Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Rescue Online | Sereď Online | SOL archív | Reportér 24

Najhoršia je mlčiaca väčšina
Označenie inzercie
Sereď Online

ISSN 1337-8481   Dnes je 18. 3. 2020, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Vrazda novinára a jeho priatelky nesmie zostat zabudnuta
Označenie inzercie
Wifina - internetove pripojenie pre verejnost
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
FOTO
Označenie inzercie
ŠKOLA DEMOKRACIE
Označenie inzercie
EXPEDICIA BALKAN 2014
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
Lekáreň
Údaje o lekárskej službe na dnešný deň nie sú dostupné.

Kino Nova
Múzeum Sereď
Farnosť Sereď
Označenie inzercie
Historické fotografie
Sereď
Označenie inzercie
Linky
Videá

Aj úradník má mantinely, ktoré prekročiť nemôže - časť 1.

Miloš MajkoDátum09. 02. 2016 13:41:37TémaAktuálne témy

Večný boj úradníka s občanom - aspoň tak veľa bežných ľudí ale aj  podnikateľov vníma väčšinou nevyhnutné stretnutie s predstaviteľom štátnej byrokracie. Áno, nemalo by to tak byť, no skúsenosti nepustia a nato, aby sa stav zmenil,  muselo by sa od základov zmeniť fungovanie štátu. A inak by museli svoju úlohu v spoločnosti vnímať aj samotní úradníci. Ale poďme pekne po poriadku.

Bežný občan sa s úradníkmi stretá málokedy. Ak aj áno, tak  väčšinou ide o vydanie potvrdenia či bežného povolenia hlavne v súvislosti so stavbou či nejakým dokladom. V úplne inej situácii  sú podnikatelia. Hlavne tí aktívnejší sa úradníckej byrokracii nevyhnú takpovediac dnes a denne. A to v mnohých podobách. Žiaľ aj v negatívnej, ba niekedy úplne zápornej podobe. Hlavne, keď sa jedná o určitým spôsobom represívne zložky štátnej správy vykonávajúce dohľad či kontrolu nad podnikaním. No a ak ide o podnikanie v lukratívnom odvetví a ak si úradníci privlastnia oveľa viac práv ako im dáva zákon a etika, tak je problém na svete. Áno, aj etika a profesionalita úradníka  (ale aj slušnosť občana či podnikateľa) sú dôležitými faktormi spôsobujúcimi nakoľko  "bezbolestný" bude priebeh konania medzi občanom/podnikateľom a štátom. 

Nie je úrad ako úrad

Podnikatelia špecializujúci sa na niektoré druhy podnikania dochádzajú do kontaktu s inštitúciami, o ktorých existencii bežný občan možno ani netuší. Napríklad podnikanie s odpadmi je biznisom, v ktorom prísna a nekompromisná kontrola byť musí. Zároveň však aj tu musí platiť, že objektivita, transparentnosť a rovnaký prístup ku všetkým podnikateľom zo strany úradníkov byť jednoducho musí. Je tomu tak vždy?

- - -

Koncom decembra  2015 nás oslovili zástupcovia jednej z firiem podnikajúcich práve s odpadmi. Dlhodobý problém pociťujú s prístupom úradníkov  Slovenskej inšpekcie životného prostredia. Problematiku vykonaných kontrol a prebiehajúcich  konaní nám čiastočne síce  priblížili, no nemienime hodnotiť jej odbornú stránku - to je skutočne na príslušných orgánoch.  Nemôžeme ale nevidieť práve už spomenuté správanie sa úradníkov voči firme, resp. jej zástupcom.

Podľa vyjadrenia zástupcov spoločnosti  Plastic People s.r.o., úradníci im mimo iné neumožňujú nahliadnutie do spisového materiálu napriek tomu, že sú účastníkmi konania. Dokonca systematicky  im majú sťažovať  prístup k informáciam v konaniach týkajúcich sa ich firmy.

Problém medzi spoločnosťou a úradníkmi  SIŽP v Nitre  má byť natoľko vyostrený, že  koncom  decembra  2015   do sídla inšpekcie išli zástupcovia spoločnosti  Plastic People  s.r.o.  nielen s kamerou v ruke, ale dokonca  v doprovode notára, ktorého úlohou bolo vierohodné zadokumentovanie  konania úradníkov  nezávislou autoritou za účelom následného domáhania sa práv spoločnosti u nadriadených orgánov príslušného úradu.

A práve tu sa jasne, nespochybniteľne a takpovediac v "plnej nahote" ukázal problém, s ktorým často musia bojovať podnikatelia. Arogancia úradníkov, ich neochota, či mnohokrát dokonca účelové obštrukcie. Až podnikateľ rozmýšľa, či sa nejedná o obštrukcie cielené. Dokonca niektorí z podnikateľov sa nechali počuť, že až zjavne "objednané" konkurenciou.

Ale vráťme sa k firme Plastic People a SIŽP v Nitre. Všetko ako tak "funguje" za predpokladu, že sa hrá podľa nôt úradníkov, nik neprotestuje - ak áno tak verbálne či maximálne v kopení korešpondencie pribúdajúcej z oboch strán. Pripomíname, že všetky úkony  (aj tie viac či menej vynútené)  vykonávané podnikateľom idú na jeho náklady a úkony (aj tie veľa krát zbytočné)  na náklady štátu, teda opätovne paradoxne aj samotného podnikateľa.

Aj pri už spomenutej návšteve zástupcov firmy na inšpekcii, by bolo všetko v poriadku - keby...

Keby nebola zapnutá kamera. Malé technické zariadenie, ktoré zrazu vykoľajilo úradníkov a riaditeľku   SIŽP Nitra  dokonca až tak, že sa cítila poškodená na svojich právach a na svoju obranu privolala hliadku PZ SR. Áno, čítate správne, viac ako štvrť storočie po revolúcii úradník na občana držiaceho kameru a dokumentujúceho len to čo vidí vo vlastnom konaní,  volá políciu! Zbytočne. Konanie neprebiehalo v obývačke či spálni pani riaditeľky, ale na úrade , teda mieste verejne prístupnom a úradníci nevystupovali ako fyzické osoby v čase dovolenky na pláži pri mori, ale ako úradníci platení daňovými poplatníkmi v práci a priamo na úrade.  Akosi automaticky sa mi pod pero natíska otázka - čoho sa úradníci boja? Čo sa snažia tajiť? Prečo nechcú, aby niekto mal k dispozícii nespochybniteľné dôkazy dokumentujúce priebeh konania a správanie sa úradníkov ako i riaditeľa predmetného úradu?

Ako úkony na Slovenskej inšpekcii životného prostredia prebiehali a ako sa k "incidentu" na úrade postavili šéfovci SIŽP  z Bratislavy, si povieme v pokračovaní  tohto pre spoločnosť  Plastic People s.r.o. "nekonečného príbehu".

Poznámka redakcie: K pripravovanému materiálu sa vedenie SIŽP Bratislava, ale ani  SIŽP Nitra vyjadriť odmietli.  O zaujatie stanoviska ich žiadame týmto verejne. Počkáme týždeň a následne prinesieme ďalšie pokračovanie tohto podnikateľsko - úradníckeho príbehu. Pripomíname, že máme záujem o publikovanie materiálov objektívne s pohľadom všetkých zainteresovaných strán, no to musí byť ochota momentálne aj na strane úradníkov. Tu sa však zatiaľ stretávame skôr s ignoráciou. Toto má byť ten fungujúci štát, o ktorom politici tak radi hovoria?

 


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Optik MORVAY AKCIA
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Pridať komentár
iLieky
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Reporteri
Označenie inzercie
Direct real Norea - REALITY
Označenie inzercie
Optik MORVAY
Označenie inzercie
Papiernictvo Kizze
Označenie inzercie
Begam Trnava
Označenie inzercie
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
LED ARENA
Označenie inzercie
Autopožičovňa Sereď
Označenie inzercie
Bezpecne mesto
Označenie inzercie
Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Sereď, Slovensko
Jasno
15°
C
72%
Východ 10 km/h
07:02
18:10

Štv

B

23°/12°

Pia

B

22°/9°

Sob

B

22°/9°

Vyhľadávanie
Posledné komentáre
Komentársmutok 11-02-2020 12:40:12:
Tragická dopravná nehoda medzi obcou Šintava a Šoporňa - AKTUALIZOVANÉ
KomentárPolícia Začala trestné stíhanie za zločin v kauze predaja rybníkov v P.Bystrici 08-10-2019 17:02:12:
Sereďskí rybári lovia opäť vo svojom revíri
KomentárPravda je len jedna 03-10-2019 17:26:08:
7. zasadnutie Obecného zastupiteľstva v Dolnej Strede dňa 3.júla 2019
Komentáranabela 26-09-2019 14:01:27:
Adrian Macho sa oficiálne ujal vedenia obce Šoporňa
KomentárSVD1 14-09-2019 20:22:21:
" V hudbe vyjadrujem svoje pocity "
Komentárveru 01-09-2019 17:42:35:
Z času na čas si zafajčil marihuanu, ktorú si sám dopestoval v dome vo Váhovciach
Komentárs.i.n. 30-08-2019 22:01:20:
Pripomeňme si hrdinov Slovenského národného povstania zo Serede
Komentáranonym 30-08-2019 19:54:00:
"Doteraz som sa nedožil výsledku zo strany MsU, poslancov MsZ v Seredi" - píše občan Serede
KomentárMiloš Majko 30-08-2019 12:57:35:
Prípad Jankovská nie je o stanovisku polície či právoplatnom rozsudku. Je o etike a morálke.
KomentárBlablablaha 29-08-2019 13:39:44:
Vláda schválila návrh nového zákona o občianskych preukazoch
Komentárivan 29-08-2019 11:08:33:
Seniorku v Trnave podvodníci nedostali. Legenda "vnuk".
Komentáruž pred 10 rokmi 29-08-2019 05:22:58:
Trnavská župa začína s rekonštrukciu Krajinského mosta v Piešťanoch a úseku cesty Podbranč - Myjava
Komentárteraz je 28-08-2019 08:18:20:
Obžalovanému starostovi Machovi pred prokurátorkou a sudcom do reči veľmi nebolo. Čo sa dozvieme na pojednávaní zajtra?
Komentárto nevymyslíš 27-08-2019 20:32:27:
Ministerka vnútra vymenovala nového prezidenta HaZZ
KomentárBaba Vanga 27-08-2019 17:15:31:
" Takže, aké riešenie sa núka, aby sme neprešľapovali na tej našej povestnej križovatke, kde nám zabíjajú štát ?" - píše Pavol Varga
Komentárpotecha 25-08-2019 13:41:57:
MFK Zvolen - ŠKF iClinic Sereď 0 : 2 (0 : 1)

Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Bottom panel

© SeredOnLine.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na SeredOnLine.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign