Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Rescue Online | Sereď Online | SOL archív | Reportér 24

Najhoršia je mlčiaca väčšina
Označenie inzercie
Sereď Online

ISSN 1337-8481   Dnes je 18. 3. 2020, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Vrazda novinára a jeho priatelky nesmie zostat zabudnuta
Označenie inzercie
Wifina - internetove pripojenie pre verejnost
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
FOTO
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
EXPEDICIA BALKAN 2014
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
Lekáreň
Údaje o lekárskej službe na dnešný deň nie sú dostupné.

Kino Nova
Múzeum Sereď
Farnosť Sereď
Označenie inzercie
Historické fotografie
Sereď
Označenie inzercie
Linky
Videá

Prečo niet za čo nakúpiť zdravotnú starostlivosť? Čo na to NKÚ?

SVLS |MM|  Ambulancie, nemocnice, poisťovne aj pacienti sú obeťou nedofinancovania. A štát mlčí.

Vláda tejto krajiny sa deklarovala na rok 2019 vyrovnaný štátny rozpočet. Odborná zdravotnícka verejnosť upozorňovala a opakovane upozorňuje, že je to mýtus. A slovenské zdravotníctvo kolabuje.

Toto konštatovanie sa netýka plesní na stenách nemocníc, chýbajúcich sestier či lekárov či zatvárania oddelení "pre maľovanie". Hovoríme o základnej úlohe zdravotníctva - poskytovaní zdravotnej starostlivosti. Je to jednoduché - ak na ňu nie sú peniaze, nemôže byť poskytnutá. Niet ju za čo kúpiť. A to sa deje.

 

Problémov je podstatne viac. Nebudeme sa venovať analýze, zhrnieme iba niekoľko faktov:

1/ Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) označil rozpočet pre zdravotníctvo na rok 2019 za rizikový už pri jeho schvaľovaní vo svojej správe:

"Celkové príjmy bežného roka sa v sektore zdravotníctva na rok 2019 rozpočtujú na úrovni 5 043 885 tis. eur s medziročným rastom o 243 850 tis. eur (o 5,1 %) oproti schválenému rozpočtu na rok 2018. Najväčší podiel predstavujú príjmy od ekonomicky aktívnych osôb (79,3 %), ktoré sa rozpočtujú medziročným rastom o 488 315 tis. eur na sumu 4 000 070 tis. eur (vrátane ročného zúčtovania). Príjmy za poistencov štátu sa rozpočtujú vplyvom zmeny legislatívy pevnou sumou na úrovni 992 570 tis. eur (vrátane ročného zúčtovania) s medziročným poklesom o 249 300 tis. eur. Pokles príjmov za poistencov štátu je vykompenzovaný rastom príjmov od ekonomicky aktívnych osôb.Z pohľadu financovania zdravotníctva klesajúca dynamika rozpočtu príjmov za poistencov štátu v rokoch 2019 –2021 je riziková predovšetkým vo vzťahu k možnej ekonomickej kríze, keď príjmy od ekonomicky aktívnych osôb budú klesať.Podľa NKÚ SR tento pokles predstavuje v roku 2019 riziko financovania zdravotnej starostlivosti bez ďalšieho zadlžovania. Rozpočet v oblasti platby štátu za svojich poistencov nezohľadňuje potrebu dofinancovania nemocníc tak, aby negenerovali straty a následne ďalšie záväzky po lehote splatnosti."

Súhrn: Ministerstvo zdravotníctva SR (MZ SR) nastavilo na rok 2019 rozpočet tak zle, že bol NKÚ identifikovaný už od začiatku ako rizikový. Po niekoľkých mesiacoch už spôsobuje nesmierne problémy.

2/ MZ SR pred niekoľkými týždňami s pompou deklarovalo ďalšie dofinancovanie rezortu. Vraj sa do neho dostane 90 miliónov EUR. Dodnes ich "hľadajú" ambulancie, nemocnice, pacienti aj zdravotné poisťovne. Ide iba o účtovnú bublinu, reálne sa do zdravotných poisťovní dostane iba zlomok z tejto sumy. Ako uvádza NKÚ vo svojej správe, MZ SR v rozpočte už od začiatku počítalo s príjmami z ročného zúčtovania, a už pôvodne boli súčasťou štátneho rozpočtu. "Peniaze navyše" sa teda poriadne scvrknú. Nie je to pravda, že ide o 90 miliónov.

Súhrn: MZ SR teda vedome zavádza, keď deklaruje dofinancovanie zdravotníctva 90 miliónmi EUR. Sú v nich totiž už započítané finančné prostriedky ročného zúčtovania, ktoré sú už pôvodne súčasťou štátneho rozpočtu - "dofinancovanie" rezortu teda znamená oveľa menej peňazí, než MZ SR deklaruje.

3/ Odborníci opakovane upozorňujú na katastrofálne nízke platby za poistencov štátu. Pri hodnote 5% možno hovoriť o udržateľnosti. Na jeseň 2018 pri tvorbe štátneho rozpočtu navrhlo MZ SR tieto platby zraziť do úplného finančného suterénu na neuveriteľných 2,9%!  Poslanci NR SR vo Výbore pre zdravotníctvo odmietli takýto návrh podporiť, čím sa ich podarilo dostať tesne nad hranicu 3%. V súčasnosti sa finančnými "kotrmelcami" dostali na hodnotu 3,44%, čo nepokrýva ani základné požiadavky financovania zdravotnej starostlivosti za dôchodcov, deti či nezamestnaných ... Dlh denne narastá.

Súhrn: MZ SR bolo správou NKÚ upozornené, že pôvodne navrhnuté percento platieb za poistencov štátu je rizikové a vyvolá ďalšie zadlžovanie v zdravotníctve. Napriek tomu MZ SR opakovane vyslovilo s rozpočtom spokojnosť a výšku platby nezreálnilo.

4/ Zdravotné poisťovne nakupujú pre svojich poistencov/pacientov zdravotnú starostlivosť v ambulanciách, nemocniciach, laboratóriách, sanatóriách. Z verejného zdravotného poistenia môžu nakúpiť iba toľko, na koľko majú. A toľko si môžu aj zazmluvniť. Ak by túto zákonom stanovenú čiaru prekročili, vystavujú sa riziku sankcií pre nedodržanie efektívneho hospodárenia.

Súhrn: Všetky zdravotné poisťovne bez rozdielu sú nedofinancovaním vystavené tlaku poskytovateľov zdravotnej starostlivosti aj pacientov na zazmluvnenie služieb a výkonov, ktoré nemôžu pre nedostatok zdrojov nakúpiť. Každým dňom sa zadlženosť rezortu a napätie v ňom prehlbuje. 

5/ Ambulancie, nemocnice či laboratóriá zas môžu poskytovať iba také služby hradené z verejného zdravotného poistenia, ktoré majú zazmluvnené a z verejného zdravotného poistenia hradené zdravotnými poisťovňami. Pokiaľ rezort nebude dofinancovaný, poskytovatelia zdravotnej starostlivosti stoja pred reálnym kolapsom. A pacienti

Súhrn: Nezmluvný vzťah laboratórií Medirex či jeho hrozba zo strany Asociácie nemocníc Slovenska (ANS) voči Všeobecnej zdravotnej poisťovni (VšZP) je dôsledkom nezodpovednej a úplne nekompetentnej finančnej politiky štátu voči zdravotníctvu. VšZP má najväčší poistný kmeň s najväčším počtom poistencov štátu, a tak dôsledky tejto politiky pociťuje ako prvá. "Na rane" sú však onedlho aj ostatné zdravotné poisťovne a všetci poskytovatelia zdravotnej starostlivosti. Bez dofinancovania ich čaká rovnaký scenár.

Aké je východisko?

Slovenské zdravotníctvo sa zmieta v absolútnom marazme. Kolíše sa ako Golem zo strany na stranu, občas ho ktosi chytro podoprie, aby sa nezvalil a všetci dúfajú, že ak sa mu podlomia kolená, nepadne na ich stranu ... Niekedy mu sa mu ujde zopár finančných omrviniek a pasívne sa čaká, kedy sa minú. Vládne rozklad a dezorganizácia - nemocnice a ambulancie sa urputne snažia udržať nad vodou, poisťovne neskolabovať, pacienti prežiť ...

Je najvyšší čas, aby MZ SR priznalo, že situáciu nemá finančne pod kontrolou a potrebuje dostať do systému dostatok peňazí. Hovoríme o jeho prežití, nie o rozvoji. Opakovane vyzývame MZ SR na vytvorenie krízového plánu financovania slovenského zdravotníctva do konca roku 2019 a stanovenie jeho priorít. Inak na to doplatíme všetci.


MUDr. Monika Palušková, PhD., MBA
prezidentka


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹
Derave dno | 07-06-2019 12:01:09
Naco nalievat peniaze do systemu ,ktory je deravy
Aj tak sa peniaze nedostanu na zdravotnu starostlivost pacientom..
Smutne
po volbách 2016 | 07-06-2019 08:44:18
Na tom predsedníctve Smeru to vraj vrelo, to preto bol Fico na následnej tlačovke taký zničený. Podľa toho, čo hovorí ten zdroj zvnútra, Don zdravotníctva Pavol Paška mal nekontrolovane kričať na šéfa, že vláda za žiadnych okolností nesmie skončiť v rukách pravičiarov, lebo všetci pôjdu do basy. Vraj bolo na ňom vidieť nefalšovaný strach a hystériu. Šéf mu údajne vykričal naspäť, že nemali tak okato kradnúť.Neokato sa podla Fica kradnúť môže.
ale prosím Vás, | 05-06-2019 01:56:57
pani Zuzana Eliášová, hovorkyňa MZ SR, vás určite pri svojom prejave v TV presvedčí, že všetko je OK a prípadné drobné problémiky sa už riešia!

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Optik MORVAY AKCIA
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Pridať komentár
iLieky
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Reporteri
Označenie inzercie
Direct real Norea - REALITY
Označenie inzercie
Optik MORVAY
Označenie inzercie
Papiernictvo Kizze
Označenie inzercie
Begam Trnava
Označenie inzercie
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
LED ARENA
Označenie inzercie
Autopožičovňa Sereď
Označenie inzercie
Bezpecne mesto
Označenie inzercie
Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Sereď, Slovensko
Jasno
15°
C
72%
Východ 10 km/h
07:02
18:10

Štv

B

23°/12°

Pia

B

22°/9°

Sob

B

22°/9°

Vyhľadávanie
Posledné komentáre
Komentársmutok 11-02-2020 12:40:12:
Tragická dopravná nehoda medzi obcou Šintava a Šoporňa - AKTUALIZOVANÉ
KomentárPolícia Začala trestné stíhanie za zločin v kauze predaja rybníkov v P.Bystrici 08-10-2019 17:02:12:
Sereďskí rybári lovia opäť vo svojom revíri
KomentárPravda je len jedna 03-10-2019 17:26:08:
7. zasadnutie Obecného zastupiteľstva v Dolnej Strede dňa 3.júla 2019
Komentáranabela 26-09-2019 14:01:27:
Adrian Macho sa oficiálne ujal vedenia obce Šoporňa
KomentárSVD1 14-09-2019 20:22:21:
" V hudbe vyjadrujem svoje pocity "
Komentárveru 01-09-2019 17:42:35:
Z času na čas si zafajčil marihuanu, ktorú si sám dopestoval v dome vo Váhovciach
Komentárs.i.n. 30-08-2019 22:01:20:
Pripomeňme si hrdinov Slovenského národného povstania zo Serede
Komentáranonym 30-08-2019 19:54:00:
"Doteraz som sa nedožil výsledku zo strany MsU, poslancov MsZ v Seredi" - píše občan Serede
KomentárMiloš Majko 30-08-2019 12:57:35:
Prípad Jankovská nie je o stanovisku polície či právoplatnom rozsudku. Je o etike a morálke.
KomentárBlablablaha 29-08-2019 13:39:44:
Vláda schválila návrh nového zákona o občianskych preukazoch
Komentárivan 29-08-2019 11:08:33:
Seniorku v Trnave podvodníci nedostali. Legenda "vnuk".
Komentáruž pred 10 rokmi 29-08-2019 05:22:58:
Trnavská župa začína s rekonštrukciu Krajinského mosta v Piešťanoch a úseku cesty Podbranč - Myjava
Komentárteraz je 28-08-2019 08:18:20:
Obžalovanému starostovi Machovi pred prokurátorkou a sudcom do reči veľmi nebolo. Čo sa dozvieme na pojednávaní zajtra?
Komentárto nevymyslíš 27-08-2019 20:32:27:
Ministerka vnútra vymenovala nového prezidenta HaZZ
KomentárBaba Vanga 27-08-2019 17:15:31:
" Takže, aké riešenie sa núka, aby sme neprešľapovali na tej našej povestnej križovatke, kde nám zabíjajú štát ?" - píše Pavol Varga
Komentárpotecha 25-08-2019 13:41:57:
MFK Zvolen - ŠKF iClinic Sereď 0 : 2 (0 : 1)

Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Bottom panel

© SeredOnLine.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na SeredOnLine.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign