Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Rescue Online | Sereď Online | SOL archív | Reportér 24

Najhoršia je mlčiaca väčšina
Označenie inzercie
Sereď Online

ISSN 1337-8481   Dnes je 20. 3. 2020, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Vrazda novinára a jeho priatelky nesmie zostat zabudnuta
Označenie inzercie
Wifina - internetove pripojenie pre verejnost
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
FOTO
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
EXPEDICIA BALKAN 2014
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
Lekáreň
Údaje o lekárskej službe na dnešný deň nie sú dostupné.

Kino Nova
Múzeum Sereď
Farnosť Sereď
Označenie inzercie
Historické fotografie
Sereď
Označenie inzercie
Linky
Videá

Paragrafy (nielen) z ulice

Nezničiteľný klamár

Dôvera je síce pekná vec, ale treba s ňou zaobchádzať veľmi opatrne. Isté je, že každému sa veriť nedá, lebo podvody a podvodníci boli, sú a budú. Väčšinou ide o veľmi šikovných a na klamanie priam narodených ľudí. Majú veľmi inteligentné vystupovanie, ohromný dar pekných rečí, ba niektorí z nich dokážu nielen naivných, ale aj vzdelaných ľudí presvedčiť, že biele je čierne a naopak. Hlavne, vedia sľubovať hory doly a potom nič nesplniť, hlavne, že ste im za sľuby dobre zaplatili. Žijú z dôvery a sprostosti iných.

Lákavá ponuka

Štyridsaťsedemročný inžinier Boris býval v Bratislave a vystupoval ako majiteľ a konateľ spoločnosti, ktorá sa zaoberala kúpou a predajom starších vozidiel, konkrétne osobných áut. Ešte pred tromi rokmi sa z internetovej stránky dozvedel o výhodnej ponuke dovážaných áut z USA. Zaujali ho najmä dve vozidlá. Volkswagen Bora variant a BMW Mini Cooper. Zatelefonoval na číslo, ktoré bolo uvedené na stránke ako kontaktné číslo a pánovi Jurajovi, dvadsaťsedemročnému zástupcovi predávajúcej firmy, ako kontaktnej osobe.

Hneď bola ruka v rukáve. Juraj tvrdil, že ponúkané vozidlá sú voľné, je možné ich dodať, ale treba zaplatiť zálohu na prvé auto v sume 1 999,61 eur a na druhé 593,31 eur. Autá budú dovezené po zaplatení zálohy najneskôr do štyroch až šiestich týždňov.

Záujemca a predávajúci sa po telefonickej dohode stretli na benzínovom čerpadle v Zelenči pri Trnave. Juraj ako predávajúci prifrčal na čiernom BMW a priniesol doklady – kúpne zmluvy na autá so svojím, notárom overeným podpisom.

„Juraj vystupoval veľmi slušne, seriózne, nemal chybu,“ povedal neskôr Boris. „Pri podpisovaní tlačív som mu dal požadovanú zálohu a on mi dal potvrdenku, že peniaze prevzal. Ubezpečoval ma, že termín dodávky bude určite dodržaný. Keby sa náhodou, ale naozaj len náhodou, niečo stalo a termín by nebol dodržaný, tak mi bude záloha vrátená a za každý deň omeškania bude pripočítané jedno percento zo zálohy...“

Autá nedodal

Darmo však čakal pán inžinier na autá. Termín dodania uplynul, a nikde nič. Telefonicky bombardoval Juraja a pýtal sa, čo sa stalo. Ten odpovedal, že sa zmenila legislatíva dovozu áut zo zahraničia, neskôr mal iné výhovorky, ba dokonca aj takú, že zálohu nemôže vrátiť, lebo mu to nedovolí jeho vedúci. Nakoniec sa celkom odmlčal a nechal Borisa svojmu osudu.

Zálohu Juraj nevrátil a samozrejme, že nedodal ani autá. Pri vyšetrovaní policajtom a neskôr aj na súde prisahal, že len čo bude mať peniaze, tak zálohu Borisovi vráti. Peniaze, ktoré mu Boris dal, minul na iné, údajne podnikateľské účely. Autá nedodal preto, lebo mal vážne súkromné problémy...

Juraj sa všemožne bránil trestnému stíhaniu. Vypisoval sťažnosti na sudcov, lebo sú vraj proti nemu zaujatí, preťahoval súdne konania jedno za druhým a čakal vo väzení, čo bude ďalej.

Prekvapenie ako hrom

Keby bol vtedy pán inžinier Boris vedel, kto je Juraj!  Ten bol totiž prinajmenej republikový podvodník najväčšieho zrna. Mazaný, prefíkaný ako líška! S Borisom to vôbec nemyslel vážne a už pri preberaní peňazí a podpisovaní zmluvy dobre vedel, že nič z toho, čo sľúbil, nesplní.

Prečo to možno tak jednoznačne tvrdiť?

Juraj býval v Bánovciach nad Bebravou a tvrdil, že je zamestnaný v autobazáre v Mníchove. Vo svojom bydlisku len za jeden mesiac uzatvoril kúpnopredajné zmluvy na autá rôznych značiek a od rôznych záujemcov zobral zálohy za viac ako päťtisíc eur. Ani na um mu neprišlo, aby autá aj kupcom dodal. O to viac pokračoval v tomto priam neuveriteľnom obchodnom podnikaní v ďalšom roku. Kupujúci z celého Slovenska mali záujem o autá ako Peugeot 307 SV, Ford Focus 1,6 TDC, BMW 320D, BMW 318 a ďalšie. Pätnásť záujemcov obral na zálohách o takmer, dobre čítajte, tridsaťtisíc eur!

V rozsudku Okresného súdu v Bánovciach nad Bebravou sa uvádza, že „na škodu cudzieho majetku seba obohatil tým, že uviedol niekoho do omylu a spôsobil tak na cudzom majetku značnú škodu a čin spáchal závažnejším spôsobom konania, na viacerých osobách.“

Súd mu uložil trest odňatia slobody v trvaní osem rokov a tri mesiace a tiež by mal nahradiť škodu. Môže sa kupujúcim smiať do očí. Nič a nikomu nedá, nevráti, lebo nemá z čoho! Podľa neho mu naleteli asi blázni a nech si za to pykajú. Aj tí, čo mu na inzerát, že im zabezpečí prácu v Linci, odpovedali zaplatením po sedemdesiatpäť eur. O nijakej práci tam ani nesníval. Len nachytal dospelých ľudí ako malé sprostučké deti.

Sedí a čaká

Čo s ním bude, nevedel. Iba to, že dobré to nebude. Nevzdával sa. Písal, čakal vo väzbe na ďalšie rozhodnutie súdu, sťažoval sa, útočil na sudcov a zrejme využíval každú medzeru v zákonoch, aby bol natvrdo na ďalší trest odsúdený čím neskôr. Súdom motal hlavy, jeden súd rozsudok zrušil, iný ukladal ďalší trest, ale boli tu možnosti podávať i mimoriadne opravné prostriedky... V base sa učil oveľa lepšie ako v škole. Myslel si, že vlastne je nevinný, veď prečo a na čo mu tí blbci na sľuby naleteli. Mala by to byť aspoň spoluvina...

 

(Nabudúce: Krásna nevernica)

 

 


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Optik MORVAY AKCIA
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Pridať komentár
iLieky
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Reporteri
Označenie inzercie
Direct real Norea - REALITY
Označenie inzercie
Optik MORVAY
Označenie inzercie
Papiernictvo Kizze
Označenie inzercie
Begam Trnava
Označenie inzercie
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
LED ARENA
Označenie inzercie
Autopožičovňa Sereď
Označenie inzercie
Bezpecne mesto
Označenie inzercie
Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Sereď, Slovensko
Jasno
15°
C
72%
Východ 10 km/h
07:02
18:10

Štv

B

23°/12°

Pia

B

22°/9°

Sob

B

22°/9°

Vyhľadávanie
Posledné komentáre
Komentársmutok 11-02-2020 12:40:12:
Tragická dopravná nehoda medzi obcou Šintava a Šoporňa - AKTUALIZOVANÉ
KomentárPolícia Začala trestné stíhanie za zločin v kauze predaja rybníkov v P.Bystrici 08-10-2019 17:02:12:
Sereďskí rybári lovia opäť vo svojom revíri
KomentárPravda je len jedna 03-10-2019 17:26:08:
7. zasadnutie Obecného zastupiteľstva v Dolnej Strede dňa 3.júla 2019
Komentáranabela 26-09-2019 14:01:27:
Adrian Macho sa oficiálne ujal vedenia obce Šoporňa
KomentárSVD1 14-09-2019 20:22:21:
" V hudbe vyjadrujem svoje pocity "
Komentárveru 01-09-2019 17:42:35:
Z času na čas si zafajčil marihuanu, ktorú si sám dopestoval v dome vo Váhovciach
Komentárs.i.n. 30-08-2019 22:01:20:
Pripomeňme si hrdinov Slovenského národného povstania zo Serede
Komentáranonym 30-08-2019 19:54:00:
"Doteraz som sa nedožil výsledku zo strany MsU, poslancov MsZ v Seredi" - píše občan Serede
KomentárMiloš Majko 30-08-2019 12:57:35:
Prípad Jankovská nie je o stanovisku polície či právoplatnom rozsudku. Je o etike a morálke.
KomentárBlablablaha 29-08-2019 13:39:44:
Vláda schválila návrh nového zákona o občianskych preukazoch
Komentárivan 29-08-2019 11:08:33:
Seniorku v Trnave podvodníci nedostali. Legenda "vnuk".
Komentáruž pred 10 rokmi 29-08-2019 05:22:58:
Trnavská župa začína s rekonštrukciu Krajinského mosta v Piešťanoch a úseku cesty Podbranč - Myjava
Komentárteraz je 28-08-2019 08:18:20:
Obžalovanému starostovi Machovi pred prokurátorkou a sudcom do reči veľmi nebolo. Čo sa dozvieme na pojednávaní zajtra?
Komentárto nevymyslíš 27-08-2019 20:32:27:
Ministerka vnútra vymenovala nového prezidenta HaZZ
KomentárBaba Vanga 27-08-2019 17:15:31:
" Takže, aké riešenie sa núka, aby sme neprešľapovali na tej našej povestnej križovatke, kde nám zabíjajú štát ?" - píše Pavol Varga
Komentárpotecha 25-08-2019 13:41:57:
MFK Zvolen - ŠKF iClinic Sereď 0 : 2 (0 : 1)

Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Bottom panel

© SeredOnLine.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na SeredOnLine.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign