Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Rescue Online | Sereď Online | SOL archív | Reportér 24

Najhoršia je mlčiaca väčšina
Označenie inzercie
Sereď Online

ISSN 1337-8481   Dnes je 18. 3. 2020, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Vrazda novinára a jeho priatelky nesmie zostat zabudnuta
Označenie inzercie
Wifina - internetove pripojenie pre verejnost
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
FOTO
Označenie inzercie
ŠKOLA DEMOKRACIE
Označenie inzercie
EXPEDICIA BALKAN 2014
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
Lekáreň
Údaje o lekárskej službe na dnešný deň nie sú dostupné.

Kino Nova
Múzeum Sereď
Farnosť Sereď
Označenie inzercie
Historické fotografie
Sereď
Označenie inzercie
Linky
Videá

Ivan Rončák: Štyri mýty komunálnej politiky

Miloš MajkoDátum05. 06. 2012 23:23:46TémaAktuálne témy
200 Ivan Rončák (vľavo) a Tom Nicholson

Aký je pohľad  Ivana  Rončáka na politikov? Zaujímavé názory publikoval na  SME. So súhlasom PB otvorene, preberáme jeho názory z tohto nezávislého webu.

Politológ Ivan Rončák žije neďaleko Banskej Bystrice, ale pri čítaní jeho úvahy o štyroch bludoch komunálnej politiky máte pocit, akoby komentoval súčasné dianie v Považskej Bystrici. Teda, až na toho poslanca, ktorý upratuje zabudnuté formičky na detskom pieskovisku, to pod Manínom naozaj nemáme.
Ivan Rončák: Štyri mýty komunálnej politiky

Ivan Rončák

http://komentare.sme.sk/c/5588987/styri-myty-lokalnej-politiky.html
Štyri mýty lokálnej politiky

Komunálnu politiku sprevádzajú mnohé mýty. Vytĺcť ich z hláv ľudí je ich takmer nemožné. Ale aspoň hovoriť o nich treba.

Mýtus číslo 1: Dobrý poslanec je ten, ktorý sa stará. Čiže chodí po volebnom obvode so zápisníkom a značí doň každú nesvietiacu lampu a vytlčenú dlažobnú kocku. Zúrivo potom s týmto zoznamom interpeluje primátora a má dobrý pocit, že je užitočný.

Poslanec-údržbár je snom občana-milión, lebo ten má záruku, že rozsypaný smetiak si niekto všimne a zabezpečí upratanie vysypaného obsahu. Poslanec-údržbár zamyká detské ihrisko a upratuje zabudnuté formičky od piesku (fakt sú takí ...), ale keď príde na rokovanie zastupiteľstva návrh na schválenie úveru obcou, bezradne krčí plecami. Nerozumie rozpočtu, nechápe, na čo sú dobré pravidlá prideľovania obecných bytov, zíva pri nekonečných debatách pri predaji obecného majetku.

Nič to, občan-milión vychovaný k totálnej nesamostatnosti poslanca-údržbára odmení opätovným zvolením. Lebo poslanec, ktorý chce jasné pravidlá prideľovania dotácií, čo najlepšiu cenu za predávaný majetok pri čo najväčšej transparentnosti a pýta sa, či napríklad cena tepla dodávaná do mestských bytov je naozaj najnižšia možná, je len večne ufrflaný táraj, ktorý pre občana milióna nič nerobí.
Zakódovaný klientelizmus

Mýtus číslo 2: Dobrý starosta je ten, ktorý pre obec vybaví. V postkomunistom človeku-milión je hlboko zakódovaný politický klientelizmus. Napriek finančnej decentralizácii existuje množstvo možností ako si kupovať politický vplyv - stačia dobré konexie na vyšších miestach. Strategický je post v župnom zastupiteľstve, ešte lepší v parlamente v Bratislave.

Ak sa nepodarí, postačí aj výlet do krajského mesta alebo do Bratislavy s demižónom a klobásami v kufri. Novej ceste, zatepleniu pre školu alebo kompostárni z envinrofondu nič nestojí v ceste. Aj grant na folklórny festival sa počíta.

Ten, kto odmieta demižónové metódy, snaží sa získať peniaze dobrými nápadmi a dobrými projektmi vo férovej súťaži, a preto nič nevybaví, je neschopný babrák. Nič nevybavil, nie je dôvod ho voliť. Občan-milión, naopak, úspešných starostov oceňuje a hrá ich hru - stačí pohľad na zloženie župných parlamentov: sedia v nich takmer všetci primátori a starostovia väčších obcí z kraja. Z vôle ľudu.
Kto s kým chodí do postele

Mýtus číslo 3: Miestna politika je o riešeniach, politická príslušnosť nezohráva úlohu. Potom je jedno, kto s kým lezie do postele. Divoké koalície typu SMK-KDH-SaS-Štb-KSS-SNS nie sú nikomu podozrivé. Skôr ako o pragmatickosti lokálnych riešení to však svedčí o vyprázdnenosti komunálnej politiky.

Ako sa takáto koalícia postaví k nápadu postaviť pamätník Alexandrovi Dubčekovi alebo T. G. Masarykovi? Podporí vznik obecného sociálneho podniku? Ako rozdelí dotácie základným školám? Dá rovnako na hlavu mestským, súkromným aj cirkevným?

Komunálna politika je o ideových svetoch. Kto tvrdí opak, argumentačne kamufluje spájanie sa liberála s komunistom, aby mohli spolu rozkrádať obecný majetok. To je putom týchto podivných koalícií, nie pragmatický pohľad na komunálne problémy.
Samí dobrí ľudia

Mýtus číslo 4: Dobrý človek = dobrý poslanec. Preto máme obecné parlamenty plné učiteľov a lekárov, ktorí vo svojich profesiách páchajú len dobro. Občan-milión je neotrasiteľne presvedčený, že ten, kto vie dobre zoperovať žlčníkové kamene, rozumie aj verejnému obstarávaniu.

Naopak, ak nejaký poslanec tomu obstarávaniu rozumie a miestnemu mafiánskemu bratstvu stúpi na otlak, od občana-milióna sa vďaky nedočká. Viac ho voliť nebude, lebo určite to nie je dobrý človek. Všetko len kritizuje, do všetkého len rýpe. Fuj! Tiché rozkrádanie verejného majetku a verejných financií za bezvedomej asistencie usmievajúceho sa poslaneckého zboru dostalo zelenú.

Opakuje sa to každé štyri roky: v komunálnych voľbách nemáte koho voliť. Politické strany nechcú nezvoliteľných kandidátov - potrebujú poslancov-údržbárov, usmievajúcich sa lekárov a pragmatikov, ktorí dokážu vybaviť na vyšších miestach a spoja sa aj s čertom, aby zabezpečili strane podiel na koristi.

Voličom s poriadkom v hlave ostávajú ostrovčeky pozitívnej deviácie - tie sú však menšinovým žánrom a mýty v komunálnej politike sú nezdolateľné. A motyky vystrelia len zriedka.

(Autor je politológ)


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹
gulak | 07-06-2012 19:49:57
Korupcia bola,je a vždy aj bude-a nikto ju nezlikviduje,lebo je to v ľudoch a čo poviete na to,že nemčuri v rámci boja proti korupcii,pritlačili na Lichtenštajsko,aby im vydali zoznam učtov,ktoré su podozrivé,že su tam tzv.špinavé peniaze a čuduj sa svete boli tam aj špinavé peniaze zo Slovenska-napr.BMG,Drukos a iné a tak nemčuri ponukli našej vláde cd-kde je menný zoznam ľudí,ktorým patria tieto učty-a hopsa-naši poctiví,nekorupční politici,či už vládni alebo opoziční o toto cd neprejavili záujem-KTOVIE PREČO....
pre: Otázky | 06-06-2012 10:39:49 | 07-06-2012 07:05:28
Nikto nebráni slušnému človeku ísť do politiky, ale otázne je ako dlho vydrží vnímať ten klientelizmus, korupciu a podbné disciplíny, lebo o tom to je. Niektorí to zvládajú tak, že si to navonok nevšímajú a nedajú sa tým vyrušovať. Ale to už vlastne tiež nie sú slušní.
dôchodca | 06-06-2012 21:03:33
Žiaľ tento hnus sa preniesol aj na vidiek do dedín.
Otázky | 06-06-2012 10:39:49
ak ako slušný človek nemôžem ísť do politiky, tak ako ďalej? Ako sa dá spravovať spoločnosť, verejné veci?
anonym | 06-06-2012 08:31:29
Slušný človek v politike nemá čo hľadať. V minulosti v našej "vrcholovej" politike bolo niekoľko príkladov naivných ľudí, ktorí do nej vstúpii s určitými ideálmi, ale veľmi rýchlo zistili o čom to všetko je. Slúži im ku cti, že z nej rýchlo vypadli. Ten kto je v politike roky, tak len vďaka bezcharakteru a vyoperovanej chrbtovej kosti. Normálny človek to tam nemôže vydržať.
enonym | 06-06-2012 07:49:03
Drvivá väčšina politikov vstupuje a funguje v politike z dvoch dôvodov. Prvým je túžba po peniazoch. Nikde inde na svete (myslím civilizovaný svet) by neschopný a infantilný hlupák nezarobil beztrestne viac, ako tu u nás. Iba skrze politiku a v štáte, v ktorom ešte nikdy neodsúdili žiadneho politika za korupciu. Kto dobre ovláda techniky demagógie a ohlupovania, trochu dobre vyzerá, v súkromnom sektore by robil maximálne kuriča (aj to len pomocného), tak pre toho je prístup k miliardám daňových poplatníkov ideálnym riešením k naplneniu svojich túžob.

Druhý dôvod je patologická túžba po moci, exhibicionizmus a narcizmus. Opojný pocit, byť dôležitý, byť na očiach, pocit, že iní sa ho boja. Skrátka mať moc. Úplne najhoršie to je, ak sa tieto dve vlastnosti skĺbia v jednej osobe. A žiaľ, na Slovensku je hojný počet takých politikov, v ktorých sa skĺbili.

Čiže jedným zo základných problémov, z ktorého možno odvodiť takmer všetko ostatné, je priam patologická túžba politikov, obohatiť seba, rodinu, známych, od ktorých dostanú zase svoju vratku. Toto všetko spolu sa nazýva korupcia. Korupcia, ktorá je na Slovensku metastázovaná doslova všade. Či zdravotníctvo, či represívny aparát, alebo justícia, štátna správa, výberové konania, či na úrovni štátu, VÚC-čiek, alebo obcí, jedno či na úradoch, pri vybavovaní povoleniek, pri dotáciach, stimuloch, platení daní, skrátka úplne všade.
šoporňanka | 06-06-2012 07:31:05
Už výstižnejšie a pravdivejšie to ani nemôže byť napísané. Presne taká je realita v komunálnej politike, viď. situácia v obci Šoporňa.
shelley | 06-06-2012 07:18:30
Výstižné a platné asi všade na Slovensku.

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Optik MORVAY AKCIA
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Pridať komentár
iLieky
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Reporteri
Označenie inzercie
Direct real Norea - REALITY
Označenie inzercie
Optik MORVAY
Označenie inzercie
Papiernictvo Kizze
Označenie inzercie
Begam Trnava
Označenie inzercie
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
LED ARENA
Označenie inzercie
Autopožičovňa Sereď
Označenie inzercie
Bezpecne mesto
Označenie inzercie
Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Sereď, Slovensko
Jasno
15°
C
72%
Východ 10 km/h
07:02
18:10

Štv

B

23°/12°

Pia

B

22°/9°

Sob

B

22°/9°

Vyhľadávanie
Posledné komentáre
Komentársmutok 11-02-2020 12:40:12:
Tragická dopravná nehoda medzi obcou Šintava a Šoporňa - AKTUALIZOVANÉ
KomentárPolícia Začala trestné stíhanie za zločin v kauze predaja rybníkov v P.Bystrici 08-10-2019 17:02:12:
Sereďskí rybári lovia opäť vo svojom revíri
KomentárPravda je len jedna 03-10-2019 17:26:08:
7. zasadnutie Obecného zastupiteľstva v Dolnej Strede dňa 3.júla 2019
Komentáranabela 26-09-2019 14:01:27:
Adrian Macho sa oficiálne ujal vedenia obce Šoporňa
KomentárSVD1 14-09-2019 20:22:21:
" V hudbe vyjadrujem svoje pocity "
Komentárveru 01-09-2019 17:42:35:
Z času na čas si zafajčil marihuanu, ktorú si sám dopestoval v dome vo Váhovciach
Komentárs.i.n. 30-08-2019 22:01:20:
Pripomeňme si hrdinov Slovenského národného povstania zo Serede
Komentáranonym 30-08-2019 19:54:00:
"Doteraz som sa nedožil výsledku zo strany MsU, poslancov MsZ v Seredi" - píše občan Serede
KomentárMiloš Majko 30-08-2019 12:57:35:
Prípad Jankovská nie je o stanovisku polície či právoplatnom rozsudku. Je o etike a morálke.
KomentárBlablablaha 29-08-2019 13:39:44:
Vláda schválila návrh nového zákona o občianskych preukazoch
Komentárivan 29-08-2019 11:08:33:
Seniorku v Trnave podvodníci nedostali. Legenda "vnuk".
Komentáruž pred 10 rokmi 29-08-2019 05:22:58:
Trnavská župa začína s rekonštrukciu Krajinského mosta v Piešťanoch a úseku cesty Podbranč - Myjava
Komentárteraz je 28-08-2019 08:18:20:
Obžalovanému starostovi Machovi pred prokurátorkou a sudcom do reči veľmi nebolo. Čo sa dozvieme na pojednávaní zajtra?
Komentárto nevymyslíš 27-08-2019 20:32:27:
Ministerka vnútra vymenovala nového prezidenta HaZZ
KomentárBaba Vanga 27-08-2019 17:15:31:
" Takže, aké riešenie sa núka, aby sme neprešľapovali na tej našej povestnej križovatke, kde nám zabíjajú štát ?" - píše Pavol Varga
Komentárpotecha 25-08-2019 13:41:57:
MFK Zvolen - ŠKF iClinic Sereď 0 : 2 (0 : 1)

Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Bottom panel

© SeredOnLine.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na SeredOnLine.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign