Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Rescue Online | Sereď Online | SOL archív | Reportér 24

Najhoršia je mlčiaca väčšina
Označenie inzercie
Sereď Online

ISSN 1337-8481   Dnes je 18. 3. 2020, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Vrazda novinára a jeho priatelky nesmie zostat zabudnuta
Označenie inzercie
Wifina - internetove pripojenie pre verejnost
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
FOTO
Označenie inzercie
ŠKOLA DEMOKRACIE
Označenie inzercie
EXPEDICIA BALKAN 2014
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
Lekáreň
Údaje o lekárskej službe na dnešný deň nie sú dostupné.

Kino Nova
Múzeum Sereď
Farnosť Sereď
Označenie inzercie
Historické fotografie
Sereď
Označenie inzercie
Linky
Videá

Eurofondy výrazne pomáhajú Slovensku rozvíjať sa

Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu |MM|  Bratislava, 13. septembra 2018 – Financie, ktoré k nám prúdia z Európskej únie (EÚ), výrazne pomáhajú Slovensku rozvíjať sa, a to hneď v niekoľkých oblastiach. Svedčí o tom množstvo úspešných projektov z predchádzajúceho programového obdobia 2007 – 2013. Peniaze nám napríklad umožnili postaviť diaľnice či zrekonštruovať cesty prvej, druhej a tretej triedy, modernizovať električky a vlaky, chrániť životné prostredie či investovať do nemocníc, moderného školstva a informatizácie spoločnosti.

 

Na všetky úspešné projekty putovalo v predchádzajúcom období viac ako 11 miliárd eur z Kohézneho fondu a z Európskych štrukturálnych a investičných fondov. Veľmi veľa sa prostredníctvom európskych fondov urobilo v oblasti regionálneho rozvoja. Opravilo sa napríklad 59 kultúrnych pamiatok, ale tiež zrekonštruovalo 638 verejných priestranstiev. Finančná pomoc smerovala i na zariadenia sociálnych služieb.

 

Z fondov EÚ sa postavilo 155 kilometrov nových diaľnic a rýchlostných ciest, zmodernizovalo sa 644 kilometrov ciest prvej triedy, ale tiež opravilo 1 210 kilometrov regionálnych ciest druhej a tretej triedy, čo je takmer vzdušná vzdialenosť z Bratislavy do Londýna. „V prípade investovania do diaľnic sa ukázalo, že pripojenie na celoeurópsku dopravnú sieť zlepšilo ekonomickú aj sociálnu situáciu okresov Slovenska. Zároveň stúpli mzdy, znížila sa miera nezamestnanosti, tiež narástol počet bytov a podnikov či sa vytvorili lepšie podmienky pre podnikanie,“ vysvetlil podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši.

 

Slovenské mestá Bratislava a Košice získali tiež cez európske fondy nové električky, ktoré rozšírili a zmodernizovali vozový park oboch dopravných podnikov. V Bratislave pribudlo k mestskej hromadnej doprave takisto 120 moderných nízko-podlažných trolejbusov. Okrem nich sa však môže tešiť celé Slovensko, po jeho koľajniciach totiž jazdí 67 nových vlakov.

 

Úspechy zaznamenalo Slovensko aj v oblasti životného prostredia, a to najmä v prípade pripojenia obyvateľov na rozvody pitnej vody či na kanalizáciu. Zrekonštruované boli tiež viaceré čističky odpadových vôd či sa uzavrelo 49 skládok odpadu. Eurofondy však putovali tiež do modernizácie zdravotníctva, resp. nemocníc, modernizácie vzdelávania či digitalizácie napríklad Múzea SNP v Banskej Bystrici alebo audiovízie v Slovenskom filmovom ústave. V prípade konkurencieschopnosti a hospodárskeho rastu sa obnovilo verejné osvetlenie vo viac ako 600 obciach a mestách, čo predstavuje každé piate na Slovensku. Takáto dlhá reťaz svietidiel by osvietila trasu z Bratislavy do Paríža, ktorá je dlhá viac ako 1 100 kilometrov.

 

 

Práve zhodnotenie programového obdobia 2007 - 2013 bolo témou medzinárodnej konferencie „Hodnotenie fondov EÚ – sme schopní poučenia?“, ktorá sa dnes konala v Bratislave pod záštitou vicepremiéra. Podujatie zorganizoval Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu v spolupráci so Slovenskou evaluačnou spoločnosťou, a to v rámci slovenského predsedníctva vo Vyšehradskej skupine. O svoje skúsenosti sa podelili okrem slovenských expertov aj zástupcovia Európskej komisie,Maďarska, Poľska, Českej republiky a Rumunska.

 

Zámerom konferencie bolo tiež riešiť odporúčania a ich využitie v aktuálnom programovom období 2014 - 2020. Stretli sa na nej experti, ktorí majú záujem vymieňať si doterajšie skúsenosti a hľadať najlepšie riešenia a prístupy využitia výsledkov hodnotení eurofondov. „Verejné zdroje si aj na Slovensku čoraz viac vyžadujú odpovede, či realizované investície naozaj priniesli to, čo mali, či boli výsledky dosiahnuté efektívne a či zodpovedajú plánom. Kvalitné hodnotenie tak umožňuje dosiahnuť vyššiu efektivitu a účinnosť verejnej politiky,“vysvetlil vicepremiér Richard Raši.

 

V konečnom dôsledku možno povedať, že Slovensko je jedným z úspešných príkladov procesu súčinnosti s Európskou úniou. Znamená to napríklad to, že jedno euro investované na Slovensku do roku 2015 vytvorilo ďalšie dve eurá HDP. Výsledkom je i to, že v roku 2017 sa zvýšil HDP na obyvateľa v parite kúpnej sily na úroveň 77 percent priemeru únie v porovnaní s rokom 2003, keď bol HDP na obyvateľa v parite kúpnej sily na úrovni 55 percent priemeru EÚ. Veľmi významným a dôležitým efektom európskych fondov je i zvyšovanie zamestnanosti, keď sa vytvorilo 88 144 nových pracovných miest. „Ku každémueuru investícií zo štátneho rozpočtu sa tak pridali štyri eurá z eurofondov. A ideme ďalej, v aktuálnom období 2014 až 2020 je pre Slovensko vyčlenených viac ako 15 miliárd eur,“dodal na záver podpredseda vlády.

 


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Optik MORVAY AKCIA
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Pridať komentár
iLieky
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Reporteri
Označenie inzercie
Direct real Norea - REALITY
Označenie inzercie
Optik MORVAY
Označenie inzercie
Papiernictvo Kizze
Označenie inzercie
Begam Trnava
Označenie inzercie
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
LED ARENA
Označenie inzercie
Autopožičovňa Sereď
Označenie inzercie
Bezpecne mesto
Označenie inzercie
Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Sereď, Slovensko
Jasno
15°
C
72%
Východ 10 km/h
07:02
18:10

Štv

B

23°/12°

Pia

B

22°/9°

Sob

B

22°/9°

Vyhľadávanie
Posledné komentáre
Komentársmutok 11-02-2020 12:40:12:
Tragická dopravná nehoda medzi obcou Šintava a Šoporňa - AKTUALIZOVANÉ
KomentárPolícia Začala trestné stíhanie za zločin v kauze predaja rybníkov v P.Bystrici 08-10-2019 17:02:12:
Sereďskí rybári lovia opäť vo svojom revíri
KomentárPravda je len jedna 03-10-2019 17:26:08:
7. zasadnutie Obecného zastupiteľstva v Dolnej Strede dňa 3.júla 2019
Komentáranabela 26-09-2019 14:01:27:
Adrian Macho sa oficiálne ujal vedenia obce Šoporňa
KomentárSVD1 14-09-2019 20:22:21:
" V hudbe vyjadrujem svoje pocity "
Komentárveru 01-09-2019 17:42:35:
Z času na čas si zafajčil marihuanu, ktorú si sám dopestoval v dome vo Váhovciach
Komentárs.i.n. 30-08-2019 22:01:20:
Pripomeňme si hrdinov Slovenského národného povstania zo Serede
Komentáranonym 30-08-2019 19:54:00:
"Doteraz som sa nedožil výsledku zo strany MsU, poslancov MsZ v Seredi" - píše občan Serede
KomentárMiloš Majko 30-08-2019 12:57:35:
Prípad Jankovská nie je o stanovisku polície či právoplatnom rozsudku. Je o etike a morálke.
KomentárBlablablaha 29-08-2019 13:39:44:
Vláda schválila návrh nového zákona o občianskych preukazoch
Komentárivan 29-08-2019 11:08:33:
Seniorku v Trnave podvodníci nedostali. Legenda "vnuk".
Komentáruž pred 10 rokmi 29-08-2019 05:22:58:
Trnavská župa začína s rekonštrukciu Krajinského mosta v Piešťanoch a úseku cesty Podbranč - Myjava
Komentárteraz je 28-08-2019 08:18:20:
Obžalovanému starostovi Machovi pred prokurátorkou a sudcom do reči veľmi nebolo. Čo sa dozvieme na pojednávaní zajtra?
Komentárto nevymyslíš 27-08-2019 20:32:27:
Ministerka vnútra vymenovala nového prezidenta HaZZ
KomentárBaba Vanga 27-08-2019 17:15:31:
" Takže, aké riešenie sa núka, aby sme neprešľapovali na tej našej povestnej križovatke, kde nám zabíjajú štát ?" - píše Pavol Varga
Komentárpotecha 25-08-2019 13:41:57:
MFK Zvolen - ŠKF iClinic Sereď 0 : 2 (0 : 1)

Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Bottom panel

© SeredOnLine.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na SeredOnLine.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign