Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Rescue Online | Sereď Online | SOL archív | Reportér 24

Najhoršia je mlčiaca väčšina
Označenie inzercie
Sereď Online

ISSN 1337-8481   Dnes je 18. 3. 2020, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Vrazda novinára a jeho priatelky nesmie zostat zabudnuta
Označenie inzercie
Wifina - internetove pripojenie pre verejnost
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
FOTO
Označenie inzercie
ŠKOLA DEMOKRACIE
Označenie inzercie
EXPEDICIA BALKAN 2014
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
Lekáreň
Údaje o lekárskej službe na dnešný deň nie sú dostupné.

Kino Nova
Múzeum Sereď
Farnosť Sereď
Označenie inzercie
Historické fotografie
Sereď
Označenie inzercie
Linky
Videá

Ján Budaj k osobitnému tlačenému číslu denníka "N"

Miloš MajkoDátum15. 11. 2014 17:53:56Téma17. november 1989

...ako ste mnohí už videli a čítali, nový denník "N" vydal k Novembru 89 osobitné tlačené číslo, v ktorom mi venovali pozornosť . Hneď v prvom materiály ma hodnotí Fedor Gál, politik, ktorý sa stal druhým predsedom VPN, nie však voľbami , ale cez lustrácie.

Hoci ja sa k osobe F.Gála, ani jeho činom z tamtých čias nevyjadrujem, on sa k lustráciám aj k mojej osobe obsedantne vracia. Redakcia "N" si tejto Gálovej "úchylky" bola iste vedomá, ale jeho vyjadrenia na moju adresu, ani tvrdenia o dodržaní pravidiel lustrácií si neoverila zo žiadneho iného zdroja. Ani ja , ako napádaný a posudzovaný Gálom, som od redakcie "N" nedostal žiadnu šancu na vyjadrenie. A tak sa do obsahu "N", vydanému pri príležitosti 25. výročia Novembra 89, dostali výroky, ktoré jednak falšujú obraz minulosti hnutia VPN, jednak sú spôsobilé poškodiť Bratislavskú občiansku kandidátku, ktorej som súčasťou.
Státisíce výtlačkov novín "N", ktorých úvodný rozhovor prekrúca pravdu a ovplyvňuje bratislavských voličov v predvečer volieb, sú dnes v rukách Bratislavčanov a len voľby ukážu, aký mali dopad.

Asi by som mal povedať konkrétne, čo sú to za nepravdy:

F.Gál sa vracia k lustráciám VPN a predstavuje sa ako ten, kto iba urobil to, čo mu kázali pravidlá lustrovania, schválené Radou VPN v máji 1990. Pointa je v tom, že tie schválené pravidlá porušil a to v celom rozsahu. Proste ich hodil za hlavu a škrtal podľa zoznamu evidovaných. Ignoroval kritéria schválené Radou VPN, určujúce Lustračnej komisii , kedy môže niekoho považovať za spolupracovníka, a kedy nie. Gálova Lustračná komisia povyškrtávala skoro každého štvrtého zo 150 kandidátov VPN (!). Bola to veľká politická chyba a Gál ju už neraz verejne oľutoval. Nečudo. Kvôli jeho divokým lustráciám sa VPN rozpadla a tandem Gál - Zajac nepriviedol hnutie v ďalších voľbách ku obhájeniu volebnej výhry z r. 1990, ale do historického prepadliska.
V časopise "N" už ale Fedor Gál opäť nič neľutuje , vracia k svojej pôvodnej stratégii : zavádza. Doslova klame o údajnom záväzku kandidáta odstúpiť (záväzok znel, že kandidát udeľuje hnutiu súhlas so skúmaním jeho osobného zväzku ŠtB , pokiaľ by taký bol). Nepravdivo popisuje pravidlá lustrácií, aj prijaté kritéria (Podľa schválených kritérií mal byť za spolupracovníka považovaný iba ten kandidát, v ktorého zväzku ŠtB sa našli dôkazy, že bol ŠtB honorovaný, alebo jeho udania).

Fedor Gál sa otázkam redaktora bráni sériou klamstiev , predstavujúc sa ako človek čo vždy dodržal lustračné pravidlá - a redaktor mu nepripomenie, že ich v celom rozsahu ignoroval. To by sa v dobrých novinách "N" nemalo stať.

Poznámka o Orwellovi

Gálovou reakciou na fakt, že lustroval v rozpore so schválenými pravidlami je "orwellovská matrica", ktorú mi akurát dnes pripomenula Marta Šimečková , v úvode svojho Stredoeurópskeho fóra . Ide o desivú moc jazyka : v Orwellovej fikcii "1984" bolo Ministerstvo pravdy určené na falšovanie správ, na Ministerstve lásky sa zasa zabíjalo...atď. Orwellova kniha nás fascinovala, pretože prorocky opísala tzv. novoreč reálnej , č-s totality - okupácia sa v nej musela nazývať bratskou pomocou, denník plný klamstiev sa volal "Pravda", na vozoch s vodnými delami na rozháňanie davu svietil nápis "Verejná bezpečnosť", atď. Lživé slová majú nad nami istú moc, najmä ak voči nim nepostavíme pravdu. Ak mlčíme, lož sa stáva skutočnosťou.

Presne to chcú dosiahnuť Gálove traktáty o lustráciách : on, ktorý vyhadzoval z kandidátky v rozpore so schválenými pravidlami, obviňuje tých, ktorým poškodil. Obete lustrácií podľa neho ubližujú jemu, nie naopak. Vraj on predsa nie je "žiadnym strojcom politickej popravy" a "nemalo by sa mu to po 25 rokoch vyčítať"...atď. Pravda je však taká, že F.Gál nesie osobnú zodpovednosť za krivdy voči desiatkam slušných ľudí, ktorým uprel právo zúčastniť sa volieb. Vyškrtnutím, či vylúčením z kandidátky ich postavil na verejný pranier, pošpinil celé rodiny, zničil profesné kariéry. Nebolo by sa to stalo, ak by podľa pravidiel lustrácií VPN bol išiel nahliadnuť do agentúrnych zväzkov a zisťoval , kto čo vykonal. K tomu ho zaviazala Republiková rada VPN. Ale v rozhovore pre "N" sa F.Gál aj po rokoch chváli : "nikdy som sa nebol pozrieť do agentúrnych zväzkov, nikdy ma to nezaujímalo".

Poznámka o zrode premiéra V.Mečiara

Fedor Gál sa už dávnejšie priznal, že na moje skompromitovanie prostredníctvom lustrácií sa chystal v spolupráci s V.Mečiarom (vtedy ministrom vnútra SR) a to tak, že od neho získaval nelegálne informácie z federálnych archívov ŠtB. Kto vie aké všetky, isté je, že aj tú závažnú informáciu, že líder VPN môže byť vo voľbách 1990 obvinený zo spolupráce s ŠťB. F.Gál ju zatajil predo mnou aj pred vedením VPN. Keď nastal čas odovzdať kandidátku, nekandidoval - ale mňa zaprisahával, aby som kandidoval vo voľbách.. vraj kapitán musí ostať na mostíku. Neustále ma v tých mesiacoch objímal okolo pliec a zdôrazňoval svoje priateľstvo...v mojej kandidatúre videl šancu zvrátiť zlý vývoj preferencií VPN.
No zákernú pascu , ktorú takto Gál nastražil voči mne , nepovažujem za jeho najväčší problém. Je tu ešte iný :

Týka sa zrodu premiéra Mečiara. Keď sme v kinosále Mozartovho domu vyberali premiéra za hnutie VPN, diskutovali sme dlho o bezúhonnosti kandidátov, ktorí prichádzali do úvahy. F. Gál celý ten čas vedel, že Mečiar pri ilegálnom lustrovaní bezstarostne prekračoval zákony aj vlastné kompetencie ministra vnútra - ale keďže boli v tejto veci komplicmi - mlčal. Ak by pri výbere premiéra nemlčal, ak by priznal aspoň to, čo priznal o 15 rokov neskôr v rozhovore v denníku SME (11.6.2005), nebol by V. Mečiar nikdy premiérom. Jeho meno by sme si možno už dávno nepamätali a vývoj ČSFR sa mohol uberať iným smerom...

Je pravda, že keď už zmizol dôvod spojenectva Gál - Mečiar (odišiel som z vedenia VPN) títo dvaja divní spojenci sa rozhádali. Ale fatálne dôsledky Gálovych lustrácií a na dôvažok - jeho zamlčanie pravdy o Mečiarovi, sa už napraviť nedali :
1. Hnutie VPN sa rozpadlo, potom ho nasledovníci F.Gála premenovali, prišli o 90% voličov a prehrali voľby 1992. Nakoniec prišli aj o Mózartov dom, aj o hnutie.
2. Mečiar nám vládol celé 90.roky, ešte aj s recidívou počas prvej Ficovej vlády. Založil tzv. kapitálotvornú vrstvu, ktorá je podnes podhubím slovenskej oligarchie.
3. Fedor Gál ušiel do Čiech, vysvetľujúc to slovenským antisemitizmom.

Ktovie či si F.Gál raz prizná, že ak by sa nespúšťal s Mečiarom na nelegálne chodníčky zneužívania informácií ŠtB...mohlo byť všetko inak vo VPN, a možno aj na Slovensku. Verím, že ku tomu príde a aj Fedor Gál sa raz zmieri s vlastnou minulosťou. Ale obávam sa, že dovtedy bude jeho nenávistná kampaň proti tým, ktorým poškodil, pokračovať

Záver

Od denníka "N" som čakal žurnalistiku, ktorá nebude vopred nadŕžať jedným proti iným, ale bude hľadať pravdu a stavať na overených faktoch. Čakal som, že "N" nenadviaže na smutnú tradíciu špinavých kampaní a poškodzovania nejakého kandidáta vo volebnom moratóriu. Dúfal som v žurnalistiku, v ktorej neplatí, že kto má peniaze, ten má aj pravdu... Však tuším to bol dôvod, prečo "N" vôbec vzniklo, a či nie ?


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹
Dennik N | 30-01-2015 16:53:54
Dennik N vymazavaju a blokuju diskusie ako to dlhe roky robili a robia ich predchodcovia SMEtiari :-( ... aspon im do toho protivladneho a protiruskeho osierania nikto nekafre a ich clanky, spravodajstvo a diskusie vyzeraju ako nekonecny modry grcanec, cize zurnalisticky odpad :-( ...

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Optik MORVAY AKCIA
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Pridať komentár
iLieky
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Reporteri
Označenie inzercie
Direct real Norea - REALITY
Označenie inzercie
Optik MORVAY
Označenie inzercie
Papiernictvo Kizze
Označenie inzercie
Begam Trnava
Označenie inzercie
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
LED ARENA
Označenie inzercie
Autopožičovňa Sereď
Označenie inzercie
Bezpecne mesto
Označenie inzercie
Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Sereď, Slovensko
Jasno
15°
C
72%
Východ 10 km/h
07:02
18:10

Štv

B

23°/12°

Pia

B

22°/9°

Sob

B

22°/9°

Vyhľadávanie
Posledné komentáre
Komentársmutok 11-02-2020 12:40:12:
Tragická dopravná nehoda medzi obcou Šintava a Šoporňa - AKTUALIZOVANÉ
KomentárPolícia Začala trestné stíhanie za zločin v kauze predaja rybníkov v P.Bystrici 08-10-2019 17:02:12:
Sereďskí rybári lovia opäť vo svojom revíri
KomentárPravda je len jedna 03-10-2019 17:26:08:
7. zasadnutie Obecného zastupiteľstva v Dolnej Strede dňa 3.júla 2019
Komentáranabela 26-09-2019 14:01:27:
Adrian Macho sa oficiálne ujal vedenia obce Šoporňa
KomentárSVD1 14-09-2019 20:22:21:
" V hudbe vyjadrujem svoje pocity "
Komentárveru 01-09-2019 17:42:35:
Z času na čas si zafajčil marihuanu, ktorú si sám dopestoval v dome vo Váhovciach
Komentárs.i.n. 30-08-2019 22:01:20:
Pripomeňme si hrdinov Slovenského národného povstania zo Serede
Komentáranonym 30-08-2019 19:54:00:
"Doteraz som sa nedožil výsledku zo strany MsU, poslancov MsZ v Seredi" - píše občan Serede
KomentárMiloš Majko 30-08-2019 12:57:35:
Prípad Jankovská nie je o stanovisku polície či právoplatnom rozsudku. Je o etike a morálke.
KomentárBlablablaha 29-08-2019 13:39:44:
Vláda schválila návrh nového zákona o občianskych preukazoch
Komentárivan 29-08-2019 11:08:33:
Seniorku v Trnave podvodníci nedostali. Legenda "vnuk".
Komentáruž pred 10 rokmi 29-08-2019 05:22:58:
Trnavská župa začína s rekonštrukciu Krajinského mosta v Piešťanoch a úseku cesty Podbranč - Myjava
Komentárteraz je 28-08-2019 08:18:20:
Obžalovanému starostovi Machovi pred prokurátorkou a sudcom do reči veľmi nebolo. Čo sa dozvieme na pojednávaní zajtra?
Komentárto nevymyslíš 27-08-2019 20:32:27:
Ministerka vnútra vymenovala nového prezidenta HaZZ
KomentárBaba Vanga 27-08-2019 17:15:31:
" Takže, aké riešenie sa núka, aby sme neprešľapovali na tej našej povestnej križovatke, kde nám zabíjajú štát ?" - píše Pavol Varga
Komentárpotecha 25-08-2019 13:41:57:
MFK Zvolen - ŠKF iClinic Sereď 0 : 2 (0 : 1)

Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Bottom panel

© SeredOnLine.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na SeredOnLine.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign