Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Rescue Online | Sereď Online | SOL archív | Reportér 24

Najhoršia je mlčiaca väčšina
Označenie inzercie
Sereď Online

ISSN 1337-8481   Dnes je 18. 3. 2020, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Vrazda novinára a jeho priatelky nesmie zostat zabudnuta
Označenie inzercie
Wifina - internetove pripojenie pre verejnost
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
FOTO
Označenie inzercie
ŠKOLA DEMOKRACIE
Označenie inzercie
EXPEDICIA BALKAN 2014
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
Lekáreň
Údaje o lekárskej službe na dnešný deň nie sú dostupné.

Kino Nova
Múzeum Sereď
Farnosť Sereď
Označenie inzercie
Historické fotografie
Sereď
Označenie inzercie
Linky
Videá

Bude kontrolórka Vedrodyová konať tam, kde to je jej povinnosťou?

Miloš MajkoDátum15. 10. 2017 22:48:07Témaobec Šintava
200

Šintava    |    Na poslednom rokovaní OZ v Šintave bola navrhnutá kontrola vianočného večierka z roku 2016, na ktorý vedenie ZŠ vynaložilo  takmer  4000 Euro. Na dedinskú školu určite nie malé finančné prostriedky a za obdobné mecheche by sa nemusela hanbiť ani škola v krajskom meste s tisíc žiakmi. Aj keď chápem pohnútku riaditeľa školy Dr. Martina Bodisa, no financie sú vždy podstatné. Určite vtedy, keď deti do školy nosili toaletný papier a mydlo.

Poslanec Dr. Šimulčík navrhol bod do rokovania OZ týkajúci sa vykonania ďalšej finančnej kontroly na škole ohladne financovania večierku. Tento bod starostom na základe jeho sčítania výsledku hlasovania poslancov, do rokovania zaradený nebol.  Na základe NEzaradenia bodu do rokovania, poslanec Šimulčík vyzval kontrolórku  Vedrodyovú na vykonanie kontroly, či finančné prostriedky boli použité podľa zákona  597/2003 Z.z., ktorý hovorí o financovaní školstva. Tento krok poslanca je zaujímavý preto, lebo touto verejnou výzvou zodpovednosť za prípadné NEodhalenie nezákonnosti, bola prenesená na jej osobu. Kontrolórka na základe uznesenia OZ, môže vykonať kontrolu aj samostatne podľa vlastného uváženia. Teda aj bez poverenia obecným zastupiteľstvom. Osobne považujem túto výzvu poslanca konajúceho počas zastupiteľstva ako verený činiteľ, za mimoriadne závažnú a dostatočný dôvod na vykonanie kontroly.

Ak sa pozrieme na nedávne kroky kontrolórky  Dr. Zuzany Horváthovej v Seredi, aj ona dlhé roky nevidela (možno nechcela vidieť) problémy v samospráve a subjekte vlastnenom mestom používajúcom verejné financie. No keď kontrolu vykonala, nielenže zistila závažné nedostatky v hospodárení, ale svojim konaním kryje aj samu seba pri prípadných ďalších krokoch zameraných na vyvodenie dôsledkov voči konkrétnym zodpovedným osobám. Zoberie si príklad kontrolórka vo vedľajšej obci ?

Kontrolórka po večierku za takmer 4000 Euro bola promptná  a vykonala kontrolu, ktorá zistila, že večierok bol financovaný "z vlastných príjmov školy". Napr. z prenájmu priestorov školy. Kontrola však nepovedala, či tieto finančné prostriedky bolo možné na večierok použiť, ale obmedzila sa len na konštatáciu, o aké peniaze išlo a teda nie, či boli použité v súlade so zákonom. Práve na toto sa Šimulčík pýtal.

Na zastupiteľstve kontrolórka hovorila, že zákon  597/2003 Z.z. využitie financií získaných z vlastných zdrojov neupravuje. Pravdepodobne pani kontrolórke chýbajú niektoré listy z predmetného zákona, alebo nedočítala príslušné paragrafy do konca, preto iba pre pani kontrolórku si dovoľujeme odcitovať a doplniť  laickým komentárom príslušné znenie ňou spomenutého zákona  597/2003  Z.z.:

§2 Zdroje financovania regionálneho školstva

Odsek (1) Zdroje financovania verejných škôl, verejných materských škôl a verejných školských zariadení sú

c) prostriedky od iných fyzických osôb a právnických osôb za prenájom priestorov a zariadenia škôl alebo školských zariadení v čase, keď sa nevyužívajú na výchovno-vzdelávací proces    [Pre kontrolórku obce Šintava – podľa Vašej kontroly bol z týchto prostriedkov hradený vianočný večierok vo výške skoro 4000 eur.]             

Odsek (3) Školy, verejné materské školy a verejné školské zariadenia použijú finančné prostriedky pridelené zo štátneho rozpočtu podľa § 4 a 5 na financovanie nákladov na mzdy a platy vrátane poistného na povinné verejné zdravotné poistenie, poistného na sociálne poistenie, príspevku na starobné dôchodkové sporenie, príspevku na doplnkové dôchodkové sporenie, prevádzky, modernizácie učebných pomôcok, špeciálnych učebných pomôcok a kompenzačných pomôcok a na riešenie havarijných situácií. [Pre kontrolórku obce Šintava – prosím Vás, kde je tu uvedený večierok vo výške skoro 4000 eur?]

Odsek (4) Verejné školy, verejné materské školy a verejné školské zariadenia použijú zdroje financovania podľa

a) odseku 1 písm. b) až d) [Pre kontrolórku obce Šintava – patrí medzi to aj bod c)., ktorý je uvedený vyššie], h) a i) ako doplnkový zdroj na účely podľa odseku 3 [Pre kontrolórku obce Šintava – odsek 3 je uvedený vyššie]; verejné materské školy a verejné školské zariadenia aj ako doplnkový zdroj na financovanie výchovno-vzdelávacieho procesu.

 

Podčiarknuté a podtrhnuté: v zákone č. 597/2003 Z. z., ktorý hovorí o financovaní školstva, zrejme nikto nenájde paragraf podľa ktorého mohol byť financovaný večierok skoro za 4000 eur. Či je tomu skutočne tak, musí objasniť kontrola.


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹
Registrovaný Miloš Majko Miloš Majko | 22-10-2017 21:37:30
No a pekne postupne sa pani kontrolorky zacneme pytat, ako to bolo s NEkontrolovanim zmluvy a dodavky sluzieb navysenych pre obec o 37 000 Eur, cenou za buranie a naslednym vysetrovanim pripadu policiou. Co si myslite, bude obcanom odpovedat?

Odpoved pre občan | 22-10-2017 20:57:23
Ihrisko? Kto že ho zničil? Deti, ktoré preskakujú plot a chodia sa tam bohužiaľ nie len hrať. A k tomu predchodcovi, napríklad za je ho obdobia sa asi cesty nevyplatili len tak naraz a tiež sa o to niekto musel postarat. Tato obec ma veľa chyb a aj bude a každý z nás je nejaký. Aj tak si myslím, že každý jeden starosta sa snažil o čo najviac pre tuto obec. A ak sa nájde niekto nový a dokáže, že chce niečo nové a zmenu, rád mu dám hlas. Nevracajme “staré”.
Pre obcan | 21-10-2017 15:06:33
Ano mas pravdu. Treba si vsimat ciny. Tento starosta okrem organizovania posedeni za obecne peniaze pre vedenie skoly a ich znamych este stihol nechat znicit multifunkcne ihrisko. Chod si ho pozret,aby si sa presvedcil. Ostatne je iba chvalenie sa cudzim perim. Skus sa spytat jeho predchodcu,tak ako ja a zistis,kde je skutocne pravda. Potom sa ozvi a pis co si zistil.
Katarina | 20-10-2017 20:24:59
Mirec a to Ty pises.
Obcan | 20-10-2017 20:06:54
Je to smutne ako sa ľudia (dúfam, že z tejto dediny) stavaju k tejto situácii bez akéhokoľvek iného dôkazu a názoru. Prosperujúca a vychýrená škola, nie len na Slovensku,si nezaslúži takúto ozvenu. Asi ste zabudli čo mala táto škola pred nástupom terajšieho pána riaditeľa. Začnite sa pozerať na činy ľudí a nie len na vaše predsudky. To čo Vám povie jedna strana, nemusí byt vždy pravda. Len toľko. Ďakujem za prečítanie.
O2 Pali | 17-10-2017 10:27:09
A samozrejme min. 3 týždne obsadená telocvičňa (necvičí, nato čo je prioritne určená \"všetko pre deti tie sú prvoradé\") bo treba výzdobu a catering, no ako by to vyzeralo na tých fotkách bez toho.....

blbl | 17-10-2017 09:23:35
Pre rodičov bude tiež catering zabezpečený? Radosť navštevovať takúto školu.
xxxxx | 17-10-2017 08:59:38
Samozrejme ,je ich viac ,tento rok je vianočný večierok aj pre rodičov ,aby im zalepili oči a ústa. A deti namiesto aby sa učili ,budú nacvičovať.
skôr | 17-10-2017 07:40:44
mňa by skôr zaujímalo, z čoho budú platené večierky tento rok, ktoré sa už chystajú. odkiaľ na to zoberú zase peniaze? a kto to skontroluje? treba veciam predchádzať a nie ich riešiť, už keď sa stanú a nikto z tým nič nespraví (alebo nechce spraviť). pozvať zase nejakých 100-150 ľudí bude zase pekná sumička penazí...a večierkov je samozrejme viacej, nie len jeden...
sepultura666 | 16-10-2017 10:05:06
....arogancia a drzost verejnych cinitelov sa postupne prenasa do kazdej,aj nanjmensej statnej institucie...meciarovsko-ficovsky syndrom arogantneho psychopata...

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Optik MORVAY AKCIA
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Pridať komentár
iLieky
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Reporteri
Označenie inzercie
Direct real Norea - REALITY
Označenie inzercie
Optik MORVAY
Označenie inzercie
Papiernictvo Kizze
Označenie inzercie
Begam Trnava
Označenie inzercie
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
LED ARENA
Označenie inzercie
Autopožičovňa Sereď
Označenie inzercie
Bezpecne mesto
Označenie inzercie
Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Sereď, Slovensko
Jasno
15°
C
72%
Východ 10 km/h
07:02
18:10

Štv

B

23°/12°

Pia

B

22°/9°

Sob

B

22°/9°

Vyhľadávanie
Posledné komentáre
Komentársmutok 11-02-2020 12:40:12:
Tragická dopravná nehoda medzi obcou Šintava a Šoporňa - AKTUALIZOVANÉ
KomentárPolícia Začala trestné stíhanie za zločin v kauze predaja rybníkov v P.Bystrici 08-10-2019 17:02:12:
Sereďskí rybári lovia opäť vo svojom revíri
KomentárPravda je len jedna 03-10-2019 17:26:08:
7. zasadnutie Obecného zastupiteľstva v Dolnej Strede dňa 3.júla 2019
Komentáranabela 26-09-2019 14:01:27:
Adrian Macho sa oficiálne ujal vedenia obce Šoporňa
KomentárSVD1 14-09-2019 20:22:21:
" V hudbe vyjadrujem svoje pocity "
Komentárveru 01-09-2019 17:42:35:
Z času na čas si zafajčil marihuanu, ktorú si sám dopestoval v dome vo Váhovciach
Komentárs.i.n. 30-08-2019 22:01:20:
Pripomeňme si hrdinov Slovenského národného povstania zo Serede
Komentáranonym 30-08-2019 19:54:00:
"Doteraz som sa nedožil výsledku zo strany MsU, poslancov MsZ v Seredi" - píše občan Serede
KomentárMiloš Majko 30-08-2019 12:57:35:
Prípad Jankovská nie je o stanovisku polície či právoplatnom rozsudku. Je o etike a morálke.
KomentárBlablablaha 29-08-2019 13:39:44:
Vláda schválila návrh nového zákona o občianskych preukazoch
Komentárivan 29-08-2019 11:08:33:
Seniorku v Trnave podvodníci nedostali. Legenda "vnuk".
Komentáruž pred 10 rokmi 29-08-2019 05:22:58:
Trnavská župa začína s rekonštrukciu Krajinského mosta v Piešťanoch a úseku cesty Podbranč - Myjava
Komentárteraz je 28-08-2019 08:18:20:
Obžalovanému starostovi Machovi pred prokurátorkou a sudcom do reči veľmi nebolo. Čo sa dozvieme na pojednávaní zajtra?
Komentárto nevymyslíš 27-08-2019 20:32:27:
Ministerka vnútra vymenovala nového prezidenta HaZZ
KomentárBaba Vanga 27-08-2019 17:15:31:
" Takže, aké riešenie sa núka, aby sme neprešľapovali na tej našej povestnej križovatke, kde nám zabíjajú štát ?" - píše Pavol Varga
Komentárpotecha 25-08-2019 13:41:57:
MFK Zvolen - ŠKF iClinic Sereď 0 : 2 (0 : 1)

Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Bottom panel

© SeredOnLine.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na SeredOnLine.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign