Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Rescue Online | Sereď Online | SOL archív | Reportér 24

Najhoršia je mlčiaca väčšina
Označenie inzercie
Sereď Online

ISSN 1337-8481   Dnes je 18. 3. 2020, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Vrazda novinára a jeho priatelky nesmie zostat zabudnuta
Označenie inzercie
Wifina - internetove pripojenie pre verejnost
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
FOTO
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
EXPEDICIA BALKAN 2014
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
Lekáreň
Údaje o lekárskej službe na dnešný deň nie sú dostupné.

Kino Nova
Múzeum Sereď
Farnosť Sereď
Označenie inzercie
Historické fotografie
Sereď
Označenie inzercie
Linky
Videá

Malý návrat ku problému revitalizácie CMZ

19

 

V minulých dňoch som mal telef. rozhovor  s redaktorkou regionálnych novín Nitra SME (celý obsah článku si môžete prečítať na http://nitra.sme.sk/c/6139677/v-seredi-uz-zacali-s-revitalizaciou-namestia.html ) na tému revitalizácia CMZ . Už sa tu o tom napísalo dosť a diskutovalo tiež dosť.  Spočiatku som ani nemal chuť diskutovať  s ňou na túto tému. Veď čo už. Lipy sú vypílené. Ale z rozhovoru s pani redaktorkou  ma zaujali niektoré informácie, ktoré získala od odborníčky na dendrológiu a zároveň spoluautorky projektu revitalizácie CMZ p. Ing. Mederlyovou.  V spomínanom článku je uvedených niekoľko vyjadrení  spoluautorky projektu.  V ďalšom si dovolím venovať im trochu  pozornosti.  Tu je niekoľko viet z citovaného článku:   Na základe dendrologického prieskumu vyhodnotila, že väčšina líp v parku nie je zdravá a treba ich vyrúbať“. Na inom mieste sa píše:„Boli napadnuté hubovými chorobami, hnilobami. Boli v nich dutiny, ktoré spôsobili živočíšni škodcovia. Dutina nemusí byť viditeľná, ale keď v zime napadne sneh a bude vietor, môže to spadnúť a niekomu ublížiť. Stromy mali tiež poškodené korene, keďže sú v asfaltovom chodníku,“ Toto by sa mohlo považovať za obhajobu postupu p. Mederlyovej pri tvorbe projektu.  Nakoľko boli tieto tvrdenia spoluautorky projektu pravdivé, si mohol urobiť každý sám osobným prezretím vypílených stromov alebo dodatočne aj z fotografií zverejnených na SoL. Ja považujem tieto tvrdenia za čiste účelové.  Ďalej spoluautorka projektu zaperlila úvahami,  citujem že ich výrub bol podmienený výstavbou inžinierskych sietí  a z dôvodu výstavby museli ísť von“ alebo„ Ponechali by sa v prípade, ak by to boli pamätné stromy zviazané nejakým spôsobom s históriou“.Tu si dovolím pozastaviť sa nad niektorými tvrdeniami, ktoré odzneli pre noviny a tiež v zasadačke MsÚ dňa 4.10.2011

1.    V zasadačke spolu so mnou malo možnosť počuť asi 30-40 prítomných Seredčanov, že von pôjdu len tie stromy, ktoré sú choré na 60 a viac %. V článku sa odvoláva na dutiny, ktoré síce navonok nie je vidno, ale v kombinácii snehu a vetra môžu spôsobiť ohrozenie života alebo majetku.  Ja dodávam, že tie dutiny až na dva či tri stromy,  nebolo vidno ani zvnútra po vypílení dnes už líp- nebožtíkov

2.    Na inom mieste v spomínanom články sa píše, že„ich výrub bol podmienený výstavbou inžinierskych sietí a z dôvodu výstavby museli ísť von“. Tak najprv, len projektant babrák nevie naprojektovať inžinierske siete tak, aby sa neklčovali stromy tak ako je tomu dnes napr. v Amazónii. Na inom mieste zasa  Ponechali by sa v prípade, ak by to boli pamätné stromy zviazané nejakým spôsobom s históriou“. Letokruhy týchto stromov svedčia o tom, že tou históriou boli oni samy. Alebo pamätnými by napr. boli, keby ich sadili vojaci oslobodzovacej armády? Ja však mám také informácie, že tí ich skôr vypilovávali ako sadili...

3.    „Ale tieto lipy len niekto nahusto vysadil a ďalej sa o ne nestaral,“dodala odborníčka.  Ak si lepšie preštudujete projekt, tak spon nových stromov (ktoré sa majú vysadiť) sa od vypílených v ničom nelíši a je rovnaký, ako má zvyšok aleje pred kostolom z oboch strán.

Pokiaľ sú informácie zverejnené v spomínanom článku pravdivé, vychádza mi, že pani odborníčka na dendrológiu síce priznala, že to s tým odstraňovaním starých líp prehnala, ale zároveň je to treba aj nejako obhájiť .Veď dnes ľudia strávia takmer všetko. Stačí sa pozrieť na domácu politickú scénu. Na nedávnom pracovnom stretnutí  na MsÚ na tému, ako naložiť s vypílenou drevnou hmotou som zistil, že projekt sa s touto témou vôbec nezaoberal a ponechal to na vôľu robotníkov.  A tí všetky kmene napílili na kusy tak aby sa s nimi dalo pohodlne manipulovať. Tým sa drevná hmota stala prakticky nepoužiteľná. Ako kmeň v celistvosti na drevorezbu je krátky. Na rezivo tiež. Ba dokonca ani ako palivové drevo nie je táto hmota súca. Lipa sa pre svoju štruktúru nedá štiepať. Preto ju používajú rezbári.  Ak sa v priebehu živej diskusie na SoL  diskutujúci  kriticky vyjadrovali  aj o úrovni projektu, tak v tomto prípade ani netušili, že oprávnene. Ale všetky moje poznatky, ktoré o tejto dnes už mestskej kauze mám, mi nedali uspokojivú odpoveď na to, prečo sa tak brutálne v danej veci postupovalo. Prečo musela odísť do minulosti podstatná časť líp tvoriacich aleju, ktorá tvorila súčasť histórie Serede. Počas posledných niekoľko rokov mojej profesionálnej praxe som sa dostával do úzkeho kontaktu s vypracovávaním projektov a ich následnou realizáciou. V zásade sú dva postupy pri určovaní ceny za projektové práce.  1. Cenu za projekt tvorí určité % z ceny za kompletnú realizáciu diela (materiál + práce) alebo:  2. Cena za projekt je dopredu dohodnutá ako fixná cena.  Na kompetentnom mieste som však zistil, že sa uplatnila práve prvá alternatíva.  Priznávam, že odvtedy sa úprimne čudujem, prečo neboli  označené za choré všetky lipy?.... 


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹
1234 | 19-03-2013 01:28:06
Smer zapricinil aj vcerajsie snezenie na uzemi republiky.
gulak | 18-03-2013 17:12:15
Je to smerácke vlastenectvo-všetko dobre,čo ľudom slúži-zničiť
Revitalizacia Humenne | 18-03-2013 15:41:40
http://humenne.korzar.sme.sk/c/6736995/humencanka-povedala-svoj-nazor-primatorka-hovori-o-osocovani.html

Po precitani toho clanku som mal taky pocit ako ked vidite druhy krat film - proste viete co bude nasledovat. Scenar totozny s nasim krasnym mestom.
Peter | 14-12-2011 19:09:10
Jestvuje verejná správa alebo arch. zámer revitalizácie pre verejnosť? (stačí odkaz)
Adela | 12-12-2011 00:21:42
Nova doba:prosim vas,čo to je za prispevok?Myslim,že sa vas to osobne dotyka,ked sa takto spravate.Ved zametajte a aj všetci nezamestnani,verejnoprospešne prace sa už nerobia?
novadoba | 12-12-2011 00:14:46
len pilte pilte chlapci nech tam tie krive lipi nespatia.v seredi ziju opice tak behajte po tych lipach aj tam spite ako v pralese.to,ze nema kto pozametat listy zo stromov v celej seredi aj z tych lip to nezujima nikoho.poprosim tie opice co bojuju za lipy aby si pozreli projekt ako bude novy park vyzerat.ale tie primitivne opice to aj tak nepochopia.
Adela | 11-12-2011 23:46:53
wc man:a načo potom platime v Perlovke 0,50 centov,ked dostava od mesta?Alebo ako to vlastne je.Myslim si,že keby zaplatilo mesto tolko neakej dôchodkyne,verejne wc by fungovalo.To nedotuje,ale dotuje podnikatela?
wc man | 10-12-2011 23:32:17
Mesto plati 330€ mesacne restauracii Perlovka a aj tak su na vianocnych trhoch 2 prenosne zachody...
Robo Horvath | 10-12-2011 23:09:45
Dnes som išiel okolo malého parku a namiesto pekných líp tam vyrástol pekný hajzel. To bude hotový skvost v centre malého parku osprejované WC. Určite to bude nádherný pohľad. Ten najlepší architekt v tomto meste čo toto navrhol si zaslúži Nobelovu cenu. Je to katastrofa.
okoloiduci | 04-12-2011 18:41:11
Na zaciatku tohto tyzdna padla dalsia lipa-pred starou drogeriou.
Navrhujem to vsetko vypilit,pripadne umiestnit naloze a odpalit to tam cele.
Az tam ostane diera,presne taka ako je toto mesto.
Obcan | 29-11-2011 20:00:24
No,dnes som siel okolo a akurat padal dalsi strom,pekny,vysoky,zeleny...
No zase o co menej zelene o to viac betonu,ze ?
Hlavne uz aby tam boli tie stanky na ksefty a seredcania sa mali kde promenadovat !
Dufam,ze im tie ksefty ludia odignoruju,alebo ze by zas zvitazilo malomestiactvo ?
Slovami klasika-du blejt velebnosti..
pre:pre Adelu | 27-11-2011 12:47:47 | 27-11-2011 13:57:48
To uz nic mudrejsie vas nenapadlo???Samozrejme,lebo Adela ma pravdu...takze stale triafa do rany....len debili to nevidia...(nechcu vidiet)
j,f,pre Adelu | 27-11-2011 12:47:47 pre: | 27-11-2011 12:55:07
Mne odlahne ak zacnes byt objektivny. Adela drzim palce.
pre Adelu | 27-11-2011 12:47:47
Keby niekto ukradol Vás odlahlo by mnohým - vašemu mužovi , spolupracujúcim a hlavne čitateľom SOL.
Adela | 26-11-2011 23:08:13
Ja davam do suvislosti p.dendrologičku s čudesnym architektom,žeby kamaratka?Ale ved už je to jedno.Ak niekdo niečo ukradne za par eur,policajti maju s nim robotu,tisice,zostavaju bez povšimnutia.Stromy su kradežou mestu.
Revitalalizacia v DS | 24-11-2011 21:20:56
http://nitra.sme.sk/c/6148989/primator-pochybil-znizia-mu-plat.html

Práce na námestí sa začali podľa zistení komisie v čase, kedy stále prebiehala kontrola verejného obstarávania.

Ministerstvo preto mestu doteraz vykonané práce v hodnote 314-tisíc eur neuzná. Mesto tak príde o časť eurofondov a už preinvestovanú sumu muselo uhradiť zo svojej reverzy.

Aby sme aj my v meste takto nedopadli...
bubo | 24-11-2011 19:44:06
Coho sa chytite bud dodrbete alebo sprivatizujete a potom su vyhovorky deravych kmenov a neviem coho...Je problem napisat ze chcete zarobit love a preto skandlujete zelen ktoru vysadili viac hodnotny ludia ako vsetci co toto slusne povedane doondili..Dam tomu este 10 rokov a padne aj velky park lebo zas odrazu bude 200 stromov chorych a nakoniec ostaneme ako dalsia petrzalka na slovensku. Vsak vam to je jedno co vyrubete ved nasadite dalsie lacne atrapy tak nech rastu dalsich 100 rokov kym budu take ako teraz...Jaaj obesit vas vsetkych ale tak z niecoho musite zit ved bez love sa zit neda nie? :))) Pekny den paaani dolezity
ján. | 24-11-2011 19:05:57
pám sklenár máte pravdu od začiatku to bolo o neschopnom architektovy a super kšefte. nebola žiadna alternatíva výberu,žiadna oponentúra išlo o akciu jedneho muža s požehnaním poslancov. všetko ostatné už bolo len o obhájení neobhajiteľného. budeme mať park ktorý bude kopírovať úroveň poslaneckého zboru,možno smutné ale pravdivé.
pre: až pred voľbami | 24-11-2011 17:25:59
...až pred voľbami :-)
až pred voľbami... | 24-11-2011 17:19:38
a čo na to napr. občianske združenie "Sereď MESTO pre život",revitalizácia CMZ - no comment?
káder | 24-11-2011 16:30:47
pán Sklenár naozaj trefný a pravdivý článok, mohli by sa k nemu vyjadriť aj další poslanci s primátorom. Alebo až pred volbami???
jozef f. | 24-11-2011 13:16:24
pan Sklenar vystizny a trefny clanok, poslite ho aj na zverejnenie na stranku mesta, resp. trebars aj ako reakciu do NITRA SME. Davam palec hore....
pekne napisane | 24-11-2011 13:13:41
k tomu nemam co dodat, iba ze suhlasim s nazorom p. Sklenara

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Optik MORVAY AKCIA
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Pridať komentár
iLieky
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Reporteri
Označenie inzercie
Direct real Norea - REALITY
Označenie inzercie
Optik MORVAY
Označenie inzercie
Papiernictvo Kizze
Označenie inzercie
Begam Trnava
Označenie inzercie
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
LED ARENA
Označenie inzercie
Autopožičovňa Sereď
Označenie inzercie
Bezpecne mesto
Označenie inzercie
Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Sereď, Slovensko
Jasno
15°
C
72%
Východ 10 km/h
07:02
18:10

Štv

B

23°/12°

Pia

B

22°/9°

Sob

B

22°/9°

Vyhľadávanie
Posledné komentáre
Komentársmutok 11-02-2020 12:40:12:
Tragická dopravná nehoda medzi obcou Šintava a Šoporňa - AKTUALIZOVANÉ
KomentárPolícia Začala trestné stíhanie za zločin v kauze predaja rybníkov v P.Bystrici 08-10-2019 17:02:12:
Sereďskí rybári lovia opäť vo svojom revíri
KomentárPravda je len jedna 03-10-2019 17:26:08:
7. zasadnutie Obecného zastupiteľstva v Dolnej Strede dňa 3.júla 2019
Komentáranabela 26-09-2019 14:01:27:
Adrian Macho sa oficiálne ujal vedenia obce Šoporňa
KomentárSVD1 14-09-2019 20:22:21:
" V hudbe vyjadrujem svoje pocity "
Komentárveru 01-09-2019 17:42:35:
Z času na čas si zafajčil marihuanu, ktorú si sám dopestoval v dome vo Váhovciach
Komentárs.i.n. 30-08-2019 22:01:20:
Pripomeňme si hrdinov Slovenského národného povstania zo Serede
Komentáranonym 30-08-2019 19:54:00:
"Doteraz som sa nedožil výsledku zo strany MsU, poslancov MsZ v Seredi" - píše občan Serede
KomentárMiloš Majko 30-08-2019 12:57:35:
Prípad Jankovská nie je o stanovisku polície či právoplatnom rozsudku. Je o etike a morálke.
KomentárBlablablaha 29-08-2019 13:39:44:
Vláda schválila návrh nového zákona o občianskych preukazoch
Komentárivan 29-08-2019 11:08:33:
Seniorku v Trnave podvodníci nedostali. Legenda "vnuk".
Komentáruž pred 10 rokmi 29-08-2019 05:22:58:
Trnavská župa začína s rekonštrukciu Krajinského mosta v Piešťanoch a úseku cesty Podbranč - Myjava
Komentárteraz je 28-08-2019 08:18:20:
Obžalovanému starostovi Machovi pred prokurátorkou a sudcom do reči veľmi nebolo. Čo sa dozvieme na pojednávaní zajtra?
Komentárto nevymyslíš 27-08-2019 20:32:27:
Ministerka vnútra vymenovala nového prezidenta HaZZ
KomentárBaba Vanga 27-08-2019 17:15:31:
" Takže, aké riešenie sa núka, aby sme neprešľapovali na tej našej povestnej križovatke, kde nám zabíjajú štát ?" - píše Pavol Varga
Komentárpotecha 25-08-2019 13:41:57:
MFK Zvolen - ŠKF iClinic Sereď 0 : 2 (0 : 1)

Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Bottom panel

© SeredOnLine.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na SeredOnLine.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign