Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Rescue Online | Sereď Online | SOL archív | Reportér 24

Najhoršia je mlčiaca väčšina
Označenie inzercie
Sereď Online

ISSN 1337-8481   Dnes je 18. 3. 2020, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Vrazda novinára a jeho priatelky nesmie zostat zabudnuta
Označenie inzercie
Wifina - internetove pripojenie pre verejnost
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
FOTO
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
EXPEDICIA BALKAN 2014
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
Lekáreň
Údaje o lekárskej službe na dnešný deň nie sú dostupné.

Kino Nova
Múzeum Sereď
Farnosť Sereď
Označenie inzercie
Historické fotografie
Sereď
Označenie inzercie
Linky
Videá

"je ľahšie zničiť, znevážiť a skritizovať, než vytvoriť, vybudovať a oceniť"

Miloš MajkoDátum03. 05. 2012 18:07:11TémaREDAKCIA
200

Dnes v diskusii pod rozhovorom s nadpisom  "Pozrite sa na starostu a jeho rodinu" - píše pisateľ z Paty,  so  starostom obce  Pata  Milanom Čambálikom, pribudol zaujímavý príspevok:

Monika | 03-05-2012 10:43:01 |
Dobrý deň, pán Majko a celá redakcia SeredonLine,
ako vnučka človeka, ktorý kvôli svojmu boju za slobodu slova prišiel v jáchymovskom koncentračnom tábore pred tridsiatkou okrem iného o všetky zuby (vybité pri výsluchoch) a ošedivel, ale stále neprišiel o ilúzie, a teda ako človek, ktorý si vážim slobodné šírenie myšlienok, ideí a názorov – lebo len v slobodnej diskusii vyhrá ten najlepší názor a len vďaka nej dôjde k rozvoju celej spoločnosti – vám chcem všetkým poďakovať a oceniť vašu prácu.

Ide mi teraz najmä o prístup a postup v súvislosti s anonymom na starostu obce Pata. Ako právnička (licencovaná advokátka) konštatujem, že váš prístup a postup je (na rozdiel od viacerých senzáciechtivých médií) plne v súlade s právnymi predpismi SR a EÚ.
Ako takmer politologička konštatujem, že je plne v súlade so základnými princípmi, zásadami a samotnou podstatou slobody slova – má ísť totiž o konštruktívnu diskusiu s cieľom rozvoja a zlepšovania, s cieľom nachádzania pravdy, spravodlivosti a rovnováhy. To však nejde, keď sa pod slobodu slova snaží ukryť sloboda šírenia klamstiev, udaní, všeobecných tvrdení (voči ktorým sa len veľmi ťažko bráni) a útokov, ktorých cieľom je znevažovanie a snaha o naplnenie osobných ambícií inak ako tvrdou prácou a vytváraním niečoho pozitívneho. Samozrejme, je ľahšie zničiť, znevážiť a skritizovať, než vytvoriť, vybudovať a oceniť. Oceniť a vážiť si dokáže len ten, kto bol sám v živote vážený a ocenený – a takým je len niekto, kto aj niečo vytvoril a dokázal. Našťastie je takých ľudí stále väčšina – malá, ale väčšina (vďaka tomu aj patanský starosta vyhráva dlhodobo v slobodných a demokratických voľbách). Inak by sa náš svet nerozvíjal, nenapredoval a nezlepšoval sa. Bohužiaľ sa však ale dáva priestor (aj vo väčšine médií) práve tej menšine, ktorá má tendencie len ničiť (od materiálnych vecí až po duchovné hodnoty, princípy a zásady). Lebo to je vraj zaujímavé. Kam ale potom ženie tretia veľmoc, ktorou médiá sú, svet?
Ešte raz preto ďakujem Vám, pán Majko, a všetkým Vašim spolupracovníkom za zvolený prístup. Rovnako ďakujem všetkým diskutujúcim, ktorí vedia oceniť dobre urobenú prácu – svedčí to o tom, že vy sami ste ľuďmi, ktorí sú schopní a ochotní urobiť niečo pozitívne pre svet, urobili ste to a zaslúžia si ocenenie. Na záver chcem dodať, že anonym vyzýva na to, pozrieť sa na starostovu rodinu. Som jeho dcéra. Pokojne sa na mňa pozrite. Študovala som dve vysoké školy, pracujem od druhého ročníka na VŠ prevažne v súkromnej sfére (okrem iného aj v jednej z piatich najväčších a najúspešnejších advokátskych kancelárií na svete), nikdy som nikomu vedome neublížila, snažím sa ľuďom pomôcť. Moja mama (manželka starostu obce Pata) je vedecko-výskumná pracovníčka, vysokoškolská učiteľka, menovaná expertka Európskej komisie, členka viacerých poradných a expertných skupín na národnej aj medzinárodnej úrovni. Vieme si zarobiť čestnou a tvrdou prácou a nepotrebujeme kradnúť a dostávať „provízie“ v podobe úplatkov. Vďaka tomu si vieme vážiť samých seba.
Takže áno, pokojne sa pozrite na rodinu starostu obce Pata a berte si príklad!
JUDr. Monika Čambáliková

- - -

Vážená pani  Dr. Čambáliková,
nebudem skrývať,  Váš príspevok ma naozaj prekvapil a pre  Vaše hodnotenie novín aj potešil. Som rád, že sú aj čitatelia, ktorí si štýl práce novín všimnú a sú to schopní a ochotní aj verejne  a neanonymne napísať.
Sme totiž zvyknutí najmä na ukrivdené pohľady tých, ktorí nie sú na požiadavky  a prípadne  kritiku občanov zvyknutí. Prípadne by boli najradšej, keby mali všetky médiá pod osobnou kontrolou a  uverejňovali  by výlučne propagandu chváliacu iba ich nezatieniteľné úspechy zabúdajúc, že ten kto tvorí, zákonite aj niečo pokazí...

Píšete:  "Ako právnička (licencovaná advokátka) konštatujem, že váš prístup a postup je (na rozdiel od viacerých senzáciechtivých médií) plne v súlade s právnymi predpismi SR a EÚ.
Ako takmer politologička konštatujem, že je plne v súlade so základnými princípmi, zásadami a samotnou podstatou slobody slova – má ísť totiž o konštruktívnu diskusiu s cieľom rozvoja a zlepšovania, s cieľom nachádzania pravdy, spravodlivosti a rovnováhy." 


Dodržiavanie legislatívy, etiky a maximálne objektívny prístup k spracovávaným materiálom sú dôležitými predpokladmi úspechu novín medzi čitateľmi. Dôvera sa buduje dlho a ťažko, no následne stojí za to. I keď takto tvorené noviny pravdepodobne nikdy nepokryjú ani náklady na svoju existenciu, ich tvorcovia aspoň nemusia bývať mimo lokalitu záberu média, prípadne chodit so škraboškami na tvári alebo po kanáloch.
Ako ste správne podotkli, väčšina čitateľov si už pravdepodobne odvykla od korektného šírenia informácií a zvykla si na stav, kedy niektoré médiá jeden deň publikujú úplný nezmysel, na druhý deň ho čiastočne okorenia a poopravia a ďalšie dni profitujú z polemík, kto kedy čo povedal a spravil. Peniaze sa takýmto spôsobom síce zarobiť dajú veľké, no  SOL sa týmto smerom nikdy uberať nebude.
Za štyri roky sme sa naučili aj nie príjemnú pravdu či kritiku napísať slušne, korektne a s tým, že následne máme záujem informovať aj o prípadnom riešení veci, na ktorú sme poukazovali.
Inak povedané, urobíme všetko preto, aby sa zo  SOL nestal bulvár.
Už v niekoľkých materiáloch som sa vyjadril o náročnosti a najmä morálnej zodpovednosti vedenia média, ktoré má nemalý dosah na formovanie verejnej mienky nielen v meste, ale aj v širšom regióne, v ktorej je čitateľnosť média u stoviek občanov každodenná.  Za mesiac sme dosiahli  320 000 návštev, z čoho je  90 000 unikátnych prístupov. To je sila, ktorá zaväzuje a zároveň povzbudzuje. Chceme udržať úroveň, kedy je  SOL zárukou objektivity, nestrannosti a nadhľadu v šírení informácií nielen v podobe písanej, ale aj  internetovej  TV.

Ako obyčajne aj teraz verejne vyjadrujem názor a moje stanovisko - slobodná civilizovaná diskusia v médiu je jedným zo základných predpokladov demokracie a vzťahu  médium - čitateľ. Diskusia a interaktivita média môže byť neskutočnou pomôckou pre všetky samosprávy,  PZ či štátne inštitúcie. Verejná diskusia je obrazom spoločnosti, v ktorej žijeme a skrývanie sa pred názormi (kladnými či zápornými)  je alibistické a voči občanom arogantné. Problémy v demokratickej spoločnosti je možné riešiť výlučne dialógom  a nie ich ignorovaním.

Vážená pani  Dr. Čambáliková,
ešte raz  Vám srdečne ďakujem za  Váš príspevok a verím, že Vám podobné názory budú v pohľade na noviny prevládať.

S úctou  za tvorcov  SOL,
Miloš Majko
 


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹
Peter Klokner | 06-05-2012 21:15:58
Spravidla na tomto serveri články s tak siahodlhým obsahom nečítam. Tento som výnimočne prečítal a konštatujem že bol skutočne dobrý. Na jednej strane preto, že niektoré konštatovania ma prinútili uvažovať o vlastných chybách, ktoré si pri bežnom živote neuvedomujete alebo odmietate vôbec pripustiť a hlavne preto, že takto inteligentne neposlal do .......... an blok všetkých tých závistlivých, zatrpknutých a neschopných pajácov okolo nás ešte nikto.

On je to taký trápny folklór ako slovenská špecialita voliť si svojich zástupcov hlavne preto aby sme ich potom mali možnosť anonymne ohovárať a kritizovať. A netreba ani chodiť až do Paty či Šoporne, veď tu v Seredi sa nám desaťročia točia dokola tie isté mená, podpísané pod prúsery známe aj za hranicami všedných dní a napriek tomu sa tešia vážnosti a istote budúceho zvolenia. Ale možno je to len taká volebná SM úchylka, či?
anonym | 04-05-2012 12:08:56
Myslím, že JUDr. Čambáliková popísala veci pravdivo, pretože aj ja poznám starostu obce (aj keď nie som patanka)ako charakterného človeka. Možná, že nespokojný obsan chcel niečo vybaviť čo sa nedalo, a preto si svoju zlosť vylial očierňovaním starostu.
Erich | 03-05-2012 21:17:35
Pani Čambáliková, veľmi ma zaujal úvod Vášho listu (samozrejme aj pokračovanie) a skutočne by ste ma potešili článkom o Vašom starom otcovi. Určite to bude veľmi zaujímavý príbeh, ktorý by nemal zostať zabudnutý.
Marián | 03-05-2012 20:46:23
Pravdivo, objektívne, ... to je cesta k úspechu.
Držím palce.
onanym | 03-05-2012 20:41:51
Nuz, treba nieco dodat?

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Optik MORVAY AKCIA
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Pridať komentár
iLieky
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Reporteri
Označenie inzercie
Direct real Norea - REALITY
Označenie inzercie
Optik MORVAY
Označenie inzercie
Papiernictvo Kizze
Označenie inzercie
Begam Trnava
Označenie inzercie
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
LED ARENA
Označenie inzercie
Autopožičovňa Sereď
Označenie inzercie
Bezpecne mesto
Označenie inzercie
Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Sereď, Slovensko
Jasno
15°
C
72%
Východ 10 km/h
07:02
18:10

Štv

B

23°/12°

Pia

B

22°/9°

Sob

B

22°/9°

Vyhľadávanie
Posledné komentáre
Komentársmutok 11-02-2020 12:40:12:
Tragická dopravná nehoda medzi obcou Šintava a Šoporňa - AKTUALIZOVANÉ
KomentárPolícia Začala trestné stíhanie za zločin v kauze predaja rybníkov v P.Bystrici 08-10-2019 17:02:12:
Sereďskí rybári lovia opäť vo svojom revíri
KomentárPravda je len jedna 03-10-2019 17:26:08:
7. zasadnutie Obecného zastupiteľstva v Dolnej Strede dňa 3.júla 2019
Komentáranabela 26-09-2019 14:01:27:
Adrian Macho sa oficiálne ujal vedenia obce Šoporňa
KomentárSVD1 14-09-2019 20:22:21:
" V hudbe vyjadrujem svoje pocity "
Komentárveru 01-09-2019 17:42:35:
Z času na čas si zafajčil marihuanu, ktorú si sám dopestoval v dome vo Váhovciach
Komentárs.i.n. 30-08-2019 22:01:20:
Pripomeňme si hrdinov Slovenského národného povstania zo Serede
Komentáranonym 30-08-2019 19:54:00:
"Doteraz som sa nedožil výsledku zo strany MsU, poslancov MsZ v Seredi" - píše občan Serede
KomentárMiloš Majko 30-08-2019 12:57:35:
Prípad Jankovská nie je o stanovisku polície či právoplatnom rozsudku. Je o etike a morálke.
KomentárBlablablaha 29-08-2019 13:39:44:
Vláda schválila návrh nového zákona o občianskych preukazoch
Komentárivan 29-08-2019 11:08:33:
Seniorku v Trnave podvodníci nedostali. Legenda "vnuk".
Komentáruž pred 10 rokmi 29-08-2019 05:22:58:
Trnavská župa začína s rekonštrukciu Krajinského mosta v Piešťanoch a úseku cesty Podbranč - Myjava
Komentárteraz je 28-08-2019 08:18:20:
Obžalovanému starostovi Machovi pred prokurátorkou a sudcom do reči veľmi nebolo. Čo sa dozvieme na pojednávaní zajtra?
Komentárto nevymyslíš 27-08-2019 20:32:27:
Ministerka vnútra vymenovala nového prezidenta HaZZ
KomentárBaba Vanga 27-08-2019 17:15:31:
" Takže, aké riešenie sa núka, aby sme neprešľapovali na tej našej povestnej križovatke, kde nám zabíjajú štát ?" - píše Pavol Varga
Komentárpotecha 25-08-2019 13:41:57:
MFK Zvolen - ŠKF iClinic Sereď 0 : 2 (0 : 1)

Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Bottom panel

© SeredOnLine.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na SeredOnLine.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign