Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Rescue Online | Sereď Online | SOL archív | Reportér 24

Najhoršia je mlčiaca väčšina
Označenie inzercie
Sereď Online

ISSN 1337-8481   Dnes je 18. 3. 2020, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Vrazda novinára a jeho priatelky nesmie zostat zabudnuta
Označenie inzercie
Wifina - internetove pripojenie pre verejnost
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
FOTO
Označenie inzercie
ŠKOLA DEMOKRACIE
Označenie inzercie
EXPEDICIA BALKAN 2014
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
Lekáreň
Údaje o lekárskej službe na dnešný deň nie sú dostupné.

Kino Nova
Múzeum Sereď
Farnosť Sereď
Označenie inzercie
Historické fotografie
Sereď
Označenie inzercie
Linky
Videá

Hodne by urobila drobná, no závažná úprava zákona

Miloš MajkoDátum09. 06. 2014 10:47:08TémaTak to vidím ja...

Normálne podnikanie sa na Slovensku stáva čoraz náročnejším. Mnohé firmy najmä podnikajúce v stavebnej a obchodnej činnosti ani tak nebojujú s nedostatkom zákaziek, ako s absolútnou nemohúcnosťou vymôcť si vlastné pohľadávky a to napriek splneniu si všetkých daňových a odvodových náležitostí voči štátu. Po rozhovoroch s desiatkami podnikateľov a aj na základe vlastných skúseností jednoznačne môžem povedať, že niektoré zákony sú postavené vyslovene v neprospech poctivých podnikateľov a účel plnia hlavne pre podnikateľov systematicky neplatiacich svoje záväzky.

Štát mimoriadne pravidelne deklaruje boj s daňovými únikmi hlavne na nadmerných odpočtoch DPH, či vôbec v segmente DPH. Je nepochybne pravdou, že veľa firiem a následne jednotlivcov podnikateľov na nadmerných odpočtoch pochádzajúcich hlavne z karuselových podvodov za posledné desaťročia zarobilo nepredstaviteľné finančné čiastky. Už z len medializovaných informácií je však rovnako zrejmé, že bez účinnej spolupráce s niektorými daňovými úradníkmi by k takýmto podvodom došlo asi ťažko. Predpokladám, že sa nenájde podnikateľ, ktorý by uveril rozprávke napr. okolo podnikateľa Varehu, ktorého orgány činné v trestnom konaní stopli až pri daňových únikoch v predpokladanej výške 1 miliardy Sk. Fotografie tohto podnikateľa s vysokými politikmi je preto možné ťažko považovať za náhodné.

Pozrime sa na jeden zo základných princípov  fungovania daňového systému, ktorý je pre slušného podnikateľa likvidačným. Ide o povinnosť platenia DPH podnikateľom na základe dátumu zdaniteľného plnenia, ktorým je deň vystavenia faktúry resp. najbližšie zdaňovacie obdobie. Čo to v praxi znamená ? Podnikateľ dodá tovar alebo služby v určitom finančnom objeme napr. za 10 000 Eur na základe čoho na DPH musí v podstate okamžite štátu odviesť 2 000 Eur. Môže sa stať, že daňová povinnosť vznikne skôr, ako je samotná faktúra splatná. Berme, dnes už úplne bežný prípad a to, že faktúra dodávateľm nie je zaplatená mesiace ba dokonca roky. K čomu dochádza ? Podnikateľ, ktorý dodal tovar či služby musel tovar zaplatiť svojmu dodávateľovi, vyplatiť mzdy a odvody zamestnancom, vyplatiť režijné náklady a aj spomenutú DPH v nie malej výške. Na druhej strane podnikateľ (väčšinou s.r.o.) si tovar či služby bez zaplatenia užil, prípadne predal ho ďalej a čo je najväčšou anomáliou v systéme, od štátu si uplatnil aj DPH zaplatenú poctivým dodávateľom, ktorý však zostal úplne bez peňazí. Pokiaľ nepoctivý podnikateľ chce prísť bezprácne k nie malému majetku, stačí mu aby rok vo svojej s.r.o.-čke prípadne v s.r.o.-čke rovno založenej na tzv. bieleho koňa podnikal uvedeným spôsobom a následne z firmy buď vystúpil prípadne sa jej kompletne legálne zbavil tak, aby na neho finančná správa ani polícia nemali dosah. Za úplnú nespravodlivosť voči poctivým podnikateľom považujem už samotnú možnosť zbavenia sa zadĺženej firmy a to beztrestne a v podstate kedykoľvek. Nedávno prijaté postupy potvrdení vyžadovaných od daňového úradu pri predaji firmy totiž kontrolujú a ošetrujú len záväzky voči štátu a nie voči obchodným partnerom.

Súdenie sa poctivého podnikateľa s podvodníkmi z takýchto firiem je na Slovensku mimoriadne nákladné a do veľkej miery neúčinné.  Aj v prípade, že by súdne konania netrvali roky až desaťročia je reálne vymoženie pohľadávok čiste teoretické, skôr majú podnikatelia skúsenosti s tým, že z rozsudku sa stáva bezcenný papier, ktorý podnikateľovi vlastné zarobené peniaze nikdy nedokáže zabezpečiť.  Aj pre menej ekonomicky zdatného človeka musí byť na prvý pohľad jasné totálne znevýhodnenie poctivého podnikateľa oproti podvodníkovi, ktorých je žiaľ dnes už nielen na Slovensku stále viac.

Nemôžem sa zbaviť dojmu, že uplatnenie si DPH z nezaplatených faktúr dodávateľom je v legislatíve účelovo zakomponovaným prostriedkom, na ktorom mnohé firmy majú postavenú vlastnú existenciu. Je totiž len pochopiteľným konštatovaním, že pri súčasnej vymáhateľnosti práva a takto postavenej legislatíve podvodníkom viac menej nič nenúti plniť si svoje záväzky a aj takýmito nelogickými zákonmi štát systematicky likviduje už aj tak nízky počet poctivých podnikateľov.


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹
Registrovaný Miloš Majko Miloš Majko | 10-06-2014 21:37:25
otazka | 10-06-2014 20:40:19 | - stranu SMER-SD nevolilo vela ludi.
Vela ludi len nevolilo...

;-)

... a tak rozhodla mlciaca vacsina ...
otazka | 10-06-2014 20:40:19
otazka je preco volilo tak vela ludi fica,bud su podvodnici ako cele smer,alebo neznali celej financno hospodarskej situacii.jednoducho dementi.
celkom červený | 09-06-2014 18:04:07

Otazkou je, z coho by zili podvodnici. A tou najdolezitejsou je, preco zakonodarcovia takuto upravu neurobia. ;-)

Mne to pri zachovaní logiky že 2+2 =4 dáva len jednu odpoveď. Idú v tom aj oni. Samozrejme sofistikovane.
Registrovaný Miloš Majko Miloš Majko | 09-06-2014 15:50:34
celkom červený | 09-06-2014 15:42:31 | - napisali ste to otvorene a uplne presne.

Normalny podnikatel nema problem s tym, ze si DPH uplatni az po uhradeni zavazku.

Takato uprava legislativy by bola spravna a eliminovala by vele, vela podvodnikov. Zachranila by vela normalnych firiem a usetrila by vele prace sudom.

Otazkou je, z coho by zili podvodnici. A tou najdolezitejsou je, preco zakonodarcovia takuto upravu neurobia. ;-)
celkom červený | 09-06-2014 15:42:31
Už som o tomto problémy vyššej šlachty/ páníministri a podobná čvarga/ písal. Nepochybujem, že vždy sa nájde spôsob, ako niečo postupne oklamať. Ale jedno je vskutku isté. Uplatnenie vratky DPH len z tej faktúry, ktorú som uhradil. A na strane vystaviteľa úhrada DPH len z tej faktúry,ktorú mu odberateľ aj uhradil. Toto si už dvadsať rokov želajú všetci tí, čo chcú normálne podnikať. Ale na ministerstvách a najmä financií majú zrejme iný názor. Ja mám len jediné vysvetlenie. Tí hore v tých podvodoch veselo idú. Dobre sa podniká Salmanovcom v Šamoríne , keď v rámci vratie DPH Ste sa im všetci poskladali na na desiatky miliónov korún. Neviem, možno že 100, alebo 200 miliónov. V tomtoprípade by sa mali analogicky uplatniť Benešové dekréty vrátane prepadnutia majetkov všetkých/ teda aj Smerákov/, ktorí v tom svinstve jazdili. A Miklošovci a čo ja viem kto, jak by smet.Tunel Branisko- všetci velevážení z SDKU - poskladať sa, HZDS- to isté SMK, KDH, SDĽ ako vymalované. Ušetrime len toho údajného otca národa JUDr. Mečiara a nechajme mu tú jeho Korzičku a dvojizbový bytík na Palisádach.
tibor | 09-06-2014 11:59:26
dajte hlas na vybrali.sme.sk
http://vybrali.sme.sk/c/Hodne-by-urobila-drobna-no-zavazna-uprava-zakona/

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Optik MORVAY AKCIA
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Pridať komentár
iLieky
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Reporteri
Označenie inzercie
Direct real Norea - REALITY
Označenie inzercie
Optik MORVAY
Označenie inzercie
Papiernictvo Kizze
Označenie inzercie
Begam Trnava
Označenie inzercie
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
LED ARENA
Označenie inzercie
Autopožičovňa Sereď
Označenie inzercie
Bezpecne mesto
Označenie inzercie
Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Sereď, Slovensko
Jasno
15°
C
72%
Východ 10 km/h
07:02
18:10

Štv

B

23°/12°

Pia

B

22°/9°

Sob

B

22°/9°

Vyhľadávanie
Posledné komentáre
Komentársmutok 11-02-2020 12:40:12:
Tragická dopravná nehoda medzi obcou Šintava a Šoporňa - AKTUALIZOVANÉ
KomentárPolícia Začala trestné stíhanie za zločin v kauze predaja rybníkov v P.Bystrici 08-10-2019 17:02:12:
Sereďskí rybári lovia opäť vo svojom revíri
KomentárPravda je len jedna 03-10-2019 17:26:08:
7. zasadnutie Obecného zastupiteľstva v Dolnej Strede dňa 3.júla 2019
Komentáranabela 26-09-2019 14:01:27:
Adrian Macho sa oficiálne ujal vedenia obce Šoporňa
KomentárSVD1 14-09-2019 20:22:21:
" V hudbe vyjadrujem svoje pocity "
Komentárveru 01-09-2019 17:42:35:
Z času na čas si zafajčil marihuanu, ktorú si sám dopestoval v dome vo Váhovciach
Komentárs.i.n. 30-08-2019 22:01:20:
Pripomeňme si hrdinov Slovenského národného povstania zo Serede
Komentáranonym 30-08-2019 19:54:00:
"Doteraz som sa nedožil výsledku zo strany MsU, poslancov MsZ v Seredi" - píše občan Serede
KomentárMiloš Majko 30-08-2019 12:57:35:
Prípad Jankovská nie je o stanovisku polície či právoplatnom rozsudku. Je o etike a morálke.
KomentárBlablablaha 29-08-2019 13:39:44:
Vláda schválila návrh nového zákona o občianskych preukazoch
Komentárivan 29-08-2019 11:08:33:
Seniorku v Trnave podvodníci nedostali. Legenda "vnuk".
Komentáruž pred 10 rokmi 29-08-2019 05:22:58:
Trnavská župa začína s rekonštrukciu Krajinského mosta v Piešťanoch a úseku cesty Podbranč - Myjava
Komentárteraz je 28-08-2019 08:18:20:
Obžalovanému starostovi Machovi pred prokurátorkou a sudcom do reči veľmi nebolo. Čo sa dozvieme na pojednávaní zajtra?
Komentárto nevymyslíš 27-08-2019 20:32:27:
Ministerka vnútra vymenovala nového prezidenta HaZZ
KomentárBaba Vanga 27-08-2019 17:15:31:
" Takže, aké riešenie sa núka, aby sme neprešľapovali na tej našej povestnej križovatke, kde nám zabíjajú štát ?" - píše Pavol Varga
Komentárpotecha 25-08-2019 13:41:57:
MFK Zvolen - ŠKF iClinic Sereď 0 : 2 (0 : 1)

Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Bottom panel

© SeredOnLine.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na SeredOnLine.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign