Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Rescue Online | Sereď Online | SOL archív | Reportér 24

Najhoršia je mlčiaca väčšina
Označenie inzercie
Sereď Online

ISSN 1337-8481   Dnes je 19. 3. 2020, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Vrazda novinára a jeho priatelky nesmie zostat zabudnuta
Označenie inzercie
Wifina - internetove pripojenie pre verejnost
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
FOTO
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
EXPEDICIA BALKAN 2014
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
Lekáreň
Údaje o lekárskej službe na dnešný deň nie sú dostupné.

Kino Nova
Múzeum Sereď
Farnosť Sereď
Označenie inzercie
Historické fotografie
Sereď
Označenie inzercie
Linky
Videá

Paragrafy (nielen) z ulice

Rozvod veci nevyriešil

Tento prípad sa zo začiatku odohrával ako mnohé iné. Štyridsaťročná Daniela a o tri roky mladší Peter sa po viacročnom manželstve rozviedli. Peter sa odsťahoval zo stredného Slovenska až na južné Slovensko a v trojizbovom družstevnom byte ostala iba Daniela so sedemročným ťažko chorým synom. Bývalý manžel sa z bytu, kde býval s bývalou manželkou, neodhlásil a tvrdil, že sa ani neodhlási, pokým ho Daniela z bytu nevyplatí. Keďže sa o ďalšom bývaní v družstevnom byte nedohodli, začal sa prípad vyostrovať. Ani jeden a ani druhý nemajú pokoj ani po rozvode.

Výroba vlastných problémov

V rozsudku o rozvode sa okrem iného uvádza:

„Maloletého syna zveril súd do osobnej starostlivosti matky a otca zaviazal platiť výživné. K vážnemu rozvratu manželstva prispeli stresové situácie vyvolané náročnou starostlivosťou o dieťa. Hoci matka mala byť sústavne s dieťaťom doma a starať sa o neho, hľadala z tohto ťažkého rodinného prostredia únik. Nie však správnym spôsobom. Nadviazala známosť ešte počas manželstva s iným mužom a rozptyľovala sa v baroch. Peter, ktorý sa vtedy musel starať o finančné zabezpečenie celej rodiny a ešte sa musel starať aj o chorého syna, to ťažko znášal. Dochádzalo k slovným hádkam i fyzickým útokom...“

Napokon to nezvládol ani on. Z bytu radšej odišiel, vlastne utiekol k svojim rodičom na južnom Slovensku. Na byt, ktorý získal spoločne s manželkou, si však nárokovať neprestal. Náhradný byt odmietal, lebo sa nechcel opäť sťahovať, ale potreboval peniaze na kúpu iného bytu v okolí Bratislavy, kde začal dochádzať do práce.

Zabudol však na jednu veľmi podstatnú vec a to je, že on i manželka boli nájomcovia v družstevnom byte. Skrátka, vlastníkom bytu neboli manželia, ale bolo ním stavebné bytové družstvo občanov.

S rodičmi bývať nechcel

„S rodičmi bývam iba dočasne a len preto, že s bývalou manželkou sa to už nedalo vydržať,“ sťažoval sa Peter a pokračoval:

„Keď som ešte býval s ňou, všetko som musel platiť ja. Pritom som už s chorým synom nevládal a musel som odchádzať aj do práce. Daniela bola v bare a pila s frajerom. Ktorý muž by toto trpel?“

Daniela však už nechcela počuť o bývalom mužovi nič. Nech je tam, kde sa sám odsťahoval. Nikto ho nevyháňal, tak čo. Má teraz dosť starostí so synom. Peter už do bytu nedáva ani cent a okrem toho byt je prispôsobený na starostlivosť o choré dieťa. Bývalý manžel má kde bývať, tak nech je ticho. Byt patrí iba jej a hotovo. Prečo by mala bývalého muža z bytu vyplatiť, veď nemá z čoho ani keby chcela. Nech si Petrík pekne trhne nohou!

Spor o byt na súde

Na súd prišiel návrh na zrušenie práva spoločného nájmu družstevného bytu. Samozrejme, podala si ho Daniela. Bývalý manžel už v byte dlhodobo nebýva a bývať ani nemieni. Na nájom bytu Peter neprispieva a má kde bývať. Okrem toho, jej zveril súd do starostlivosti ťažko choré dieťa a byt je prispôsobený stavebne zvlášť pre toto dieťa. Žiadala, aby súd rozhodol tak, že výlučnou nájomníčkou družstevného bytu bude iba ona a bývalému manželovi nepatrí žiadna bytová náhrada. Punktum!

Stavebné bytové družstvo, ako vlastník bytu, sa vyjadrilo tak, že by uvítalo také súdne rozhodnutie, ktoré by prihliadalo na záujem maloletého, chorého dieťaťa a dávalo by i naďalej predpoklad riadneho platenia nájomného. Doteraz s platením nájomného problémy neboli.

Peter súhlasil, aby v byte bývala len jeho bývalá manželka, ale žiadal od nej, aby mu dala peniaze na kúpu iného bytu. Náhradný byt nechce, lebo aj tak by ho na strednom Slovensku užívať nemohol.

Súd návrhu Daniely vyhovel, ale iba čiastočne. Zrušil síce právo spoločného nájmu družstevného bytu a určil, že členkou družstva a výlučnou nájomníčkou bytu je Daniela, ale Petrovi uložil povinnosť vypratať byt do pätnásť dní až od zabezpečenia náhradného bytu. Len na ozrejmenie, Peter mohol ešte stále bývať s Danielou až pokým dostane čierne na bielom, že mu Daniela zabezpečila náhradný byt. S takýmto rozsudkom nebola spokojná ani Daniela a ani Peter.

Prečo náhradný byt

Prípady bytovej náhrady, alebo jej zamietnutie, rieši Občiansky zákonník. Súd postupoval presne podľa jeho ustanovení. V rozsudku sa píše:

„Aby súd odporcovi /Petrovi/ v konaní nepriznal bytovú náhradu, museli by tu byť dôvody osobitného zreteľa. Takými dôvodmi nie je skutočnosť, že odporca sa dlhodobo zdržuje v byte svojich rodičov, resp. niekedy v byte u svojej priateľky. Právny nárok na žiaden z týchto bytov odporca nemá. Zo spoločného bydliska účastníkov sa odsťahoval v dôsledku zlých vzájomných vzťahov. Z rozvodového spisu je zrejmé, že na rozvrate manželstva sa viac podieľala navrhovateľka /Daniela/. Odporca odišiel z bytu práve z dôvodu, že sa chcel vyhnúť vzájomným hádkam, ktoré sa prenášali aj na ich maloletého syna. Istý čas, dokonca hoci v byte nebýval, platil polovicu nájomného a mal v byte i svoje osobné veci... Je nesporné, že o sporný byt sa zaslúžil viac odporca, keď užívacie práva k tomuto bytu nadobudli účastníci za trvania ich manželstva výmenou za iný, v tom čase tzv. podnikový byt, ktorý pridelil zamestnávateľ odporcovi. Odporca nemá vyriešenú bytovú otázku...“

Daniela sa proti rozsudku odvolala na krajský súd, ale ten rozsudok okresného súdu potvrdil ako vecne správny.

Dôvody osobitného zreteľa

Daniela v odvolaní napísala, že súd mal brať do úvahy dôvody osobitného zreteľa a teda, že náhradný byt bývalému manželovi nepatrí. Čo je však potrebné považovať za dôvody osobitného zreteľa? Citujem z rozsudku krajského súdu:

„Takéto dôvody sa musia hodnotiť individuálne a v každom prípade osobitne. Môžu to byť podľa okolností daného prípadu také skutočnosti, ako napríklad, ak manžel, ktorému je uložená povinnosť byt vypratať, pácha trestnú činnosť, zvlášť ak túto trestnú činnosť pácha vo vzťahu k bývalému manželovi alebo osobám bývajúcimi s ním v jednej domácnosti. Alebo, ak má zabezpečené adekvátne bývanie alebo toto bývanie vzhľadom na svoje majetkové pomery si môže bez ťažkostí zabezpečiť, keď sporný byt bez vážnych dôvodov neužíva, keď by si neplatil nájomné a úhrady spojené s užívaním bytu, porušil dobré mravy a podobne. Okruh týchto okolností nie je nijak upravený. Zákon v prípade Daniely a Petra nedáva inú možnosť súdu ako rozhodnúť o povinnosti odporcu /Petra/ predmetný byt vypratať až po zabezpečení náhradného bytu.“

Daniela je síce výlučnou nájomníčkou bytu, ale čo bude ďalej, nevie. Vyhlasuje, že by bola hlúpa, aby byt pre bývalého manžela hľadala, vlastne ani sa jej nechce a ani nemá na to čas. Peter je zatiaľ ticho a tiež nevie, čo bude ďalej. Ukáže to iba čas.

Iba jedno majú bývalí manželia spoločné: počmáraný život.

(Nabudúce: Manželská vojna)


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹
anonym | 06-05-2012 20:15:35
Rada čítam skutočné príbehy zo života z pera p. Košťanyho.Teším sa na ďalšie.

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Optik MORVAY AKCIA
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Pridať komentár
iLieky
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Reporteri
Označenie inzercie
Direct real Norea - REALITY
Označenie inzercie
Optik MORVAY
Označenie inzercie
Papiernictvo Kizze
Označenie inzercie
Begam Trnava
Označenie inzercie
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
LED ARENA
Označenie inzercie
Autopožičovňa Sereď
Označenie inzercie
Bezpecne mesto
Označenie inzercie
Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Sereď, Slovensko
Jasno
15°
C
72%
Východ 10 km/h
07:02
18:10

Štv

B

23°/12°

Pia

B

22°/9°

Sob

B

22°/9°

Vyhľadávanie
Posledné komentáre
Komentársmutok 11-02-2020 12:40:12:
Tragická dopravná nehoda medzi obcou Šintava a Šoporňa - AKTUALIZOVANÉ
KomentárPolícia Začala trestné stíhanie za zločin v kauze predaja rybníkov v P.Bystrici 08-10-2019 17:02:12:
Sereďskí rybári lovia opäť vo svojom revíri
KomentárPravda je len jedna 03-10-2019 17:26:08:
7. zasadnutie Obecného zastupiteľstva v Dolnej Strede dňa 3.júla 2019
Komentáranabela 26-09-2019 14:01:27:
Adrian Macho sa oficiálne ujal vedenia obce Šoporňa
KomentárSVD1 14-09-2019 20:22:21:
" V hudbe vyjadrujem svoje pocity "
Komentárveru 01-09-2019 17:42:35:
Z času na čas si zafajčil marihuanu, ktorú si sám dopestoval v dome vo Váhovciach
Komentárs.i.n. 30-08-2019 22:01:20:
Pripomeňme si hrdinov Slovenského národného povstania zo Serede
Komentáranonym 30-08-2019 19:54:00:
"Doteraz som sa nedožil výsledku zo strany MsU, poslancov MsZ v Seredi" - píše občan Serede
KomentárMiloš Majko 30-08-2019 12:57:35:
Prípad Jankovská nie je o stanovisku polície či právoplatnom rozsudku. Je o etike a morálke.
KomentárBlablablaha 29-08-2019 13:39:44:
Vláda schválila návrh nového zákona o občianskych preukazoch
Komentárivan 29-08-2019 11:08:33:
Seniorku v Trnave podvodníci nedostali. Legenda "vnuk".
Komentáruž pred 10 rokmi 29-08-2019 05:22:58:
Trnavská župa začína s rekonštrukciu Krajinského mosta v Piešťanoch a úseku cesty Podbranč - Myjava
Komentárteraz je 28-08-2019 08:18:20:
Obžalovanému starostovi Machovi pred prokurátorkou a sudcom do reči veľmi nebolo. Čo sa dozvieme na pojednávaní zajtra?
Komentárto nevymyslíš 27-08-2019 20:32:27:
Ministerka vnútra vymenovala nového prezidenta HaZZ
KomentárBaba Vanga 27-08-2019 17:15:31:
" Takže, aké riešenie sa núka, aby sme neprešľapovali na tej našej povestnej križovatke, kde nám zabíjajú štát ?" - píše Pavol Varga
Komentárpotecha 25-08-2019 13:41:57:
MFK Zvolen - ŠKF iClinic Sereď 0 : 2 (0 : 1)

Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Bottom panel

© SeredOnLine.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na SeredOnLine.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign