Videá

ŠKF Sereď - FC Lokomotíva Košice 2:1 (0:1)

Igor LehockýDátum01. 10. 2017 23:09:00TémaFutbal
63

Prvá desiatka kôl 2.futbalovej ligy sa dnes uzavrela zostávajúcimi štyrmi zápasmi ( Podbrezová-Inter Bratislava 1:1, Žilina B-Bardejov 2:0, Trebišov-Poprad 3:2) a sereďania na domácej pôde dnes od 15.30 hod. privítali zaujímavého súpera z čela tabuľky, FC Lokomotívu Košice. Košičania doposiaľ okrem jednej prehry a jednej remízy ostatné všetky zápasy vyhrali ale ani oni sa nevyhli zaváhaniu v pohárových zápasoch domáceho Slovnaft Cupu keď v strede týždňa padli v treťoligových Borčiciach 3:1 a v poradí tretí zápas v priebehu týždňa im asi nepridal sebadôveru i fyzické sily, čo mohlo byť pre ŠKF malou výhodou, aj keď zase iné rozhodnutia v tomto našom „utešenom“ malom Slovensku v ktorom sa „pomáha futbalu“ na všetkých úrovniach, znamenali pre domácu ŠKF oslabenie. Vydarená séria domácich viacmenej hovorila v prospech domácich a tak napätie pred dnešným zápasom tretieho s prvým malo svoje opodstatnenie.

Zápasu predchádzala minúta ticha za zosnulým Viliamom Pšenkom, bývalým hráčom a trénerom futbalu v Seredi a v príjemnom slnečnom počasí potom mohol začať samotný majstrovský duel.

Od samého začiatku stretnutia bolo podľa rozmiestnenia hráčov hostí jasné, že košičania neprišli hrať otvorený a ofenzívny futbal, koniec koncov v Seredi to nie je žiadne prekvapenie, počet nastrieľaných gólov do brány súperov na konte ŠKF má svoju výpovednú hodnotu a tak prísne plnenie úloh v defenzíve Lokomotívy nemohlo byť prekvapením. Takticky zviazaný futbal a opatrnosť na oboch stranách produkovala nie príliš atraktívny zápas v ktorom šancí bolo ako šafránu v úvode, hostia vždy v počte najmenej siedmych hráčov v zadnej línii čakali na dobíjanie svojej šestnástky a hra domácich do plných preto musela mať jeden podstatný znak – trpezlivosť a kľud v zakončení. Nič ľahké preto sereďanov nečakalo a v 9.minute aj hostia čo to naznačili, keď po narážačkách v šestnástke domácich na ľavej strane zo 14m poslal strelecký pokus po zemi vedľa pravej žrde Človečko. V 18.minute sa na druhej strane pripomenul Morong ale z ostrého uhla ľavej strany poslal iba slabú loptu na Fabiniho v bráne FC. V 19.minute za úmyselné hranie rukou videl prvú žltú z hostí Tóth. Pred bránou Lokomotívy to prvý krát zaiskrilo po rohu domácich z pravej strany, kde si loptu na krátko posunuli domáci kapitán Mečiar s Loduhom, Mečiar cez husličky unikol do vnútra šestnástky vpravo a svižná lopta po zemi doľava prenikla pod rukavicami Fabiniho lenže spred bránkovej čiary ju stihli hostia odpáliť do bezpečia. V 30.minute prišla nenápadná akcia hostí po ľavom krídle, odvrátený center zo šestnástky domácich pred jeho hranicou dobehol Cicman a delovka z 19m zapadla presne k ľavej žrdi – 0:1 po prvom streleckom pokuse hostí ktorý smeroval do priestoru brány. V 39.minute žltú za faul na Cicmana videl Richnák a v závere polčasu v 45.minute Morong hlavou presne mieril do spodného rohu pri ľavej žrdi ale Fabini veľmi dobre vyškriabal loptu na roh a to bolo z prvého polčasu všetko. Domáci mali častejšie loptu vo svojej moci, dobíjanie šestnástky hostí a sformovanej obrany boli ťažké, škoda vysokých lôpt z pravého či ľavého krídla, ktorými sa sereďania nedokázali presne nájsť v okolí päťky k zakončeniu a tak jediná strela medzi žrde na bránu Maťašovského znamenala pre hostí polčasové vedenie.

V 55.minute po nepríjemnom súboji Bašove čelo zaliala krv keď ho trafil lakeť Koleka z FC v okolí poliacej čiary a Bašu v 58.minute musel striedať Bartoš a Kolek za zranenie súpera videl žltú kartu. Bežala 64.minuta, domáci zatlačili hostí do vlastnej šestnástky, opakované centre lietali ku päťke, poslednú vysokú loptu z ľavej strany hlavou od zadnej žrde vrátil Laura pred päťku kde si ju stopol Bilas a na prudké zakončenie z 8m Fabini už reagovať nestačil – 1:1 k ľavej žrdi a zaslúžené vyrovnanie bolo na svete. V 66.minute domáci zahrávali rohový kop, odvrátenú loptu z ľavej strany jemne načechral ku päťke Laura, neobsadený Milunovič nebol v postavení mimo hru, postranný jasne situáciu púšťal, Milunovič si loptu spracoval, delovka po zemi prepálila aj teč Fabiniho a zdvihla sa zo zeme pod veko v pravej polovici brány – 2:1 a odmena za trpezlivý tlak na bránu hostí sa dostavila. Hostia striedali, Koleka vymenil Vancák a v 73.minute Človečka Serečin. Priebeh hry sa na ihrisku zmenil, hostia zvýšili aktivitu smerom ku bráne ŠKF a naopak boli to domáci, ktorí zo zabezpečenej obrany vyrážali na rýchle kontry. Snaha FC bola pochopiteľná, po zisku lopty sa dokázali vcelku rýchlo dostať pred šestnástku domácich ale poctivá defenzíva ŠKF akoby odrádzala košičanov pokúšať sa o prieniky do šancí a spätné lopty až na obranu FC k poliacej čiare domácich upokojovali. Laura i Morong svojou rýchlosťou vetrali hostí v obrane po krídlach a tak unaveného Lauru v 79.minute vymenil Mészáros, Milunovič na hrote nezaostával a tak hostia často siahali po nedovolených zákrokoch aj keď v 81.minute keby Milunovič v brejku dôraznejšie prihrával na unikajúceho Mészárosa ten mohol ísť sám na Fabiniho ale hostia slabú prihrávku na neho uchmatli. V 85.minute Bilas obral Tótha na ľavej strane šestnástky hostí o loptu ale od bránkovej čiary jeho prihrávku pred päťku obrana odvrátila, škoda. V 88.minute sa žltá za nedovolený zákrok na Cmarka ušla aj Mečiarovi, zraneného Milunovića vymenil Jankto, nastavovala sa jedna minúta ale sereďania v podstate bez väčších problémov nedovolili hosťom vypracovať si čo i len náznak šance a tak posledný nepriamy kop hostí v 91.minute istil na päťke faulovaný Maťašovský. Vysoká a dlhá lopta Michalíka po ošetrení Maťašovského na polovicu hostí znamenala bezproblémový záver pre domácich a zaslúžené tri body zostali doma.

Zápas sledovalo niečo okolo 550 divákov, ktorí dnes z veľkej i malej protiľahlej tribúnky viackrát dávali o sebe vedieť a športová atmosféra dnes neostala schovaná tak ako v iných zápasoch. Sereďania sa po skončení zápasu poďakovali na obidve strany štadiónu a vypočuli si za svoj výkon aj záverečný potlesk hľadiska. Dnes rozhodla väčšia túžba po víťazstve domácich, takticky zodpovedný výkon v nasadení počas celého zápasu a ako vyplýva zo štatistických pozápasových údajov i jasná strelecká i herná prevaha a to i napriek vynúteným zmenám v zostave ŠKF, ktorá si udržala aj po dnešku bilanciu ofenzívnej sily počtom nastrieľaných gólov do sietí súperov a to teší.

Tréner FC Lokomotíva Košice Jozef Džubara po zápase povedal, že s výsledkom ale aj s výkonom mužstva spokojný nie je, prvý polčas z taktického zámeru zvládli celkom slušne, začiatok im vyšiel, nádherným gólom sa dostali do vedenia, v druhom polčase bolo dá sa povedať mužstvo uspokojené vedením a z dvoch skrumáži inkasovali dva góly ktoré rozhodli o zápase. Snažia sa dávať v mužstve priestor aj iným hráčom aby to bolo viacej rozložené, v spojení s cestovaním to niektorí hráči zvládajú, niektorí nie, preto dostávajú priestor viacerí hráči, v Borčiciach mali niekoľko možností na skórovanie v druhom polčase, nevyužili ích, súper svoje využil a vyhral. Na konštatovanie pozápasových ukazateľov hry v počte striel, rohových kopov povedal že tieto veci berie, nedá sa vyhrať s dvomi strelami za zápas.

Tréner ŠKF Sereď Michal Gašparík povedal, že sa mu zápas hodnotí ľahko, vedeli sme aký súper príde, s kým máme dočinenia, s vedúcim a kvalitným mužstvom, z hľadiska taktiky nás ale hostia prekvapili lebo sme očakávali vysoké napádanie a my že budeme hrať na brejky ale opak bol pravdou, súper sa stiahol a čakal on na tie brejky ale zápas zvládli chalani veľmi dobre čo sa týka výsledku, v úvode zápasu ako bolo spomenuté sme mali veľa štandardných situácii ale súper ich veľmi dobre takticky ustál, pokusy o streľbu boli nemasné, neslané, súper sa dostal krásnou strelou do vedenia čo nás trochu zabrzdilo ale cez polčas sme si nejaké veci povedali, vymenili sme niečo čo v konečnom dôsledku prinieslo úspech ale chalani makali do poslednej minúty, za čo im môžem iba poďakovať a som hrdý na nich a ako sme hovorili na začiatku sezóny, toto mužstvo začína mať svoju tvár, svoj charakter, neboli od začiatku iba výhry ale mužstvo napreduje, máme za sebou skvelú sériu výhier ktorú si ideme potvrdiť do Bardejova. K otázke dvojmesačného dištancu Denisa Ventúru zo zápasu v Žiline po rozhodnutí disciplinárky sa nechcel vyjadriť a tlačová beseda bola ukončená.

Zostavy -  domáci: A.Maťašovský -  D.Baša(58.R.Bartoš), M.Mečiar(K), R.Bilas, Ľ.Laura(79.Á.Mészáros), M.Milunović(88.N.Jankto), M.Loduha, A.Morong, R.Richnák, T.D.Ba, Ľ.Michalík

- hostia: M.Fabini -  T.Ilinjo, D.Kolek(67.F.Vancák), R.Človečko(73.F.Serečin), K.Karaš, R.Cicman, P.Zajac(K), F.Pavúk, M.Tóth, L.Horváth, M.Cmarko

ŽK: 39.R.Richnák, 88.M.Mečiar – 19.M.Tóth, 55.D.Kolek

Góly: 64.R.Bilas, 66.M.Milunović – 30.R.Cicman

Strely – 14 – 2

Na bránu – 5 – 1

Mimo bránu – 4 – 1

Zblokované – 5 – 0