ju hladí len po srsti a  pekne potichúčky pláva v hlavnom prúde.

              Čo teda chýba v polícii v komunikácii s občianskym aktivizmom ? Voľnejšie ruky ? Schopnosť pochopiť myšlienkové pochody občianskych aktivistov, alebo len obyčajný zdravý úsudok ? Mám pocit, že v prípade konfrontácie  verejná správa kontra aktivisti je ešte z čias minulých vžité, že v zásade platí, že  predstaviteľ verejnej správy  má vždy pravdu. V zásade teda prenesene  platí v prípade podozrivého aktivistu  prezumpcia viny, teda  podozrivý je vinný ak aktivista nedokáže opak. Naopak v prípade podozrivého  orgánu alebo predstaviteľa verejnej správy  platí, že   platí prezumpcia neviny, teda kým aktivista nedokáže, že predstaviteľ  alebo orgán verejnej správy pochybil  je nevinný a nič sa nedeje. Neviem sa zbaviť pocitu, že nech je aktivista na ktorejkoľvek strane, dôkazné bremeno je na jeho pleciach.  Aj po 25 rokoch od  formálneho zániku socializmu tieto myšlienky v orgánoch a hlavách  štátnej byrokracie zostávajú často pevne zakorenené.

         Z ich pohľadu je to s občianskym aktivizmom podobné ako s Rómami, platí prezumpcia viny.  Zdá sa,  že väčšinový názor v populácii  je že Rómovia sú od prírody zlí a aktivisti zo svoje podstaty  krivdia dobrej verejnej správe.

        Jediný spôsob ako možno tento stav zmeniť je pomalá a zdĺhavá vzájomná komunikácia. Pomalé vysvetľovanie aktivistom, že nie každé  neetické správanie  sa predstaviteľov verejnej správy je  v rozpore so zákonom a tiež  pomalé vysvetľovanie, aby policajti pochopili,  že nie všetci aktivisti sú  zlí.  Policajti a ostatní predstavitelia verejnej správy by mali pochopiť, že nie každý aktivista je deštruktívna osoba typu Mariána Kotlebu, ale drvivá väčšina aktivistov chce skutočne zmeniť spoločnosť k lepšiemu a disponuje aj konkrétnym riešením a nie len definovaním problému.  Aktivista  by tiež mal pochopiť, že nie každý policajt je  „ zelený mozog “ a poslenec či primátor je bábka finančných skupín ( aj keď často je ) bez vlastného názoru a myšlienky, ale na rozdiel od aktivistu môže konať len to,  čo  mu zákon vyslovene umožňuje.  Na takúto  zmenu postojov je v prvom rade potrebná vzájomná akceptácia a následná ochota k zbližovaniu  názorov.

Myslím, že nebudem ďaleko od pravdy, že  aj policajt,verejná správa aj aktivista má spoločný cieľ : Pomáhať a chrániť   Chrániť spoločnosť pred  zlyhaním demokratických nástrojov, kriminalitou, drogami, násilím všetkého druhu  .....  Zároveň  pomáhať tým čo to potrebujú : obetiam, slabým, chorým, ďeťom ...


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹
pre p.Kukla | 03-06-2014 17:55:25
To sa nedá napísať o Vás v žiadnom slova zmysle!
Juraj Kukla | 03-06-2014 16:25:39
Pán "Sníva sa mi gulak" ste jedničky!
gulak | 02-06-2014 15:31:58
...skôr demencia...
Sníva sa mi | 02-06-2014 15:23:43
alebo sa dočkáme aj prepísania nejakej rozprávky od Márie Duríčkovej zo strany p.Kuklu!Ako si dovolujete verejne opravovať názor niekoho !Napísať svoj názor na článok ano ale normálne ho opravovať?To čo je !Nikto nemôže mať vlastný názor iba ten Váš je ten správny?Jeden by neveril koľká demokracia a tolerancia zo strany zo strany p.Kuklu!
Juraj Kukla | 01-06-2014 21:23:13
Jozef s mnohým čo píšeš súhlasím no mnohé tam ešte chýba.
Čo sa týka antikorupčných aktivistov a mnohých mimovládok je to asi takto. Bežní ľudia pracujú, živoria z 300 eur obdobe dôchodci, novodobí žobráci aktivity sú pre to čím ďalej tým ťažšie. Mimovládkoví ľudia sa tiež naučili prežívať z kadejakých nezmyselných projektov, vymýšľajú taký prieskoum onaký, kde je transparentnejšie mesto ... a rôzne blbiny len aby prežili. Vláda ich aktivity toleruje. Pre čo? Lebo jej de-facto vyhovuje, poslušne slúžia. Ako? No v tomto mafianskom štáte im pred širokou verejnosťou hrajú krovie, navádzajú zdanie demokracie, ktorá tu dávno skapala, resp. nikdy ani nebola.
Čo sa týka konania polície a prokuratúry? Mám stovky možno tisíc jalových dehonestujúcich uznesení vyšetrovateľov vo veci trestnej činnosti verejných činiteľov nad ktorými sa zastavuje rozum. Doslova obhajoby trestných činov. Vyšetrovateľ všetko spravidla v prvom kole povinne zamietne am čaká na reakciu. Ak nie v prvom tak v druhom kole. A v treťom kole, keď je už úplne jasné že aktivista podáva nezvratné dôkazy o trestnom čine verejného činiteľa a vyšetrovateľ je v koncoch v zakrývaní trestnej činnosti, vzniká nervozita. Nakoniec keď nevie inak, tak sú v hre ešte prieťahy v konaní a slávnostné zastavenie trestného stíhania, premlčanie trestnej zodpovednosti. Pre čo? lebo nesmú, sú "nesvojprávni až samoregulovaní"! Viacerí sa mi k tomu priznali, lebo v tomto bezprávnom štáte platí zákon dvojakého metra, iný na podaného občana, živnostníka,... iný na funkcionára, úradníka, starostu. Jasne to vystihol jeden krajský prokurátor, keď sme ho dohnali do rohu. "Vy neviete že je to zákonom chránená zverina?" Pre čo je to možné? Pre čo nesmú starostovia niesť zodpovednosť za trestné činy? Pre čo vznikajú samosprávne mafie? Lebo tento štát je na ceste do pekla a všetkým doterajším vládam, mocipánom tento dehonestujúci protiprávny stav v samosprávach vyhovuje, obce mestá sú práčky štátnych peňazí, eurofondov cez ktoré si mnohí papaláši a pridružené mafie prelejú a kapri si rybník sami nikdy nevypustia.
A občan sa môže aj roztrhnúť. Opozícia je rozbitá, obdobne mimovládky, každý proti každému, do toho chudoba väčšiny ľudí, miliony exekúcií a znova starý známy strach. Toto je voda na mlyn vláde násilia jednej strany a vláde zahraničných mocenských skupín, ktoré nás majú dávno v hrsti. A voľbami s za tohoto volebného zákona nemôže nič nevyriešiť, to oni dobre vedia. Veď choďte voliť, zvoľte si ďalších štandardných zločincov" pre to nás na voľby posielajú. ľudia majú všetkého po krk majú problém o prežitie.

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Optik MORVAY AKCIA
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Pridať komentár
iLieky
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Reporteri
Označenie inzercie
Direct real Norea - REALITY
Označenie inzercie
Optik MORVAY
Označenie inzercie
Papiernictvo Kizze
Označenie inzercie
Begam Trnava
Označenie inzercie
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
LED ARENA
Označenie inzercie
Autopožičovňa Sereď
Označenie inzercie
Bezpecne mesto
Označenie inzercie
Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Sereď, Slovensko
Jasno
15°
C
72%
Východ 10 km/h
07:02
18:10

Štv

B

23°/12°

Pia

B

22°/9°

Sob

B

22°/9°

Vyhľadávanie
Posledné komentáre
Komentársmutok 11-02-2020 12:40:12:
Tragická dopravná nehoda medzi obcou Šintava a Šoporňa - AKTUALIZOVANÉ
KomentárPolícia Začala trestné stíhanie za zločin v kauze predaja rybníkov v P.Bystrici 08-10-2019 17:02:12:
Sereďskí rybári lovia opäť vo svojom revíri
KomentárPravda je len jedna 03-10-2019 17:26:08:
7. zasadnutie Obecného zastupiteľstva v Dolnej Strede dňa 3.júla 2019
Komentáranabela 26-09-2019 14:01:27:
Adrian Macho sa oficiálne ujal vedenia obce Šoporňa
KomentárSVD1 14-09-2019 20:22:21:
" V hudbe vyjadrujem svoje pocity "
Komentárveru 01-09-2019 17:42:35:
Z času na čas si zafajčil marihuanu, ktorú si sám dopestoval v dome vo Váhovciach
Komentárs.i.n. 30-08-2019 22:01:20:
Pripomeňme si hrdinov Slovenského národného povstania zo Serede
Komentáranonym 30-08-2019 19:54:00:
"Doteraz som sa nedožil výsledku zo strany MsU, poslancov MsZ v Seredi" - píše občan Serede
KomentárMiloš Majko 30-08-2019 12:57:35:
Prípad Jankovská nie je o stanovisku polície či právoplatnom rozsudku. Je o etike a morálke.
KomentárBlablablaha 29-08-2019 13:39:44:
Vláda schválila návrh nového zákona o občianskych preukazoch
Komentárivan 29-08-2019 11:08:33:
Seniorku v Trnave podvodníci nedostali. Legenda "vnuk".
Komentáruž pred 10 rokmi 29-08-2019 05:22:58:
Trnavská župa začína s rekonštrukciu Krajinského mosta v Piešťanoch a úseku cesty Podbranč - Myjava
Komentárteraz je 28-08-2019 08:18:20:
Obžalovanému starostovi Machovi pred prokurátorkou a sudcom do reči veľmi nebolo. Čo sa dozvieme na pojednávaní zajtra?
Komentárto nevymyslíš 27-08-2019 20:32:27:
Ministerka vnútra vymenovala nového prezidenta HaZZ
KomentárBaba Vanga 27-08-2019 17:15:31:
" Takže, aké riešenie sa núka, aby sme neprešľapovali na tej našej povestnej križovatke, kde nám zabíjajú štát ?" - píše Pavol Varga
Komentárpotecha 25-08-2019 13:41:57:
MFK Zvolen - ŠKF iClinic Sereď 0 : 2 (0 : 1)

Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Bottom panel

© SeredOnLine.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na SeredOnLine.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign