Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Rescue Online | Sereď Online | SOL archív | Reportér 24

Najhoršia je mlčiaca väčšina
Označenie inzercie
Sereď Online

ISSN 1337-8481   Dnes je 18. 3. 2020, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Vrazda novinára a jeho priatelky nesmie zostat zabudnuta
Označenie inzercie
Wifina - internetove pripojenie pre verejnost
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
FOTO
Označenie inzercie
ŠKOLA DEMOKRACIE
Označenie inzercie
EXPEDICIA BALKAN 2014
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
Lekáreň
Údaje o lekárskej službe na dnešný deň nie sú dostupné.

Kino Nova
Múzeum Sereď
Farnosť Sereď
Označenie inzercie
Historické fotografie
Sereď
Označenie inzercie
Linky
Videá

Bicykel ako dopravný prostriedok v Seredi

1207

Ak medzi nich nepatríte, môžu to byť vaši známi, kolegovia či rodinní príslušníci. Možno ich vídate denne či už v peknom alebo nepriaznivom počasí, dokonca aj v týchto chladných dňoch. Reč je o cyklistoch, ani nie tak o tých športových, ale skôr o bežných, každodenných, ktorí využívajú bicykel na dochádzanie do práce, školy, na nákup alebo len tak ako spestrenie voľného času.

Určite ste si všimli, že je ich v našom meste dosť. Časť z nich využíva na presun hrádzu, ktorá pohodlne spája Sereď od Horného Čepeňa až po Dolnú Stredu. Absentujú však ďaľšie prepoje z tohoto cyklistického "obchvatu" v smere do centra mesta, či už k dôležitým inštitúciám, obchodom alebo za prácou. Čo sa ale týka väčšej časti obyvateľstva využívajúceho bicykel ako dopravný prostriedok, tá je nútená využívať rušné cesty, ktoré sú však častokrát nebezpečné a svojim spôsobom nútia cyklistov riskovať.
Aj keď by malo platiť, že ako cyklisti tak aj motoristi by mali k sebe pristupovať zodpovedne a vzájomne sa tolerovať, často sme svedkami konfliktných situácií zavinenými
obomi stranami. Treba však dodať, že cyklista je rovnocenným účastníkom cestnej premávky ako aj motorista, no je ten zraniteľnejší. Ďaľšou prekážkou pre cyklistov je komplikovaný presun cez rôzne prechody cez cestu, obrubníky a iné prekážky na cestách.

Práve z dôvodu minimalizácie tohoto rizika stretu a vytvorenia lepších a bezpečnejších podmienok pre cyklistov by bolo vhodné, ak by sa v meste vytýčili hlavné cyklistické prepoje slúžiace ako spojnice dôležitých lokalít v meste. Mohlo by pri tom ísť od jednoduchých piktogramov až po chodníky vyhradené pre cyklistov, tzv. cyklochodníky. Okrem zvýšenej bezpečnosti pre cyklistov a vytvorenie pohodlných podmienok na presun by zároveň poskytli príležitosť využiť bicykel ako dopravný prostriedok aj pre obyvateľov, ktorí tak nerobia z obavy o svoje zdravie a bezpečnosť. Zároveň by to malo vplyv aj na životné prostredie a "zdravie" nášho mesta, keďže by sa automaticky znížil počet automobilov v meste, čo je už dnes veľký problém žiaľ so stále stúpajúcou tendenciou.

Rozvoj cyklistiky na Slovensku, o ktorý sa svojou mierou zaslúžili aj projekty Do práce na bicykli, Do školy na bicykli či Na bicykli do obchodu je značný a aj keď zaostáva za ostatnými krajinami v EÚ, postupne sa dostáva do popredia. Je preto dôležité aby sa pri príprave nových projektov, či projektov na rekonštrukciu komunikácií počítalo aj s touto formou dopravy.

Budeme radi ak nám napíšete vaše názory, pripomienky či osobné odporúčania čo a ako zmeniť, upraviť a vylepšiť v našom meste Sereď. My ich následne spracujeme a spoločne s ďalšími aktivitami, ktoré pripravujeme sa budeme snažiť v spolupráci s kompetentnými inštitúciami o ich riešenie.

Náš kontaktný mail: cyklistika@mrc.sk
 

oz Mám rád cyklistiku


Fotogaléria k článku:

1207
Autor: oz Mám rád cyklistiku
1207
Autor: oz Mám rád cyklistiku
1207
Autor: oz Mám rád cyklistiku

Zobraziť všetky fotografie
1207
Autor: oz Mám rád cyklistiku

Skryť všetky fotografie

Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹
Johnny | 08-01-2017 00:00:06
Aj dnes v tejto zime bolo po meste veľa cyklistov, klobúk dolu :)))
Registrovaný oz Mám rád cyklistiku oz Mám rád cyklistiku | 05-01-2017 13:29:18
V prvom rade ďakujeme za príspevky, či už tu v diskusii alebo za tie ktoré prišli mailom.
Určite nemožno hádzať všetkých do jedného vreca, to je jasné. Ale z princípu cesty, kde by bol vyhradený priestor pre cyklistov by \"znížili\" riziko ktoré neprispôsobiví cyklisti predstavujú. Je tu ale jeden fakt, ktorý akosi nie je doriešený, že veľa cyklistov nepozná ani základné dopravné predpisy, a už vôbec výklad zákona ako chodiť cez prechod a podobne. Jediné čo možno vedia je povolené promile alkoholu v krvi :D To tu ale nevyriešime.

Tie cesty na svojich krajniciach sú skutočne na mnohých miestach nebezpečné a nezjazdné a cyklista je nútený vojsť do jazdného pruhu alebo využiť chodník, či zosadnúť z bicykla.
pre" to pre Michal" | 05-01-2017 10:35:38
zle som sa vyjadril. Samozrejme viem, že cyklisti musia mať reflexné prvky, no konkrétne vesta ako taká nie je povinná
to pre Michal | 05-01-2017 07:33:12
Beriem všetko čo ste napísal, na jar v lete jazdím so synom (na sedanke) bikom po meste, aj ked by som nemal zvacsa v centre vyuzivam chodníky, cesty v čepeni kde nieje taka premavka. Vaše ustanovenie sa týka chodcov, cyklisti MUSIA mať za zníženej viditelnosti reflexny prvok alebo odev jazdiaci po krajnici. Neviem teda kde trčia policajti aspoň pre výstrahu.
pre Michala | 05-01-2017 06:11:38
síce nechceš hádzať cyklistov do jedného vreca , no skús si prejsť mesto na bicykli. Krajnice neupravené, teda celý meter od chodníku súvislá vrstva blata, poškodené dažďové poklopy. Svetelná križovatka smerom od TT, vyjazdená krajnica na jednom mieste zúžená na 10 cm ! Vozovka na železničnom moste hotová katastrofa, obzvlášť smerom von z mesta-katastrofálne bubny a v počas dažďa hlboká barina, čudujem sa, že sa tam ešte nestala nehoda. Sám som cyklista, ktorý sa hnevá nezodpovedných cyklistov najmä jazdiacich cez prechod pre chodcov- CYKLISTA NIE JE CHODEC.!! Vážení ignoranti na prechode láskavo po vlastných pekne vedľa bicykla. Michal pozri si predpisy- vesta v obci nie je povinná, avšak v rámci bezpečnosti svojej aj ostatných treba byť videný- teda používajte reflexné prvky a osvetlenie.
cyklisti | 04-01-2017 16:18:01
Na doplnenie: chodia neosvetlení, po chodníkoch pre peších-ako na závodnej dráhe, že musíte odskočiť, je málo cyklistov, ktorí ,keď sa nachádzajú peší chpdci, že zídu z bicykla. Je tiež pravdou, že po ceste nemajú kade chodiť, nakoľko sú tam nastavané autá a aby ich obchádzali, museli by ísť stredom vozovky. Nuž ,parkovanie aut má prednosť pred ľudmi.
Michal | 04-01-2017 14:06:52
K veci teda, začal by som v prvom rade od cyklistov.
Po-Pia chodím každé ráno cca 5:30 cez mesto od Ryby-A.Hlinku na D1. Cyklistov je naozaj vela o to pokoj, ale z 10tich má vestu jeden, cez prechod sa nepozerám ved načo, znamenia o smere jazdy nehovorím, v strede mosta nevládzem tak si zoskočím z biku do stredu cesty ved auto sa uhne, nerešpektovanie značiek atd....Nechcem hádzať cyklistov do jedného vreca ale nejak som inych nestretol.
obyvatel | 04-01-2017 13:28:10
tak veru a uz len doplnim, aj bezbariérové prechody pre aby mamičky s kočíkmi a detičky na trojkolkach, aby si nelamali nohy na 20cm obrubnikoch
Lolo | 04-01-2017 12:28:49
Nič proti cyklistom ale skôr ako sa začnú robiť cyklochodniky by bolo dobré aby sa dali do poriadku chodníky pre peších.

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Optik MORVAY AKCIA
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Pridať komentár
iLieky
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Reporteri
Označenie inzercie
Direct real Norea - REALITY
Označenie inzercie
Optik MORVAY
Označenie inzercie
Papiernictvo Kizze
Označenie inzercie
Begam Trnava
Označenie inzercie
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
LED ARENA
Označenie inzercie
Autopožičovňa Sereď
Označenie inzercie
Bezpecne mesto
Označenie inzercie
Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Sereď, Slovensko
Jasno
15°
C
72%
Východ 10 km/h
07:02
18:10

Štv

B

23°/12°

Pia

B

22°/9°

Sob

B

22°/9°

Vyhľadávanie
Posledné komentáre
Komentársmutok 11-02-2020 12:40:12:
Tragická dopravná nehoda medzi obcou Šintava a Šoporňa - AKTUALIZOVANÉ
KomentárPolícia Začala trestné stíhanie za zločin v kauze predaja rybníkov v P.Bystrici 08-10-2019 17:02:12:
Sereďskí rybári lovia opäť vo svojom revíri
KomentárPravda je len jedna 03-10-2019 17:26:08:
7. zasadnutie Obecného zastupiteľstva v Dolnej Strede dňa 3.júla 2019
Komentáranabela 26-09-2019 14:01:27:
Adrian Macho sa oficiálne ujal vedenia obce Šoporňa
KomentárSVD1 14-09-2019 20:22:21:
" V hudbe vyjadrujem svoje pocity "
Komentárveru 01-09-2019 17:42:35:
Z času na čas si zafajčil marihuanu, ktorú si sám dopestoval v dome vo Váhovciach
Komentárs.i.n. 30-08-2019 22:01:20:
Pripomeňme si hrdinov Slovenského národného povstania zo Serede
Komentáranonym 30-08-2019 19:54:00:
"Doteraz som sa nedožil výsledku zo strany MsU, poslancov MsZ v Seredi" - píše občan Serede
KomentárMiloš Majko 30-08-2019 12:57:35:
Prípad Jankovská nie je o stanovisku polície či právoplatnom rozsudku. Je o etike a morálke.
KomentárBlablablaha 29-08-2019 13:39:44:
Vláda schválila návrh nového zákona o občianskych preukazoch
Komentárivan 29-08-2019 11:08:33:
Seniorku v Trnave podvodníci nedostali. Legenda "vnuk".
Komentáruž pred 10 rokmi 29-08-2019 05:22:58:
Trnavská župa začína s rekonštrukciu Krajinského mosta v Piešťanoch a úseku cesty Podbranč - Myjava
Komentárteraz je 28-08-2019 08:18:20:
Obžalovanému starostovi Machovi pred prokurátorkou a sudcom do reči veľmi nebolo. Čo sa dozvieme na pojednávaní zajtra?
Komentárto nevymyslíš 27-08-2019 20:32:27:
Ministerka vnútra vymenovala nového prezidenta HaZZ
KomentárBaba Vanga 27-08-2019 17:15:31:
" Takže, aké riešenie sa núka, aby sme neprešľapovali na tej našej povestnej križovatke, kde nám zabíjajú štát ?" - píše Pavol Varga
Komentárpotecha 25-08-2019 13:41:57:
MFK Zvolen - ŠKF iClinic Sereď 0 : 2 (0 : 1)

Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Bottom panel

© SeredOnLine.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na SeredOnLine.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign