Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Rescue Online | Sereď Online | SOL archív | Reportér 24

Najhoršia je mlčiaca väčšina
Označenie inzercie
Sereď Online

ISSN 1337-8481   Dnes je 18. 3. 2020, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Vrazda novinára a jeho priatelky nesmie zostat zabudnuta
Označenie inzercie
Wifina - internetove pripojenie pre verejnost
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
FOTO
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
EXPEDICIA BALKAN 2014
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
Lekáreň
Údaje o lekárskej službe na dnešný deň nie sú dostupné.

Kino Nova
Múzeum Sereď
Farnosť Sereď
Označenie inzercie
Historické fotografie
Sereď
Označenie inzercie
Linky
Videá

Bumerang preletel cez Trnavu

1056

Trnavský samosprávny kraj, Knižnica Juraja Fándlyho v Trnave a Fórum humoristov usporiadali veselé podujatie: vo štvrtok 26. januára 2017 o 17:00 hod. sa v čitárni Knižnice Juraja Fándlyho na Rázusovej ulici č. 1 uskutočnilo stretnutie s tvorcami humoristicko-satirického dvojtýždenníka BUMerang Fedorom Vicom a Miroslavom Vicom a tiež s členkou Fóra humoristov Evou Jarábkovou-Chabadovou.

Na túto akciu som pricestovala priamo z Bratislavy, kde som v ten deň mala dobrovoľnícke povinnosti. Do Trnavy som letela nielen ako bumerang, ale aj ako namydlený blesk. Napokon som prišla včas a vydýchla som si.

Čitáreň knižnice sa rýchlo zapĺňala, bolo vidno, že v Trnave je fanúšikov humoru viac než dosť. Stretla som viacerých svojich priateľov a známych a vo veselej spoločnosti som sa aj ja sama cítila veselo. V čitárni sa napokon zišlo toľko ľudí, že bolo treba pridať stoličky.

Pre hostí a moderátora boli tradične vľavo vpredu pripravené pohodlné modré kresielka okolo stolíka. Vpravo vpredu bolo na stojane umiestnené plátno, na ktoré boli premietané kreslené vtipy Fedora Vica. Kto chcel, mohol si zadarmo vziať BUMerang, a to nielen najnovší, ale aj staršie čísla. Tiež bola možnosť zakúpiť si knihu Fedora Vica Dereš ...a nikdy inak.

Na začiatku podujatia všetkých prítomných pozdravil za Fórum humoristov Mikuláš Jarábek, ktorý sa v ten večer zhostil úlohy moderátora. O  BUMerangu prezradil, že vychádza ako príloha denníka Šport každý druhý týždeň v sobotu pod heslom: Bumerangy všetkých krajín, vráťte sa! Redaktormi BUMerangu sú bratia Fedor Vico a Miroslav Vico. Fedor Vico má na starosti i grafickú úpravu a počítačové spracovanie je dielom jeho synov Jakuba a Bohdana. Jakub mal pôvodne prísť aj na stretnutie do Trnavy, no ospravedlnil sa. Miroslav Vico je dlhé roky zberateľom humoru a zostavuje literárnu časť BUMerangu.

Mikuláš Jarábek privítal i Evu Jarábkovú-Chabadovú, autorku skvelých epigramov, ktoré bývajú uverejnené aj v BUMerangu. Minulý rok vydala spolu s ďalšou humoristkou, autorkou glos v trnavskom nárečí, Jankou Blaškovou knihu Dve z jednej strany.

Fedor Vico spomenul, že jeho syn Jakub sa venuje digitálnej maľbe. Práve deň predtým, v stredu 25. 1. 2017, bola v Literárnej kaviarni VIOLA v Prešove vernisáž ich spoločnej výstavy, ktorá má názov Dvaja z Weberovej 2. Fedor Vico tam vystavuje okrem karikatúr aj svoje maľby a jeho syn digitálne maľby.

Dozvedeli sme sa aj zaujímavú históriu knihy Dereš. Už ako 15-ročný študent Strednej školy umeleckého priemyslu v Bratislave, kde študoval rezbárstvo, Fedor Vico publikoval v satiricko-humoristickom časopise Roháč kreslený humor s jánošíkovskou tematikou. Vznikol seriál Dereš Fedora Vica, ktorý sa v tomto časopise objavoval dlhé roky. V roku 1969 sa seriál dočkal knižného vydania. Keďže sa v ňom odrazili vtedajšie spoločenské a politické pomery, kniha bola stiahnutá z predaja, zošrotovaná a jej autor dostal na určitú dobu zákaz publikovať. Napriek tomu Fedor Vico hovorí, že nie je dobré obzerať sa veľmi do minulosti a fňukať. Jeho brat Miroslav, ktorý je novinár,  publicista a literát, na otázku Mikuláša Jarábka, či sa mu podarilo zachrániť nejaké exempláre z prvej knižky Dereš, odpovedal, že si knižku kúpil, kým bola ešte v predaji. V roku 2009 vyšla opäť kniha Dereš, no tento raz s podtitulom „...a nikdy inak“, doplnená o texty vydávajúce svedectvo o spoločensko-politických pomeroch nielen v období socializmu (Fedor Vico toto nové vydanie označil ako „sprievodcu po normalizácii“), ale i nežnej revolúcie a porevolučných rokov.  

Novou informáciou pre mňa bolo, že Miroslav Vico a jeho brat  Fedor sú rusínskej národnosti. Prišla reč aj na seriál kreslených vtipov Iľko Sova z Bajusova, ktorý Fedor Vico písal po rusínsky pre rusínske Národné novinky.

Fedor Vico nešetril veselými príhodami (hoci niekedy, keď sa nad tým človek zamyslel, bol to smiech cez slzy), napríklad, ako v istej slovenskej talkshow pozoroval nacvičovanie aplauzov, potlesku i pískania divákov pred samotným natáčaním programu, alebo ako ešte za socializmu, tesne po skončení školy, maľoval na pútače portréty Marxa, Engelsa, Lenina a Stalina pre PKO, a dopadlo to tak, že Leninovi primaľoval Stalinovo ucho.

Oživenie spôsobil i Peter Roháč, ktorý celú akciu natáčal kamerou a po skonštatovaní hostí, že Roháč (časopis) po nežnej revolúcii zanikol, sa ohradil, že on žije aj naďalej.   

O vzniku BUMerangu sme sa dozvedeli, že BUMerang začal prvý raz vychádzať v roku 1994 a jeho vydávanie sponzoroval istý pivovar, pre ktorý Fedor Vico kreslil bilboardy.

Potom moderátor odovzdal slovo Eve Jarábkovej-Chabadovej, členke Fóra humoristov, ktorá vymyslela talkshow Rodinné balenie. Ako moderátorka v nej spovedá ľudí pokrvne či myšlienkovo príbuzných. Predstavila sa, že ona je hudobný vstup a že podľa inštrukcií má 20 minút na to, aby hostí vyspovedala. Kládla teda rôzne vtipné otázky. Dozvedeli sme sa napríklad, že Miroslav Vico sa teší, že po ceste do Trnavy nevidel žiadnu špinavosť, len biely sneh a že Fedora Vica netrápi ani to, aby sa zaoberal tým, čo ho netrápi. Čo sa týka rusínskeho jazyka, Miroslav Vico porozprával, že keď počas základnej vojenskej služby musel byť niekedy aj dve hodiny na stráži, bavil sa napríklad tým, že rozmýšľal, ako sa povedia niektoré slová v rozličných jazykoch, napríklad aj v rusínčine či v ukrajinčine. Fedor Vico tiež humorne porozprával o špecifikách rusínskeho jazyka, napríklad, ako niektoré slová znejú neznalému človeku neslušne, hoci neslušné ani nie sú. Eva Jarábková-Chabadová potom venovala hosťom knižky od nej a Janky Blaškovej a od hostí zase spolu s Mikulášom Jarábkom dostali knižky Dereš ...a nikdy inak.

Na otázku moderátora, ako sa BUMerang dostal k denníku Šport, Miroslav Vico odpovedal, že hlavnú úlohu zohral jeho brat, ktorý je mediálne známejší (napríklad aj z dokumentárnych filmov Marka Škopa – Iné svety (2006) a Osadné (2009)). Denník Šport poskytne papier, jeho pracovníci BUMerang vytlačia (tlačí sa v Bratislave a tiež v Košiciach), vložia ho do denníka Šport a aj ho distribuujú. V BUMerangu bývajú uverejnené karikatúry z celého sveta, čo je v súčasnej dobe na Slovensku ojedinelé.  

Fedor Vico nie je členom Slovenskej únie karikaturistov, ale zato je čestným členom Českej únie karikaturistov. Na Slovensku však získal Novinársku cenu v roku 2011 v kategórii Najlepší česko-slovenský kreslený vtip, komiks, karikatúra a viackrát bol na túto cenu nominovaný. Publikuje napríklad aj v denníku SME.

Na základe dohody o reciprocite BUMerang publikuje i niektoré materiály z českého humoristického časopisu SORRY, ktorý sa špecializuje hlavne na čierny humor.

Miroslav Vico potom pripomenul, že v roku 2017 vyhlasujú Pivná galéria v Prešove a redakcia časopisu BUMerang už 23. ročník medzinárodnej súťaže kresleného humoru na tému PIVO s názvom ZLATÝ SÚDOK 2017. Každoročne dostávajú príspevky z mnohých krajín sveta, medzi ktorými boli napríklad Japonsko, Thajsko, Indonézia či Austrália.

Napokon došlo i na čítačku: Mikuláš Jarábek prečítal príspevok Miroslava Vica zo seriálu uverejňovaného v BUMerangu – Správy slovenskej malej strany – a následne Eva Jarábková-Chabadová prečítala niekoľko svojich epigramov. Čitárňou Knižnice Juraja Fándlyho sa ozýval smiech a potlesk.

Takto BUMerang preletel cez Trnavu a priniesol veselosť, ale ako každý dobrý humor, i podnety na vážne zamyslenie.

Po skončení stretnutia som sa ešte príjemne pozhovárala s mnohými ľuďmi. Na trnavskú autobusovú stanicu som prišla celkom pokojne, no napokon som si aj zašprintovala, lebo o 18:50 hod. odchádzal autobus do Serede, na ktorý som pozabudla. A tak som sa vrátila do Serede, z ktorej som ráno odišla do Bratislavy a následne do Trnavy, naozaj ako bumerang. No, to ma len utvrdilo v tom, že som bola v správnom čase na správnom mieste a na správnej akcii.

 


Fotogaléria k článku:

1056
Autor: Ružena Šípková
1056
Autor: Ružena Šípková
1056
Autor: Ružena Šípková

Zobraziť všetky fotografie
1056
Autor: Ružena Šípková
1056
Autor: Ružena Šípková
1056
Autor: Ružena Šípková

1056
Autor: Ružena Šípková
1056
Autor: Ružena Šípková
1056
Autor: Ružena Šípková

1056
Autor: Ružena Šípková

Skryť všetky fotografie

Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Optik MORVAY AKCIA
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Pridať komentár
iLieky
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Reporteri
Označenie inzercie
Direct real Norea - REALITY
Označenie inzercie
Optik MORVAY
Označenie inzercie
Papiernictvo Kizze
Označenie inzercie
Begam Trnava
Označenie inzercie
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
LED ARENA
Označenie inzercie
Autopožičovňa Sereď
Označenie inzercie
Bezpecne mesto
Označenie inzercie
Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Sereď, Slovensko
Jasno
15°
C
72%
Východ 10 km/h
07:02
18:10

Štv

B

23°/12°

Pia

B

22°/9°

Sob

B

22°/9°

Vyhľadávanie
Posledné komentáre
Komentársmutok 11-02-2020 12:40:12:
Tragická dopravná nehoda medzi obcou Šintava a Šoporňa - AKTUALIZOVANÉ
KomentárPolícia Začala trestné stíhanie za zločin v kauze predaja rybníkov v P.Bystrici 08-10-2019 17:02:12:
Sereďskí rybári lovia opäť vo svojom revíri
KomentárPravda je len jedna 03-10-2019 17:26:08:
7. zasadnutie Obecného zastupiteľstva v Dolnej Strede dňa 3.júla 2019
Komentáranabela 26-09-2019 14:01:27:
Adrian Macho sa oficiálne ujal vedenia obce Šoporňa
KomentárSVD1 14-09-2019 20:22:21:
" V hudbe vyjadrujem svoje pocity "
Komentárveru 01-09-2019 17:42:35:
Z času na čas si zafajčil marihuanu, ktorú si sám dopestoval v dome vo Váhovciach
Komentárs.i.n. 30-08-2019 22:01:20:
Pripomeňme si hrdinov Slovenského národného povstania zo Serede
Komentáranonym 30-08-2019 19:54:00:
"Doteraz som sa nedožil výsledku zo strany MsU, poslancov MsZ v Seredi" - píše občan Serede
KomentárMiloš Majko 30-08-2019 12:57:35:
Prípad Jankovská nie je o stanovisku polície či právoplatnom rozsudku. Je o etike a morálke.
KomentárBlablablaha 29-08-2019 13:39:44:
Vláda schválila návrh nového zákona o občianskych preukazoch
Komentárivan 29-08-2019 11:08:33:
Seniorku v Trnave podvodníci nedostali. Legenda "vnuk".
Komentáruž pred 10 rokmi 29-08-2019 05:22:58:
Trnavská župa začína s rekonštrukciu Krajinského mosta v Piešťanoch a úseku cesty Podbranč - Myjava
Komentárteraz je 28-08-2019 08:18:20:
Obžalovanému starostovi Machovi pred prokurátorkou a sudcom do reči veľmi nebolo. Čo sa dozvieme na pojednávaní zajtra?
Komentárto nevymyslíš 27-08-2019 20:32:27:
Ministerka vnútra vymenovala nového prezidenta HaZZ
KomentárBaba Vanga 27-08-2019 17:15:31:
" Takže, aké riešenie sa núka, aby sme neprešľapovali na tej našej povestnej križovatke, kde nám zabíjajú štát ?" - píše Pavol Varga
Komentárpotecha 25-08-2019 13:41:57:
MFK Zvolen - ŠKF iClinic Sereď 0 : 2 (0 : 1)

Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Bottom panel

© SeredOnLine.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na SeredOnLine.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign