Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Rescue Online | Sereď Online | SOL archív | Reportér 24

Najhoršia je mlčiaca väčšina
Označenie inzercie
Sereď Online

ISSN 1337-8481   Dnes je 18. 3. 2020, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Vrazda novinára a jeho priatelky nesmie zostat zabudnuta
Označenie inzercie
Wifina - internetove pripojenie pre verejnost
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
FOTO
Označenie inzercie
ŠKOLA DEMOKRACIE
Označenie inzercie
EXPEDICIA BALKAN 2014
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
Lekáreň
Údaje o lekárskej službe na dnešný deň nie sú dostupné.

Kino Nova
Múzeum Sereď
Farnosť Sereď
Označenie inzercie
Historické fotografie
Sereď
Označenie inzercie
Linky
Videá

Literárno-hudobné pásmo v obradnej miestnosti MÚ

24

Marcela Hochedlingerová-Tomčányiová |  Občianske združenie KRÁSNA HUDBA v spolupráci s MsÚ v Seredi a Pizzeriou AB usporiadali dňa 9.mája 2012 literárno-hudobné pásmo z úryvku originálu diela Juraja Fándlyho, s autorskými komentármi Silvestra Lavríka a autorskou hudbou Borisa Lenka a Jozefa Luptáka na vlastné motívy a motívy J.S.Bacha.

Juraj Fándly patril medzi najpoprednejšie osobnosti prvej osvietenecko-buditeľskej generácie. Bol typickým prozaikom a propagátorom bernolákovskej spisovnej slovenčiny, pokrokový a vzdelaný osvietenec. J.Fándly bol v bernolákovskom národno-obrodeneckom hnutí (popri Bernolákovi) najaktívnejší a najlepšie dokázal stelesniť vývinové tendencie svojho veku.

Narodil sa 21.10.1750 v Častej pod Malými Karpatmi v remeselnícko-roľníckej rodine. Vyštudoval teológiu v Trnave a pôsobil ako kaplán v Seredi a neskôr ako farár v Naháči. Pre svojich dedinských farníkov bol „dedinským apatekárom“ – zelinkárom. Bol nielen ich duchovným vodcom, ale aj učiteľom poľnohospodárstva, čoho dôkazom sú diela ako Piľní, domajší a poľní hospodár, O úhoroch a včelách, Zelinkár, Slovenský včelár.

V roku 1807 odchádza na vlastnú žiadosť do „penzie“ do blízkych Doľan – Ompitálu. Zomrel 7.3.1811. Jeho najvýznamnejším dielom je DÚVERNÁ ZMLUVA MEDZI MŇÍCHEM A ĎÁBLEM o prvních počátkoch, o starodávnich aj o včulajších premenách rehoľníckych.

V Seredi máme Fándlyho faru (terajšie múzeum), Fándlyho ulicu a Fándlyho školu.

---

JOZEF LUPTÁK je jednou z najvýraznejších osobností na súčasnej slovenskej hudobnej scéne. Absolvent VŠMU v Bratislave a Royal Academy of Music v Londýne (v triede R. Cohena, vďaka štipendiu Rotary klubu). Realizoval viacero CD nahrávok (o. i. kompletné Suity pre sólové violončelo J. S. Bacha, projekt Cello spájajúci výtvarné umenie a súčasnú hudbu inšpirovanú tvorbou J. S. Bacha, premiérové nahrávky diel V. Godára), stál pri zrode početných diel súčasných autorov. Je iniciátorom a umeleckým
riaditeľom festivalu Konvergencie, ktorý v tomto roku zaznamenal dvanásty rok svojej existencie. Za festival, ktorý Jozef Lupták založil, vedie, pripravuje po umeleckej
i organizačnej stránke - dostáva Cenu ministerstva kultúry SR. V roku 2006 vyšiel live záznam jeho debutového recitálu v Londýne. Pravidelne koncertuje na pódiách v Európe i zámorí. Okrem klasickej „vážnej” hudby sa venuje improvizácii a alternatívnym hudobným štýlom. Pripravuje viacero nových CD projektov - okrem sólových improvizácií aj premiéru piatich violončelových koncertov slovenských autorov, ktoré sú pre neho napísané, projekt Bartókovho klavírneho kvinteta, Chassidských piesní, rómsky projekt After Phurikane, 5 violončelových koncertov slovenských autorov, pre neho napísaných a ďalších. V auguste 2009 úspešne ukončil doktorandské štúdium na VŠMU.

Povedali o Jozefovi Luptákovi.

Robert Cohen, koncertný violončelista a pedagóg na Royla Academy of Music v Londýne a v Konzervatóriu v Lugane.: Jozef Lupták je skutočne umelcom 21. storočia. Je to hudobník mnohých talentov: vynikajúci a výrečný violončelista, prirodzený komunikátor – i verbálne i prostredníctvom
tradičnej, súčasnej a improvizovanej hudby – a vynachádzavý „organizátor“, ktorý poslucháčom prináša rozličné druhy umenia inovatívnymi povznášajúcimi spôsobmi.
Vo vnútri Jozefovej kreativity sa nachádza srdečná a láskavá osobnosť, nesmierne rád s ním trávim čas. Počas mnohých rokov som mal veľakrát to šťastie spolupracovať s Jozefom a sledovať jeho fascinujúci rozvoj.


Vladimir Mendelsohn, koncertný violista a pedagóg a Frankfurte, umelecký riaditeľ Kuhmo festivalu vo Fínsku. na Akadémiách v Haagu : JOZEF LUPTAK ako ho vidím - Už roky mám tú príležitosť tvoriť s Jozefom hudbu. Má neuveriteľný štylistický rozsah (klasická hudba, avantgarda, improvizácia), vynikajúce majstrovstvo a prvotriedne vystúpenia, vysoké intelektuálne a hudobné zručnosti, tvorivú myseľ, charakter, odvahu, a v neposlednom rade je to výnimočný violončelista. Zaslúži si svoje miesto vo svete elitných violončelistov.


BORIS LENKO  (1965), absolvent žilinského Konzervatória (Anton Pittner) a Vysokej školy múzických umení (Marta Szökeová) začal medzinárodnú kariéru
úspechmi na súťažiach, najmä víťazstvom v Andrezieux-Boutheon r. 1987. V 90. rokoch sa už zaradil medzi etablovaných slovenských interpretov, s pravidelnou koncertnou a
nahrávacou činnosťou. Boris Lenko predstavuje vzácny typ všestranného hudobníka so záberom od klasického repertoáru, súčasnej vážnej hudby, cez rôzne crossoverové
projekty (Požoň sentimentál, Phurikane giľa, ALEA, Chassidic Songs) až po jazz (Triango). Do akordeónového repertoáru vniesol v slovenskom kontexte viaceré novátorské
prvky, najmä uvádzaním diel významných osobností povojnovej americkej a európskej scény (J. Zorn, M. Kagel, M. Lindberg, G. Klucevsek, L. v Vierk, L. Berio, M. S¸rensen) či
premiérovaním a iniciovaním nových slovenských diel (J. Beneš, P. Zagar, M. Burlas, P. Machajdík, I. Zeljenka, I. Szeghy, M. Piaček, J. Iršai, L. Kupkovič...). Pravidelne vystupuje na festivaloch súčasnej hudby na Večeroch novej hudby a festivale Melos-Étos. V r. 2001 mal ako prvý akordeonista v histórii Bratislavských hudobných slávností celovečerný recitál. O rok neskôr sa predstavil na prominentnom festivale súčasnej hudby Varšavská jeseň. Boris Lenko sa stal priekopníkom uvádzania diel A. Piazzollu na Slovensku, v r. 2001 založil komorný súbor ALEA (akordeón, husle, klavír, kontrabas), sústreďujúci sa na interpretáciu Piazzollovej hudby. Lenkovo očarenie argentínskym tangom má v posledných rokoch vyústenie aj v spolupráci s Petrom Breinerom v mimoriadne úspešnom projekte Triango. Boris Lenko sa venuje aj vlastnej tvorbe. Pedagogicky pôsobí ako docent na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Žije v Mníchove a v Bratislave.

SILVESTER LAVRÍK, Mgr. Art. – režisér, scenárista, dramatik, prozaik, prekladateľ. Rodák z Popradu, vyštudoval UPJŠ a VŠMU - odbor réžia. Momentálne pracuje ako režisér
v STV. Predtým pôsobil v SRo ako riaditeľ umelecko-vzdelávacej stanice Rádio Devín. Napísal viac ako 30 divadelných hier, ktoré boli inscenované doma i v zahraničí a za ktoré bol veľakrát ocenený. Pôsobil v divadlách Astorka Korzo, Mestské divadlo Zlín a hosťoval ako autor v ďalších divadlách i na rôznych zahraničných festivaloch..
Napísal knihy napr. Allegro barbaro, Ester a Albatros, Zlodeji, Perokresba, Slovenská čítanka ( antológia slovenských poviedok) , Sex po slovensky. Výpočet jeho tvorivých aktivít je veľmi rozsiahly, a preto je v tomto priestore možné uviesť len časť.


Fotogaléria k článku:

24
Autor: foto: Klčo
24
Autor: foto: Klčo
24
Autor: foto: Klčo

Zobraziť všetky fotografie
24
Autor: foto: Klčo
24
Autor: foto: Klčo
24
Autor: foto: Klčo

24
Autor: foto: Klčo
24
Autor: foto: Klčo

Skryť všetky fotografie

Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹
anonym | 23-05-2012 08:07:12
Vďaka patrí aj organizátorke akcie, ktorá dvíha kultúrny život v Seredi.
shelley | 23-05-2012 07:00:23
Sereď si takúto akciu zaslúžila. Veď Fándly tu pôsobil - máme Fándlyho školu, Fándlyho ulicu, Fándlyho faru - dnešné mestské múzeum. A títo umelci, palec hore, to sú skutoční machri vo svojom odbore!!! Vynikajúci zážitok.

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Optik MORVAY AKCIA
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Pridať komentár
iLieky
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Reporteri
Označenie inzercie
Direct real Norea - REALITY
Označenie inzercie
Optik MORVAY
Označenie inzercie
Papiernictvo Kizze
Označenie inzercie
Begam Trnava
Označenie inzercie
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
LED ARENA
Označenie inzercie
Autopožičovňa Sereď
Označenie inzercie
Bezpecne mesto
Označenie inzercie
Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Sereď, Slovensko
Jasno
15°
C
72%
Východ 10 km/h
07:02
18:10

Štv

B

23°/12°

Pia

B

22°/9°

Sob

B

22°/9°

Vyhľadávanie
Posledné komentáre
Komentársmutok 11-02-2020 12:40:12:
Tragická dopravná nehoda medzi obcou Šintava a Šoporňa - AKTUALIZOVANÉ
KomentárPolícia Začala trestné stíhanie za zločin v kauze predaja rybníkov v P.Bystrici 08-10-2019 17:02:12:
Sereďskí rybári lovia opäť vo svojom revíri
KomentárPravda je len jedna 03-10-2019 17:26:08:
7. zasadnutie Obecného zastupiteľstva v Dolnej Strede dňa 3.júla 2019
Komentáranabela 26-09-2019 14:01:27:
Adrian Macho sa oficiálne ujal vedenia obce Šoporňa
KomentárSVD1 14-09-2019 20:22:21:
" V hudbe vyjadrujem svoje pocity "
Komentárveru 01-09-2019 17:42:35:
Z času na čas si zafajčil marihuanu, ktorú si sám dopestoval v dome vo Váhovciach
Komentárs.i.n. 30-08-2019 22:01:20:
Pripomeňme si hrdinov Slovenského národného povstania zo Serede
Komentáranonym 30-08-2019 19:54:00:
"Doteraz som sa nedožil výsledku zo strany MsU, poslancov MsZ v Seredi" - píše občan Serede
KomentárMiloš Majko 30-08-2019 12:57:35:
Prípad Jankovská nie je o stanovisku polície či právoplatnom rozsudku. Je o etike a morálke.
KomentárBlablablaha 29-08-2019 13:39:44:
Vláda schválila návrh nového zákona o občianskych preukazoch
Komentárivan 29-08-2019 11:08:33:
Seniorku v Trnave podvodníci nedostali. Legenda "vnuk".
Komentáruž pred 10 rokmi 29-08-2019 05:22:58:
Trnavská župa začína s rekonštrukciu Krajinského mosta v Piešťanoch a úseku cesty Podbranč - Myjava
Komentárteraz je 28-08-2019 08:18:20:
Obžalovanému starostovi Machovi pred prokurátorkou a sudcom do reči veľmi nebolo. Čo sa dozvieme na pojednávaní zajtra?
Komentárto nevymyslíš 27-08-2019 20:32:27:
Ministerka vnútra vymenovala nového prezidenta HaZZ
KomentárBaba Vanga 27-08-2019 17:15:31:
" Takže, aké riešenie sa núka, aby sme neprešľapovali na tej našej povestnej križovatke, kde nám zabíjajú štát ?" - píše Pavol Varga
Komentárpotecha 25-08-2019 13:41:57:
MFK Zvolen - ŠKF iClinic Sereď 0 : 2 (0 : 1)

Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Bottom panel

© SeredOnLine.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na SeredOnLine.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign