Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Rescue Online | Sereď Online | SOL archív | Reportér 24

Najhoršia je mlčiaca väčšina
Označenie inzercie
Sereď Online

ISSN 1337-8481   Dnes je 20. 3. 2020, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Vrazda novinára a jeho priatelky nesmie zostat zabudnuta
Označenie inzercie
Wifina - internetove pripojenie pre verejnost
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
FOTO
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
EXPEDICIA BALKAN 2014
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
Lekáreň
Údaje o lekárskej službe na dnešný deň nie sú dostupné.

Kino Nova
Múzeum Sereď
Farnosť Sereď
Označenie inzercie
Historické fotografie
Sereď
Označenie inzercie
Linky
Videá

A propo...

Igor LehockýDátum08. 01. 2012 16:56:15TémaIné

Od istého času vídavam v týchto novinách pri rôznych príležitostiach slovíčko "seredčan, seredčania", ktoré má byť údajne podľa najnovších zistení v súlade so Slovenským jazykom, či pravopisom, lebo keď sú bratislavčania, žilinčania, prešovčania, atď. tak je správne, aby obyvatelia mesta Sereď boli seredčania.  No, ja by som povedal tak, že nemám nič proti rôznym novým objavom ľudskej spoločnosti, v akomkoľvek smere, nová doba pochopiteľne prináša nové myšlienky, ktoré prekonávajú staré a je nutné si osvojovať nové myšlienky, ktoré prirodzene plynú z nových poznaní vedeckého, technického a rôzneho iného vývoja.

Keď si ale vyslovujem slovíčko seredčania, nejde mi to nie len na jazyk, ale ani do ucha a tak sa sám seba pýtam, k čomu je potrebný takýto objav novej doby, keď niekoľko desaťročí v Seredi žili  sereďania. Nemyslím si osobne, že by som mal bezvýhradne rešpektovať výkrik možno nejakého frustrovaného jazykovedca, ktorý má pocit, že by sa mal na sklonku svojho života, alebo naopak, ako čerstvý absolvent vysokej školy, zapísať do dejín Slovenska alebo Slovenského jazyka tým, že keď teda sú bratislavčania, žilinčania a prešovčania, musia byť aj seredčania. Podľa teda takéhoto nejakého vzorca by to malo byť asi tak, že v Seredi žijú seredčania, no a napr. v obci Pata asi patčania, alebo hádam paťačania, v českej Prahe tuším prahčania, alebo v posledných dňoch v toľko frekventovanej obci Šoporňa asi žijú šopornčania, alebo možno aj šoporňočania a určite by sa našlo množstvo ďalších príkladov, kde prínos nejakého jazykovedca je dosť vážny nezmysel.

Tak by som si iba osobne prial, aby v Kanade ostali kanaďania, v Holandsku holanďania, v Česku česi, v Prahe pražania alebo pražáci, v Bratislave bratislavčania, v Žiline žilinčania, v Prešove prešovčania no a v Pate paťania, v Šoporni šoporňania a v Seredi sereďania.

A propo, pamätá si niekto ešte na obdobie, kedy jeden krát cestou do NR SR jeden nemenovaný poslanec za HZDS meškal preto, lebo niektoré vodičky áut jazdiace na diaľnici ( vtedy ešte dvojpruhovej) v ľavom jazdnom pruhu tohto pána poslanca zdržiavali pomalou jazdou? Ja si na to pamätám a výsledkom bol úplne vážny úmysel prijať v NR SR zákon, v ktorom by sa ženám zakázalo jazdiť  na diaľnici v ľavom jazdnom pruhu. Úsmevné? Rovnako, ako hlúposti jazykovedcov, ktoré si premýšľajúci človek napriek tomu osvojuje.


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹
Jaro | 09-01-2012 22:49:22
Áno,súhlasím, trnavčan a žilinčan, lebo názov ich miest končí samohláskou -a-, ale názov nášho mesta Sereď končí mäkkou spoluhláskou -ď-, tak načo tam pridávať to -č-? Priznám sa, že s názvom seredčan som sa zatiaľ nestretol alebo som si ho nevšimol a dozvedel som sa ho až z týchto novín.A to tu žijem už vyše 75 rokov.
JA--- | 09-01-2012 20:18:45
apropo je jedno slovo, najprv sa pozri do PSP alebo inej príručky. Áno je to odvodené od slov á propos, ale apropo je jedno slovo.
anonym | 09-01-2012 11:19:30
jednoduchsie je ocividne dat muz zo Serede a problem vyrieseny ;)
http://www.aktuality.sk/clanok/199687/slovak-kradol-v-zahranici/
Július Matis | 09-01-2012 11:11:38
Seredčania i Sereďania, nemám pred sebou Pravopis slovenského jazyka, ale myslím, že pravda o našom "obyvateľskom" názve je asi takáto:
Podľa pravidiel jazyka je na prvom mieste označenie podľa pravidiel tvorby mien, čiže sme Seredčania.
Ale!
Pravidlá umožňujú používať aj zaužívané mená, takže sme zároveň aj Sereďania.
Inak povedané: Seredčan i Sereďan - obe mená sú správne.
Priateľ zo Žiliny ma upozornil na zaujímavú vec. Všetci obyvatelia Žiliny sú Žilinčania ale špeciálne rodáci sú Žilinci!
Či si to uvedomujeme, alebo nie aj tu to speje k podobnému záveru. Ja som napríklad Seredčan, lebo som sa sem prisťahoval, ale moje deti a vnuci sú už Sereďania. Občas aj Seredani, ale to len pri rozhovore s nádychom žartovania.
pre JA--- | 08-01-2012 23:52:16 | 09-01-2012 08:40:19
mimochodom, à propos [apropó] sú dve slová. :)
Obcan | 09-01-2012 00:06:46
Erich-nad takym niecim som nepremyslal,ale musim uznat ze mate pravdu...
Obcan | 09-01-2012 00:02:29
No,celkom zavazny problem :-)))
A ze na Slovensku je tazko...
JA--- | 08-01-2012 23:52:16
Mimochodom, "apropo" je jedno slovo ;-)
horehronka | 08-01-2012 23:00:36
nie som síce znalec jazyka, ale určite sa správne povie: ísť do Kremnice (vzor ulica). "Do Kremnici" -tak u nás na pohroní hovoria starší ľudia
Pre znalcov jazyka | 08-01-2012 22:17:28
Prosím poraďte mi,ako sa správne povie:idem do Kremnici,alebo idem do Kremnice ?Vopred ďakujem.
Viktor | 08-01-2012 21:34:06
ťažká debat ao ničom ale nedá mi to nenapísať. Seredčan nie je výmysel novej doby ani žiadneho novodobého jazykovedca. Ono skôr ako sem písať takéto nezmysli si stačí prečítať knihu o Seredi a je ta krásne napísané, či Sereďan alebo Seredčan je to jedno a oboje ja sa už používa vyše sto rokov. Takže všetci tzv. rodení Seredania-Seredčania najprv sa o svojom meste vzdelávať a až potom sem písať nezmysli.
Seredan !!! | 08-01-2012 21:26:01
seredčan je kanalgrazel
Seredan je Ledenda !!!!!!!!!!!
shelley | 08-01-2012 21:06:25
Mne ide do ucha "Sereďan", tak to aj používam. A nech si hovorí kto chce, čo chce. Podľa mňa "seredčan" je blbosť.
JA--- | 08-01-2012 21:04:41
spisovný výraz Seredčan nie je výmysel poslednej doby ale je to správny výraz odjakživa :) Sereď je mimoriadne bohatá na rôzne nespisovné nárečové výrazy a preto niet divu že toto slovo sa mnohým nepáči. Treba si uvedomiť, že to že je to spisovné neznamená že si to tak vymyslel nejaký jazykovedec alebo hádam aj Štúr, je to tak správne pretože každý jazyk má svoje pravidla slovotvorby. Ak by mal byť správny výraz Sereďan, potom by sa naše mesto muselo volať Sereďa. Používať výraz Sereďan Vám nikto nezakazuje, jeho používanie je však prejavom nazvime to nižšieho vzdelania, pretože takto sa to deti učia v školách oddávna a to že si to niekto nezapamätal je jeho chyba.
anonym | 08-01-2012 19:51:14
Správne a foneticky je to takto - seredan, seredanka, seredany :-)
Pre anonym | 08-01-2012 19:36:51
Také je to čudné ako ste sám, keď sa neviete podpísať pod svoj názor. Miloš Mičáni
didinka232 | 08-01-2012 19:24:57
Erich presne s vami súhlasím....skutočne sa veľmi vyjadrujeme v záporoch :(
Seredčan | 08-01-2012 19:21:30
Nechce sa mi pátra» v histórii mesta, ale cca. minimálne 100 rokov je slovo ,,seredčan´´ povaľované za spisovné. Takzvaní ,,Seredania´´ boli okolo roku 1800. Moľno si to neuvedomili niektorí občania behom storočia, ľe pôvodní obyvatelia uľ nie sú medzi nami ľivými. Stačí si otvori» aj gramatický slovník. napr. http://slovnik.juls.savba.sk/?w=Sere%C4%8F&s=exact&c=g7bc&d=kssj4&d=psp&ie=utf-8&oe=utf-8
Mne to nepripadá ako niečo nové a ani nezvučné, práveľe opak je pravdou. Bratislavčan, Trnavčan, Seredčan. Asi to má v tej gramatike opodstatnenie.
Registrovaný Miro Motyčák Miro Motyčák | 08-01-2012 19:20:37
Pokial si ja dobre pamatam, tak s tvarom Seredcan stretol uz na zakladnej skole. To je cca. 15 rokov a tak mi prave ten pride, ako ten spravny a prirodzeny. Asi to je vec zvyky. A pokial sa za nespisovne vyjadrovanie nebudu davat sankcie, tak si aj tak moze kazdy pisat a hovorit, tak ako mu to lahsie bude liezt do usi. A kedze sa poslednych par mesiacov pohybujem hlavne v Kosiciach, tak viem o tom svoje. :)
Erich | 08-01-2012 19:18:49
Autor má pravdu - prečo máme čakať na to, aby nám nejaký jazykovedec povedal, ako máme rozprávať? Problémom slovenčiny nie je sereďan/seredčan, ale niečo omnoho vážnejšie.

Obrovským rozdielom medzi slovenčinou a angličtinou alebo nemčinou je to, že v slovenčine sa vyjadrujeme neustále negatívne. Tá istá veta v angličtine znie pozitívne, v slovenčine negatívne. Vety začíname: Nedáte si, nepožičiate mi, nemohli by ste, nechcete... Tento náš záporný postoj nám potom spôsobuje neskutočné množstvo problémov v živote a prakticky môže byť aj dôvodom nášho zaostávania. Je dokázané, že na zápornú vetu automaticky odpovedáme záporne a preto nové veci ponúkané zápornou vetou často odmietame.

Takže namiesto: "Nemyslíte? Nechcete sa vyjadriť aj vy k tomu? Nemám pravdu?" radšej napíšem "Myslíte? Chcete sa vyjadriť aj vy k tomu? Mám pravdu?"
anonym | 08-01-2012 17:03:53
Aj mne slovíčko sereďčania nelezie do uší, pretože som starší a roky som bol zvyknutý na výraz sereďania. Asi nová doba prináša nové výrazy, a či sú správne?

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Optik MORVAY AKCIA
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Pridať komentár
iLieky
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Reporteri
Označenie inzercie
Direct real Norea - REALITY
Označenie inzercie
Optik MORVAY
Označenie inzercie
Papiernictvo Kizze
Označenie inzercie
Begam Trnava
Označenie inzercie
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
LED ARENA
Označenie inzercie
Autopožičovňa Sereď
Označenie inzercie
Bezpecne mesto
Označenie inzercie
Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Sereď, Slovensko
Jasno
15°
C
72%
Východ 10 km/h
07:02
18:10

Štv

B

23°/12°

Pia

B

22°/9°

Sob

B

22°/9°

Vyhľadávanie
Posledné komentáre
Komentársmutok 11-02-2020 12:40:12:
Tragická dopravná nehoda medzi obcou Šintava a Šoporňa - AKTUALIZOVANÉ
KomentárPolícia Začala trestné stíhanie za zločin v kauze predaja rybníkov v P.Bystrici 08-10-2019 17:02:12:
Sereďskí rybári lovia opäť vo svojom revíri
KomentárPravda je len jedna 03-10-2019 17:26:08:
7. zasadnutie Obecného zastupiteľstva v Dolnej Strede dňa 3.júla 2019
Komentáranabela 26-09-2019 14:01:27:
Adrian Macho sa oficiálne ujal vedenia obce Šoporňa
KomentárSVD1 14-09-2019 20:22:21:
" V hudbe vyjadrujem svoje pocity "
Komentárveru 01-09-2019 17:42:35:
Z času na čas si zafajčil marihuanu, ktorú si sám dopestoval v dome vo Váhovciach
Komentárs.i.n. 30-08-2019 22:01:20:
Pripomeňme si hrdinov Slovenského národného povstania zo Serede
Komentáranonym 30-08-2019 19:54:00:
"Doteraz som sa nedožil výsledku zo strany MsU, poslancov MsZ v Seredi" - píše občan Serede
KomentárMiloš Majko 30-08-2019 12:57:35:
Prípad Jankovská nie je o stanovisku polície či právoplatnom rozsudku. Je o etike a morálke.
KomentárBlablablaha 29-08-2019 13:39:44:
Vláda schválila návrh nového zákona o občianskych preukazoch
Komentárivan 29-08-2019 11:08:33:
Seniorku v Trnave podvodníci nedostali. Legenda "vnuk".
Komentáruž pred 10 rokmi 29-08-2019 05:22:58:
Trnavská župa začína s rekonštrukciu Krajinského mosta v Piešťanoch a úseku cesty Podbranč - Myjava
Komentárteraz je 28-08-2019 08:18:20:
Obžalovanému starostovi Machovi pred prokurátorkou a sudcom do reči veľmi nebolo. Čo sa dozvieme na pojednávaní zajtra?
Komentárto nevymyslíš 27-08-2019 20:32:27:
Ministerka vnútra vymenovala nového prezidenta HaZZ
KomentárBaba Vanga 27-08-2019 17:15:31:
" Takže, aké riešenie sa núka, aby sme neprešľapovali na tej našej povestnej križovatke, kde nám zabíjajú štát ?" - píše Pavol Varga
Komentárpotecha 25-08-2019 13:41:57:
MFK Zvolen - ŠKF iClinic Sereď 0 : 2 (0 : 1)

Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Bottom panel

© SeredOnLine.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na SeredOnLine.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign