Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Rescue Online | Sereď Online | SOL archív | Reportér 24

Najhoršia je mlčiaca väčšina
Označenie inzercie
Sereď Online

ISSN 1337-8481   Dnes je 19. 3. 2020, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Vrazda novinára a jeho priatelky nesmie zostat zabudnuta
Označenie inzercie
Wifina - internetove pripojenie pre verejnost
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
FOTO
Označenie inzercie
ŠKOLA DEMOKRACIE
Označenie inzercie
EXPEDICIA BALKAN 2014
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
Lekáreň
Údaje o lekárskej službe na dnešný deň nie sú dostupné.

Kino Nova
Múzeum Sereď
Farnosť Sereď
Označenie inzercie
Historické fotografie
Sereď
Označenie inzercie
Linky
Videá

Paragrafy (nielen) z ulice

V tlačenici rodičov

Starou pravdou ostalo, že veľa rozvodov veci nerieši, ale ešte viac komplikuje. Dieťa, po rozvode obyčajne zverené matke, sa stáva obeťou rôznych sporov svojich rodičov. Týka sa to nielen výživného a jeho výšky, či stretávania sa s otcom, ale aj zmeny priezviska dieťaťa, keď sa matka opäť vydala a opäť porodila ďalšie dieťa, ibaže s iným mužom. Keď sa rodičia nedohodnú, aby mali deti z oboch manželstiev rovnaké priezvisko, obrátia sa o vyriešenie tohto problému na súd.

Po sobáši rozvod

Dnes tridsaťdvaročný Mirko a rovnako stará Iveta sa sobášili v trnavskom kostole. Svadba bola najmä preto, že Iveta bola už v druhom stave a s tým bolo treba niečo robiť. Rozhodla sa uzavrieť manželstvo. O štyri mesiace po svadbe prišla na svet maličká Michaela. Nová rodinka mala strechu nad hlavou u rodičov Ivety.  Pokým bola Iveta na materskej dovolenke a starala sa o dieťa, Mirko pracoval v neďalekom poľnohospodárskom družstve. Často aj dlho do noci, alebo aj počas sviatkov, lebo to družstvo od neho vyžadovalo. Nuž, v poľnohospodárstve je to tak, ale mladej žene sa to nepáčilo. Mirko tvrdí, že nepochopila jeho prácu, hoci bol jediným, kto nosil do domácnosti peniaze. Vznikali hádky, nedorozumenia a mladí ľudia sa od seba odcudzovali čoraz viac. A tak sa stalo, že Mirko si zbalil kufre a natrvalo odišiel bývať k svojim rodičom. Ani jeden, ani druhý nemali už o seba nijaký záujem. Správali sa tak, akoby vôbec neexistovali (okrem záujmu otca o dcéru).

O rok na to si Iveta našla novú známosť a podala si návrh o rozvod manželstva. Súd ich rozviedol, dieťa zveril do výchovy a opatery matke Ivete a Mirka zaviazal prispievať na výživu dieťaťa primeranú sumu. Styk otca s dieťaťom ostal neobmedzený. Príčiny rozvratu manželstva súd videl v „zásadných povahových a názorových nezhodách, v ukončení spolužitia a odchode Mirka zo spoločnej domácnosti.“

Opäť sa vydala

V marci roka 2002 sa Iveta rozhodla uzavrieť nové manželstvo s novou známosťou – Jurajom. Ako v prvom manželstve, aj teraz „musela“. Prečo? Žena s dvomi deťmi musí mať predsa manžela, veď ako by to pred ľuďmi vyzeralo?  Druhé dieťa, Milanko, sa jej s druhým mužom narodilo totiž ešte mesiac pred druhou svadbou. Iveta bola presvedčená, že tým je všetko vyriešené. Ešte dodajme, že prvý muž svoje dieťa navštevoval, riadne platil výživné, ba dával mu rôzne veci i navyše. Tu nebol už dlhší čas nijaký problém.

Dieťa z prvého manželstva s odstupom času chodilo do základnej školy a dieťa z druhého manželstva navštevovalo materskú školu.

Chýlilo sa však k novej vojne.

O zmene priezviska

Bolo tomu tak a je tomu tak doteraz, že zmenu priezviska dieťaťa matrika urobí až vtedy, keď to povolí súd. Iveta i jej druhé dieťa už mali priezviská po druhom manželovi, iba dieťa z prvého manželstava malo priezvisko po prvom otcovi. Preto si Iveta podala na Okresný súd v Trnave „Návrh na udelenie súhlasu podať žiadosť o zmenu priezviska dieťaťa.“ Domáhala sa toho, aby mali obe deti rovnaké priezviská, teda také, ako má už po druhom sobáši ona a jej druhý manžel. Prečo?

„Medzi mojím druhým manželom a dieťaťom z prvého manželstva sa vyvinul veľmi silný citový vzťah,“ – tvrdila Iveta. „Michaela oslovuje môjho terajšieho manžela slovkom tatinko. Dokonca sama ma prosila, a samozrejme, aj môjho manžela, aby sme jej zmenili priezvisko, lebo chce mať také priezvisko ako jej bratríček. Terajší manžel so zmenou priezviska na svoje priezvisko tiež súhlasí... Len prvý manžel nie.“

Prvý manžel Mirko, keď si návrh na zmenu priezviska svojej dcérky prečítal, dostal záchvat hnevu, priam zúrivosti. Darmo mu kamaráti a známi tvrdili, že zmena priezviska jeho dieťaťa na druhé priezvisko je veľmi dobrá vec, ani ich nepočúval. Tvrdili mu totiž, že potom už nebude musieť platiť výživné, nech so zmenou priezviska na súde súhlasí. Dobre vedel, že to je sprostosť! Aj keby jeho dieťa malo iné priezvisko, platiť výživné musí. Mnohí ľudia si to mýlia s osvojením. Ale toto je celkom iná vec. Cítil sa, akoby mu jeho dcéru brali. Veď preboha, riadne svoju dcérku navštevuje, ešte súhlasil aj so zvýšením výživného, dáva jej naviac... Čo to matku mohlo len napadnúť?

Mirko vypovedal:

„Vždy som sa nároky matky snažil riešiť a vyriešili som to rodičovskou dohodou. Ale s návrhom na zmenu priezviska dieťaťa rozhodne nesúhlasím.“

Bol presvedčený, že zmenou priezviska by sa mu jeho dieťa začalo odcudzovať. Výživné platí riadne a včas. S dieťaťom sa pravidelne stretáva.

Pokračoval:

„Je hanbou, keď matka dovolí dcérke, aby hovorila tatinko tomu, kto jej biologickým otcom nie je. Dcérka ešte nie je schopná sama rozoznať závažnosť a následky zmeny svojho priezviska, je to prevrátená pravda a výsledok zlej výchovy matky.“

Nezabudol zdôrazniť, že v rodine matky nie je taká situácia, aby deti nemohli mať priezviská podľa svojich bývalých biologických otcov. Matka nemá také dieťa, ktoré by spoločne chodilo do školy s jeho dcérkou, kde by prípadne boli dve deti s rôznymi priezviskami dôvodom na posmešky. Rôzne priezviská detí manželov nie sú dnes ničím výnimočným.

 „Dcérka sa narodila s mojím priezviskom a prisahám, že takto sa aj vydá,“ tvrdil zanietene, pomaly strácajúc nervy.

Museli ho upokojovať.

Ako rozhodol súd?

Súd si nielen vypočul obe strany sporu, ale nechal veci šetriť aj Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Trnave a požiadal o vyjadrenie aj Centrum poradensko-psychologických služieb v Trnave. Suma-sumárum, zmenu priezviska neodporúčali.

Návrh matky na udelenie súhlasu podať žiadosť o zmenu priezviska dieťaťa, maloletej Michaely, súd zamietol. Na základe vykonaného dokazovania dospel k záveru, že biologický otec si riadne plní voči dcérke všetky povinnosti. To nepoprela ani matka dcérky. Návrh na súd bol podaný iba na čudný podnet maloletej. Otec má o ňu úprimný záujem. S dcérkou sa pravidelne kontaktuje a má záujem podieľať sa na jej výchove a výžive aj v budúcnosti. Z toho dôvodu si mení i zamestnanie, aby sa ešte častejšie ako doteraz mohol s dcérkou stretávať. Pokiaľ ide o manželstvá matky detí, jedno bolo veľmi krátkodobé a druhé je ešte krátkodobé, takže ťažko povedať, či predpovedať budúcnosť a dopady zmeny priezviska dieťaťa.

 

(Nabudúce: Pomýlené deti)

 

 


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹
Pavol Kurbel | 12-03-2012 21:46:07
Pán Košťány, môžete sa mi prosím ozvať na 0905 626236 ?

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Optik MORVAY AKCIA
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Pridať komentár
iLieky
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Reporteri
Označenie inzercie
Direct real Norea - REALITY
Označenie inzercie
Optik MORVAY
Označenie inzercie
Papiernictvo Kizze
Označenie inzercie
Begam Trnava
Označenie inzercie
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
LED ARENA
Označenie inzercie
Autopožičovňa Sereď
Označenie inzercie
Bezpecne mesto
Označenie inzercie
Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Sereď, Slovensko
Jasno
15°
C
72%
Východ 10 km/h
07:02
18:10

Štv

B

23°/12°

Pia

B

22°/9°

Sob

B

22°/9°

Vyhľadávanie
Posledné komentáre
Komentársmutok 11-02-2020 12:40:12:
Tragická dopravná nehoda medzi obcou Šintava a Šoporňa - AKTUALIZOVANÉ
KomentárPolícia Začala trestné stíhanie za zločin v kauze predaja rybníkov v P.Bystrici 08-10-2019 17:02:12:
Sereďskí rybári lovia opäť vo svojom revíri
KomentárPravda je len jedna 03-10-2019 17:26:08:
7. zasadnutie Obecného zastupiteľstva v Dolnej Strede dňa 3.júla 2019
Komentáranabela 26-09-2019 14:01:27:
Adrian Macho sa oficiálne ujal vedenia obce Šoporňa
KomentárSVD1 14-09-2019 20:22:21:
" V hudbe vyjadrujem svoje pocity "
Komentárveru 01-09-2019 17:42:35:
Z času na čas si zafajčil marihuanu, ktorú si sám dopestoval v dome vo Váhovciach
Komentárs.i.n. 30-08-2019 22:01:20:
Pripomeňme si hrdinov Slovenského národného povstania zo Serede
Komentáranonym 30-08-2019 19:54:00:
"Doteraz som sa nedožil výsledku zo strany MsU, poslancov MsZ v Seredi" - píše občan Serede
KomentárMiloš Majko 30-08-2019 12:57:35:
Prípad Jankovská nie je o stanovisku polície či právoplatnom rozsudku. Je o etike a morálke.
KomentárBlablablaha 29-08-2019 13:39:44:
Vláda schválila návrh nového zákona o občianskych preukazoch
Komentárivan 29-08-2019 11:08:33:
Seniorku v Trnave podvodníci nedostali. Legenda "vnuk".
Komentáruž pred 10 rokmi 29-08-2019 05:22:58:
Trnavská župa začína s rekonštrukciu Krajinského mosta v Piešťanoch a úseku cesty Podbranč - Myjava
Komentárteraz je 28-08-2019 08:18:20:
Obžalovanému starostovi Machovi pred prokurátorkou a sudcom do reči veľmi nebolo. Čo sa dozvieme na pojednávaní zajtra?
Komentárto nevymyslíš 27-08-2019 20:32:27:
Ministerka vnútra vymenovala nového prezidenta HaZZ
KomentárBaba Vanga 27-08-2019 17:15:31:
" Takže, aké riešenie sa núka, aby sme neprešľapovali na tej našej povestnej križovatke, kde nám zabíjajú štát ?" - píše Pavol Varga
Komentárpotecha 25-08-2019 13:41:57:
MFK Zvolen - ŠKF iClinic Sereď 0 : 2 (0 : 1)

Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Bottom panel

© SeredOnLine.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na SeredOnLine.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign